środa, 18 grudzień 2019 15:59

Zabytkowe kościoły wypięknieją

Napisane przez Autor: Biuro Prasowe UMWM/ Agenda UMWM w Nowym Sączu
Zabytkowe kościoły wypięknieją Autor: Biuro Prasowe UMWM/ Agenda UMWM w Nowym Sączu

Zabytkowe kościoły diecezji tarnowskiej odzyskają dawny blask dzięki wsparciu Województwa Małopolskiego. Suma przeznaczona na wykonanie prac modernizacyjnych i konserwatorskich to ponad 7 mln zł. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Remonty zostaną przeprowadzone w czterech obiektach sakralnych: kościele pw. św. Michała Archanioła w Ropie, bazylice kolegiackiej pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu, kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wielogłowach i kościele pw. Marii Magdaleny w Szczucinie.

Umowę w sprawie przekazania środków na ten cel podpisał marszałek Witold Kozłowski. W wydarzeniu wzięła również udział Marta Mordarska. 

- Podpisujemy umowę oraz przekazujemy promesy na duży projekt poświęcony ochronie zabytków i opiece nad nimi. Cieszę się bardzo, że możemy przekazać dobrą nowinę. Środki przeznaczone dla czterech różnych kościołów będą w szczególności przeznaczone na poważniejsze prace. Dotyczy to przede wszystkim remontów dachów, elewacji, osuszania fundamentów. Z pewnością będzie to z pożytkiem dla wszystkich– mówił marszałek Witold Kozłowski.

Rolę wsparcia przedsięwzięć służących zachowaniu i ochronie dziedzictwa kulturowego podkreślała wiceprzewodnicząca Komisji Kultury Sejmiku Województwa Małopolskiego Marta Mordarska.

- Samorząd Województwa obecnej kadencji dostrzega potrzeby w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego, a zwłaszcza ochrony zabytków, co pokazał mijający rok w postaci zwiększenia środków o ponad 100% alokacji na ochronę zabytków w Małopolsce, jak również na mniejsze projekty z obszaru Mecenatu Małopolski, których adresatami mogą być również podmioty kościelne. Świątynie są bogactwem kulturowym Małopolski, dostrzegamy to i w wyraźny sposób chcemy naszą pracą wzmacniać ich rolę i znaczenie – podkreślała radna województwa Marta Mordarska.

Promesy z rąk marszałka odebrali: ks. Stanisław Porębski (proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Michała Archanioła w Ropie), ks. Jerzy Jurkiewicz (proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Małgorzaty w Nowym Sączu), ks. Ryszard Mikos (proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wielogłowach) oraz ks. Zygmunt Warzecha (proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Marii Magdaleny w Szczucinie).

Kościół pw. św. Michała Archanioła w Ropie

Obiekt w Ropie czeka remont dachu, elewacji oraz wnętrza. Wykonana zostanie również konserwacja polichromii na suficie. Teren wokół kościoła zostanie odświeżony – zaplanowane prace to m.in.: remont ogrodzenia, budynku gospodarczego, dzwonnicy, słupów i rzeźb. Małopolska wesprze projekt kwotą ponad 1,9 mln zł.

Bazylika kolegiacka pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu

W ramach prac modernizacyjnych i konserwatorskich w sądeckiej farze zostanie wykonany m.in. remont pokrycia i więźby dachowej, ocieplenie nawy głównej i prezbiterium, konserwacja elementów kamiennych, elewacji z tynku i cegły. Dodatkowo ściany wewnętrzne budynku zostaną pomalowane. Zaplanowano także wykonanie uziemienia instalacji odgromowej oraz konserwację polichromii. Zostaną również przeprowadzone badania archeologiczne i stratygraficzne. Wartość dofinansowania, jakie przekaże Województwo Małopolskie wynosi ponad 2,6 mln zł.

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wielogłowach

Kolejnym modernizowanym obiektem będzie zabytkowy kościół w Wielogłowach, w którym zostanie wykonany  remont dachu. Dodatkowo zostanie wykonana izolacja pionowa fundamentów i osuszenia ścian. Teren wokół kościoła zyska nowe chodniki. Kwota dofinansowania to 780 tys. zł.

Kościół pw. Marii Magdaleny w Szczucinie

W ramach prac zaplanowanych w ostatnim z modernizowanych obiektów zostanie przeprowadzony remont ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Oprócz tego zmienione zostaną posadzki, progi kamienne i schody przy drzwiach wejściowych kościoła. Teren wokół budynku również zostanie zagospodarowany – pojawią się tam nowe chodniki. Województwo Małopolskie przekaże na ten cel ponad 1,8 mln zł.

- To wielki dzień dla naszych parafii, dla naszych kościołów. Jesteśmy bardzo wdzięczni za możliwość realizacji projektów, które są ratowaniem dzieł sztuki kultury, a także pomocą dla wiernych, którzy będą się modlić i chwalić Pana Boga w pięknie odnowionych świątyniach. To jest również wkład w dziedzictwo kultury naszego regionu i naszej ojczyzny, bo te nasze kościoły są perełkami na szlaku turystycznym, kulturalnym, historycznym i religijnym – dziękował za finansowe wsparcie proboszcz Parafii w Ropie ks. Stanisław Porębski.

Autor: Biuro Prasowe UMWM/ Agenda UMWM w Nowym Sączu

Więcej zdjęć 

Ostatnio zmieniany czwartek, 19 grudzień 2019 13:12

Szukaj w serwisie

Search - K2 Improved Search Plugin by Offlajn
Przeszukuj - Kategorie
Przeszukuj - Kontakty
Przeszukuj - Artykuły
Przeszukuj - Doniesienia
Przeszukuj - Tagi

Nowości w serwisie

logo DT 300

ADRES: KURIA DIECEZJALNA

33-100 Tarnów, ul. Legionów 30
tel. centrala 14-63-17-300, fax 14-63-17-309
e-mail:kuria(at)diecezja.tarnow.pl

Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe na stronie internetowej diecezji tarnowskiej umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa.

KCEM KANA

Please publish modules in offcanvas position.

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Czytaj więcej Polityka prywatności Informację cookies strony internetowej zapewnia diecezja.tarnow.pl