poniedziałek, 18 maj 2020 19:57

Kościół tarnowski uczcił setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II

Napisane przez Ewa Biedroń
Kościół tarnowski uczcił setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II BP KEP

Parafia bł. Karoliny w Tarnowie była miejscem modlitwy w setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Mszy św. przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż, a koncelebrowali ją abp Henryk Nowacki i kapłani.

„Św. Jan Paweł II był i jest mistrzem w odsłanianiu oblicza pięknego człowieczeństwa. To była sztuka, zdolność i wielkie dzieło Jana Pawła II” - powiedział biskup Andrzej Jeż. Jak dodał w homilii, wielkość i świętość Jana Pawła II uwidoczniała się właśnie w pięknie bycia naprawdę dobrym człowiekiem. Biskup przypomniał, że Jan Paweł II wszędzie szukał piękna człowieka m.in. w slumsach Ameryki Południowej i gdy samotnie rozmawiał w celi ze swoim niedoszłym mordercą. „Jan Paweł II ukazywał piękno człowieczeństwa, gdy z godnością przyjmował cierpienie i gdy z pokorą i wdzięcznością przyjmował też każdą okazaną mu pomoc” .

Biskup dodał też, że w świadectwie życia i nauczaniu Jana Pawła II człowiek święty to przede wszystkim człowiek dobry. „Bycie dobrym człowiekiem to życie w blasku prawdy o sobie; życie w prawdzie o swojej godności i wartości, życie w prawości sumienia, życie w odpowiedzialności, doskonaleniu siebie, by pokonać w sobie zło i wyzwolić w sobie ogromny potencjał dobra” - powiedział.

Także abp Henryk Nowacki podzielił się swoją refleksją, bo przez 10 lat był blisko papieża Jana Pawła II.

„To był człowiek modlitwy, nauczył świat gdzie leży prawdziwa moc i siła. On żył wiarą i nią się dzielił. Wszędzie się modlił, bez przerwy, godzinami adorował Najświętszy Sakrament” - wspominał. Arcybiskup apelował, żebyśmy naśladowali św. Jana Pawła II i modlili się nieustannie. „Módlmy się swoim życiem, rozmawiajmy z Bogiem gdzie tylko możemy” - podkreślił.

Podczas Mszy św. modlili się m.in. przedstawiciele Akcji Katolickiej. Na dziś było zaplanowane zakończenie peregrynacji obrazu i relikwii św. Jana Pawła II. Ponieważ pandemia przerwała peregrynację wydarzenie będzie kontynuowane, gdy pozwoli na to sytuacja epidemiczna.

„Peregrynacja przynosi owoce w parafiach. To duchowe przeżycia, spotkanie z nauką Jana Pawła II, a także integracja wspólnoty Akcji Katolickiej z parafią. Przed pandemią to wydarzenie gromadziło tłumy ludzi w kościołach. Mamy zgłoszenia od kolejnych parafii, które chcą przyjąć relikwie. Inicjatywę chcą także podjąć oddziały Akcji Katolickiej w Polsce, z czego bardzo się cieszymy” - mówi ks. Jan Bartoszek, asystent kościelny Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej.

Peregrynacja odbyła się już w ok. 160 parafiach, kolejnych 40 czeka na przyjęcie relikwii.

Jan Paweł II jest patronem Akcji Katolickiej.

Ostatnio zmieniany środa, 20 maj 2020 08:56