sobota, 11 maj 2019 23:05

Galeria zdjęć  Galeria video

Napisane przez Ewa Biedroń / multimedia: ks.Marian Kostrzewa
Szczepanów czci św. Stanisława [FILMY, ZDJECIA] fot. ks.Marian Kostrzewa

„Kiedy uderza się w nasze uczucia religijne, trzeba przebudzenia, jednego mocnego frontu działania” - powiedział w Szczepanowie biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas odpustu ku czci św. Stanisława.

„Dziś jako katolicy nie możemy ukryć się za dyplomacją. Ci, którzy często są w mniejszości, przez swoją aktywność potrafią nas zdominować i sprawić, że czujemy się jak pobite wojsko. Dzisiaj potrzeba zdecydowanych działań z naszej strony, nie walki, ale obrony, która jest bardzo aktywna, która pozwala głosić Bożą prawdę” - mówił biskup w homilii.

Za przykład dawał wiernym św. Stanisława, który nie wybrał dyplomacji, ale drogę prawdy i świadectwa.

„Wsławić się w oczach Pana – oto kryterium nieśmiertelnej sławy. Św. Stanisław biskup i męczennik zdobył ją, bowiem do końca swego życia bardziej słuchał Boga niż ludzi. Taka wierność kosztuje i to bardzo wiele” - powiedział.

Biskup zachęcał, by postawić sobie pytania czy bardziej nam zależy, by wsławić się w oczach Bożych czy ludzkich? Co mamy bardziej na względzie – prawdę Bożą czy opinie innych ludzi? Kogo bardziej słuchamy? „Ludzki głos łatwiej jest usłyszeć. Natomiast Boży głos wymaga z naszej strony pewnej postawy otwartości i zaangażowania. Jeżeli chcemy bardziej słuchać Boga, to musimy być bardziej ludźmi Bożej Księgi, ludźmi słowa Bożego zawartego w Piśmie Świętym” - podkreślił.

Bp Andrzej Jeż apelował, by podjąć wielkie dziedzictwo, które wskazuje św. Stanisław, że należy bardziej słuchać Boga niż człowieka. „Nie przyswajamy sobie tego dziedzictwa okolicznościowym wspomnieniem. Nie przechowujmy go w muzeum, jakby było cennym klejnotem. Naprawdę oddajemy hołd temu dziedzictwu i oddajemy cześć wszystkim świętym, kiedy staramy się ich naśladować, kiedy wnosimy ich świadectwo do naszych domów i w środowisko naszego codziennego życia; kiedy tak jak oni, staramy się bardziej słuchać Boga niż ludzi”- podkreślił.

Mszę św. poprzedziła procesja z miejsca narodzin świętego Stanisława do bazyliki. Były w niej niesione relikwie św. Stanisława BM, św. Jana Pawła II, Świętych i Błogosławionych z diecezji tarnowskiej. Bp Andrzej Jeż poświęcił także nowy ołtarz polowy w Panteonie Szczepanowskim. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, samorządowcy oraz pielgrzymi.

„Wpatrując się w postać św. Stanisława chcemy uczyć się od niego niezłomnej i  bezkompromisowej postawy przestrzegania Bożych praw, a także jednoczenia wokół siebie skłóconych i podzielonych. Dziś prosimy św. Stanisława o zjednoczenie narodu, a także, by przewodził Kościołowi w Polsce” - powiedział ks. Władysław Pasiut, proboszcz i kustosz Sanktuarium Św. Stanisława BM w Szczepanowie.

Tygodniowy odpust odbywa się pod hasłem „W mocy Bożego Ducha, Święty Stanisław przewodzi Kościołowi Chrystusowemu”. Nawiązuje ono do 940. rocznicy męczeńskiej śmierci Biskupa. Odpust potrwa do niedzieli.

Święty Stanisław, Biskup i Męczennik, urodził się w Szczepanowie w diecezji tarnowskiej, około roku 1030. Był biskupem krakowskim w latach 1072-1079. Zginął w 1079 roku śmiercią męczeńską przez rozczłonkowanie, skazany przez króla Bolesława Śmiałego, któremu wypomniał nadużycia.

Zapraszamy do oglądnięcia filmów z zapisem homilii Biskupa Jeża oraz uroczystą procesją i poświęceniem ołtarza polowego, a także do zobaczenia naszej fotogalerii zdjęć - KLIKNIJ TUTAJ.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 13 maj 2019 12:56