piątek, 06 marzec 2020 11:17

Bp Mazur na Niedzielę „Ad Gentes”: Eucharystia jest źródłem misji

Napisane przez BP KEP
Bp Mazur na Niedzielę „Ad Gentes”: Eucharystia jest źródłem misji Fot. misje.pl

Eucharystia umacnia nas w jedności z Chrystusem, buduje Kościół i jest źródłem misji – pisze bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, w Komunikacie na II Niedzielę Wielkiego Postu zwaną Niedzielą „Ad Gentes”.

Tego dnia, 8 marca, obchodzimy Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami pod hasłem „Eucharystia i misje”. Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji prosi też o wsparcie misjonarzy, aby mogli prowadzić dzieła ewangelizacyjne, edukacyjne, medyczne i charytatywne.

BP KEP

Publikujemy pełną treść Komunikatu:

„Eucharystia i misje”

Umiłowani w Chrystusie Panu kapłani, osoby życia konsekrowanego,

siostry i bracia!

W II niedzielę Wielkiego Postu w Kościele w Polsce przeżywamy już od wielu lat Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. W tym roku obchodzimy go pod hasłem „Eucharystia i misje”. Chcemy zwrócić uwagę na fakt, że Eucharystia umacnia nas w jedności z Chrystusem, buduje Kościół i jest źródłem misji. Niezależnie, czy jest sprawowana we wspaniałych świątyniach w Europie czy też skromnych i ubogich kościołach i kaplicach w Afryce, Ameryce Łacińskiej, Azji i Oceanii, jednoczy wierzących i pobudza do dzielenia się wiarą. Eucharystia kończy się zachętą, byśmy z Chrystusem szli do bliźnich, dalekich lub bliskich. Przypomina, że jesteśmy posłani z Ewangelią do świata, który jeszcze jej nie poznał. Jest wezwaniem do dawania świadectwa wierze i miłości oraz do zdobywania serc dla Boga. Ci, którzy są uczniami Chrystusa i gromadzą się we wspólnocie modlitwy i Ofiary Eucharystycznej stają się zarazem misjonarzami. Nikt nie może zatrzymać radości ze zbawienia wyłącznie dla siebie!

Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami uświadamia nam naszą odpowiedzialność za głoszenie Chrystusa w świecie. Nawet jeśli nie wyjeżdżamy do krajów misyjnych, jesteśmy misjonarzami. Poprzez modlitwy oraz ofiary wspieramy misjonarki i misjonarzy w ich niełatwej posłudze. Razem z nimi dajemy chrześcijańskie świadectwo miłości bliźniego. Czynimy to, czego uczymy się podczas każdej Mszy świętej, słuchając słowa Bożego i posilając się Ciałem Pana. Eucharystia, umacnia nas w wierze i wzbudza zapał misyjny. Jest wezwaniem do codziennego zaangażowania misyjnego.

Dziś jednoczymy się w modlitwie z 1903 misjonarkami i misjonarzami z Polski, głoszącymi orędzie ewangeliczne w 98 krajach misyjnych. Z radością dziękujemy Bogu za ich trud apostolski, cierpienia i prace, poprzez które w świecie rozrasta się wspólnota wierzących w Chrystusa. Korzystając z okazji pragnę w ich imieniu serdecznie podziękować wszystkim kapłanom, osobom życia konsekrowanego i wiernym świeckim za troskę o misje, wyrażaną nie tylko dzisiaj, ale w ciągu całego roku. Ośmielony Waszym zapałem misyjnym, proszę, byście nigdy nie ustawali w modlitwach i ofiarności na rzecz misji. Szczególną prośbę kieruję do chorych, starszych i wszystkich, którzy dźwigają krzyż osamotnienia, cierpień duchowych i fizycznych, aby jednocząc się z krzyżem Chrystusa ofiarowywali je w intencjach misji.

Zwracam się z prośbą do dzieci i młodzieży zaangażowanej w wolontariat misyjny, aby wzrastali w pragnieniu poznawania świata misji i odkrywania piękna bycia misjonarzami Chrystusa, zwłaszcza wśród rówieśników. Wszystkich zachęcam do modlitwy o nowe powołania misyjne, gdyż Kościół bardzo potrzebuje serc, które całkowicie poświęcą się ewangelizacji i służbie ubogim.

Oprócz duchowego wsparcia modlitewnego misjonarze potrzebują także naszej hojności. By móc prowadzić wiele dzieł ewangelizacyjnych, edukacyjnych, medycznych i charytatywnych, potrzebują środków materialnych. Pomóżmy dziś misjonarkom i misjonarzom przekazując ofiary do puszek. Dzieło Pomocy „Ad Gentes”, które w imieniu Kościoła w Polsce pomaga misjom w ubiegłym roku zrealizowało ponad 180 projektów o wartości ponad 850 000 zł i wsparło misjonarzy dotacjami na sumę prawie 2 mln zł. Dołączmy do grona Darczyńców misji poprzez ofiary na jego konto, a także wysyłając sms-a na numer 72032 o treści „Misje”.

Więcej informacji o sposobach pomagania misjom znajdziemy na stronach www.misje.pl i www.adgentes.misje.pl.

Zapewniając o modlitwie i wdzięczności za pomoc misjom Wszystkim z serca błogosławię: w Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Jerzy Mazur SVD

Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji