niedziela, 15 marzec 2020 16:36

Eucharystia z Biskupem Tarnowskim podczas stanu epidemicznego [ZDJĘCIA, FILM]
Galeria zdjęć  Galeria video

Napisane przez
Eucharystia z Biskupem Tarnowskim podczas stanu epidemicznego [ZDJĘCIA, FILM] fot. ks.Marian Kostrzewa

Biskup Tarnowski Andrzej Jeż, w pierwszą niedzielę po wydaniu dekretu regulującego praktyki pobożnościowe podczas stanu epidemicznego w Polsce, odprawił Mszę św. w bazylice katedralnej w Tarnowie. Zgodnie z przepisami, razem z nim modliło się nie więcej niż 50 osób.

- Sytuacja, w jakiej obecnie się znajdujemy, związana z zagrożeniem koronawirusem, budzi nasz ludzki lęk, różne objawy. Mamy gorące pragnienie, aby została opanowana, by epidemia wygasła, by nie było kolejnych jej ofiar – mówił Biskup.

Dalej zaznaczył, że obok wirusa, który atakuje kolejnych ludzi, w jeszcze większy sposób panoszy się  jeszcze inny wirus: zarażenia lękiem, niepewnością, obawami, brakiem wiary. Ten wirus, który atakuje psychikę i duchowość jest bardzo niebezpieczny.

- Mam taką głęboką nadzieję, że te wydarzenia, które będą mieć szczęśliwy finał, pozwolą nam wytworzyć duchowy system immunologiczny, w obliczu różnych form pandemii moralnych i ideologicznych, które drążą współczesną ludzkość, której ludzkość może do końca nie dostrzega, a przecież wywołują olbrzymie spustoszenie. Może ten znak czasu, który Bóg nam daje, lepiej rozpoznamy jako cała ludzkość, wyciągniemy z tego określone wnioski i zastosujemy terapię, profilaktykę, która sprawi, że będziemy mogli żyć pełnią życia na poziomie duchowym, na poziomie psychicznym, na poziomie budowania relacji społecznych, na poziomie odkrywania na nowo, jak cenna jest wartość drugiej osoby w rodzinie, w małżeństwie, w sąsiedztwie.

Hierarcha namawia wiernych tarnowskiego Kościoła, by wykorzystać tę trudną sytuację, jako swoiste rekolekcje.

- Niech ten czas służy naszej wzmożonej modlitwie, przemyśleniu najważniejszych spraw, zobaczeniu kruchości naszych ludzkich światów, w których jednak zawsze możemy doświadczyć bliskości Boga, pogłębić naszą osobistą relacje z Nim. Niech ta sytuacja zbliży nas do siebie, jako wspólnotę Kościoła, jako wspólnotę diecezjalną, jako wspólnotę parafialną. Bądźmy dla siebie podporą, nieśmy wzajemną pomoc, pokrzepiajmy się życzliwością i dobrą. Wykorzystajmy ten czas Wielkiego Postu z tym dodatkowym umartwieniem, tak, byśmy z tego wszystkiego wyszli jeszcze mocniejsi, jeszcze bardziej zbliżeni do Boga i do siebie nawzajem.

Zapraszamy do wysłuchania całości homilii i oglądnięcia zdjęć w naszej fotogalerii KLIKNIJ TUTAJ.

Ostatnio zmieniany wtorek, 17 marzec 2020 22:19