sobota, 23 maj 2020 13:16

Galeria zdjęć  Galeria video

Napisane przez
Aby zawsze z odsłoniętą przyłbicą stawali w obronie Kościoła i Jezusa Chrystusa - diakonat w Łęgu Tarnowskim [ZDJĘCIA, FILM] fot. ks. Marian Kostrzewa

W sobotę 23 maja, przed głównym ołtarzem w kościele parafialnym Świętej Trójcy w Łegu Tamowskim grono 7 alumnów, z rąk Księdza Biskupa Stanisława Salaterskiego otrzymało święcenia diakonatu. W tym samym czasie w sanktuarium Dzieciątka Jezus w Jodłowej bp Leszek Leszkiewicz udzielił święceń drugiej grupie kleryków.

Diakoni, którzy przyjęli święcenia w Łęgu Tarnowskim są wychowankami tarnowskiego Wyższego Seminarium Duchownego, a pochodzą z następujacych parafii:
1. Grzegorz Banaś – Drwinia
2. Mateusz Bogula - Nowa Jastrząbka
3. Mateusz Chwałek – Bolesław
4. Konrad Dziedzic - Czarny Potok
5. Dawid Grabowski - Brzeźnica k.Bochni
6. Jan Kurek - Poręba Spytkowska
7. Piotr Ryndak - Łęg Tarnowski

Ojciec duchowny ks. Marek Synowiec, we wstępie do liturgii przypomniał, że diakoni przygotowywali się przez pięć lat do tej chwili.

- I oto dzisiaj stoją już niejako u progu kapłaństwa, bo diakonat to święcenia poprzedzające bezpośrednio prezbiterat, czyli święcenia kapłańskie.

Biskup Stanisław Salaterski przypomniał w swojej homilii o powołaniu do świętości każdego diakona.

- Poranki majowe są chłodne, ale gdy przychodzi południe robi się jasno, ciepło i sympatycznie. Wchodzicie w czas posługiwania w takim chłodzie, który z różnych powodów jest dostrzegalny w świecie. Ale ufajmy, że także dzięki Wam, dzięki waszej jednoznaczności i gorliwości postrzeganie Kościoła i Ewangelii porzez to co najpiękniejsze, będzie szybciej urzeczywistniać się na świecie. Życzę Wam, abyście zawsze z odsłoniętą przyłbicą stawali w obronie Kościoła, Jezusa Chrystusa, stawali głosząc dobrą nowinę o zbawieniu, rozszerzając Boże Słowo i pomnażając liczbę wyznawców Chrystusa – mówił Biskup.

Diakonat swoimi początkami sięga czasów apostolskich. O święceniach pierwszych diakonów czytamy już w Dziejach Apostolskich. Pierwsi diakoni wyświęceni przez Apostołów stali się pomocnikami prezbiterów, których Chrystus postał, aby głosili Jego słowo.

Zasadniczym obowiązkiem diakonów w pierwotnym Kościele była służba Chrystusowi żyjącemu w biednych, chorych, cierpiących, potrzebujących pomocy. Obecnie Kościół zleca diakonom głoszenie Słowa Bożego, troskę o Eucharystię i dzieło chrześcijańskiego miłosierdzia. Na mocy święceń Diakonatu diakoni będą więc mogli przewodniczyć publicznej modlitwie Kościoła, udzielać w sposób uroczysty sakramentu Chrztu Świętego, prowadzić pogrzeby, błogosławić, głosić naukę Bożą poprzez homilie, kazania i katechezę. Jako słudzy Najświętszego Sakramentu, będą asystowali przy Mszy świętej, udzielali Komunii Świętej i zanosili wiatyk do chorych.

Kandydaci do diakonatu poprzez dar święceń wchodzą w szeregi duchowieństwa Kościoła. Jednakże święcenia diakonatu, to nie tylko przyjęcie urzędów i przywilejów, ale także ofiary, jaką młodzi kandydaci do kapłaństwa składają Bogu: zobowiązania do celibatu, czyli do bezżeństwa i doskonałej czystości, zobowiązania do posłuszeństwa władzy kościelnej oraz zobowiązania do modlitwy brewiarzowej.

Zapraszamy do wysłuchania całości homilii oraz do naszej fotogalerii - KLIKNIJ TUTAJ.

Ostatnio zmieniany wtorek, 26 maj 2020 18:26