środa, 25 grudzień 2019 11:12

Bp Wiesław Lechowicz - słowo o miłosierdziu Bożym na Pasterkę [FILM]
Galeria video

Napisane przez
Bp Wiesław Lechowicz - słowo o miłosierdziu Bożym na Pasterkę [FILM] fot. ks.M.Kostrzewa

O grzechu człowieka w kontekście tajemnicy betlejemskiego żłóbka mówił do wiernych zebranych na Pasterce w tarnowskiej Katedrze biskup Wiesław Lechowicz.

- W ikonografii prawosławnej żłób jest często pisany jak trumna, jak grób. Ojcowie Kościoła kojarzyli żłób - i słusznie, bo jakże inaczej, ze zwierzętami. Zwierzęta przychodzą do żłobu, odchodzą od żłobu i do niego wracają. Człowiek też często wraca do żłobu, zachowuje się jak zwierzę, wtedy gdy popełnia grzech. Któż z nas nie zna tego doświadczenia powrotu do grzechu - mówił biskup.

W dalszej części hierarcha nawiązując do spostrzeżeń papieża Franciszka zwrócił uwagę wiernym, że żłóbek w istocie mówi o miłosierdziu Bożym.

- Jak pisze papież Franciszek, Bóg zawsze nas zdumiewa i zaskakuje. Tam, gdzie my powracamy, znajduje się Jezus. Jezus znajduje się w żłobie, Jezus czeka ze swoim miłosierdziem, czeka ze swoim przebaczeniem, czeka ze swoją wyzwalającą mocą. Mogłoby się wydawać, że Jezus jest obecny tylko w miejscu Najświętszym, bezgrzesznym. A tu się okazuje, że Jezus znajduje się tam, gdzie bydło, gdzie przychodzą zwierzęta, albo gdzie ludzie zachowują się jak zwierzęta.

Zapraszamy do oglądnięcia filmu z całością homilii Biskupa.

Ostatnio zmieniany środa, 25 grudzień 2019 17:13