poniedziałek, 08 czerwiec 2020 15:26

Ks. Piotr Łabuda: koronawirus to nie czas Apokalipsy

Napisane przez Ewa Biedroń/KAI

„Nie zasadnym jest łączenie epidemii koronawirusa z Apokalipsą” - mówi KAI ks. Piotr Łabuda, redaktor naczelny kwartalnika „Krąg Biblijny”.  W najnowszym numerze ukazała się egzegeza Apokalipsy  św. Jana. To materiały dla wszystkich, którzy pragną czytać i lepiej rozumieć Pismo Święte. Ks. Łabuda zachęca, by poznawać Biblię, zwłaszcza kiedy teraz więcej czasu spędzamy w domu.

„Mamy pandemię koronawirusa, jest strach, dużo osób się boi, ludzie umierają, ale to nie są wizje czasów ostatecznych. Warto jednak poznać te teksty Pisma św. które o takich czasach mówią i je zapowiadają. Warto poznać symbole, ile można zrozumieć – zobaczyć przez pryzmat Biblii, jak będzie wglądać koniec czasów i na czym będą polegać zapowiadane klęski” - dodaje biblista.

Zdaniem ks. Łabudy czytając apokaliptyczne opisy kataklizmów, trzeba pamiętać, że nie należy ich brać dosłownie. „Mają one jedynie oddać atmosferę dramatu, jaki zapanuje, gdy nadejdzie czas paruzji – ostatecznego przyjścia Chrystusa na świat. Autor Apokalipsy łączy klęski znane z doświadczenia ludzkości z zapowiedzią końca czasów” - podkreśla ks. dr hab. Piotr Łabuda, prof. UPJPII.

Zdaniem tarnowskiego biblisty w obliczu śmierci, człowiekowi trudno zostawić to co posiada na ziemi. A każdy z nas na to niezwykłe wydarzenie końca czasów – końca naszego życia winien się przygotować. „Analizując teksty biblijne będziemy mogli odpowiedzieć sobie na pytanie co czeka nas dalej” - dodaje.

„Krąg Biblijny” to materiały, które pomagają czytać Pismo św. ze zrozumieniem. Jest to kolektywna praca biblistów, moderatorów Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II. W 42 tomiku, podobnie jak i we wcześniejszych częściach jest wiele odniesień do teraźniejszości.

W części pierwszej bibliści ks. dr Wojciech Kardyś, dr Joanna Jaromin, ks. dr Robert Głuchowski kontynuują omówienia następujących po sobie perykop z Ewangelii według św. Mateusza (Mt 13,1 – 16,12). Ilustrowane są one obszernymi fragmentami z pism ojców Kościoła, wybranymi i opracowanymi przez patrologa ks. prof. Antoniego Żurka. W części drugiej Kręgu prof. Krzysztof Mielcarek kończy cykl szkiców na temat biblijnej historii zbawienia, ks. prof. Mirosław S. Wróbel prezentuje Księgę Sofoniasza, ze szczególnym uwzględnieniem centralnego jej tematu teologicznego, czyli „dnia Pańskiego”, zaś ks. prof. Piotr Łabuda kontynuuje egzegezę Apokalipsy św. Jana, komentując i wydobywając historyczny i ponadczasowy sens zawartych w niej wizji. W części trzeciej ks. dr Grzegorz Rzeźwicki pisze o sakramencie święceń w kontekście Starego i Nowego Testamentu i nauczania Kościoła.

Ks. dr Wojciech Kardyś nawiązując do biblijnego rozmnożenia chleba podkreśla, że niby dobrze znamy pouczenie Jezusa, aby nie troszczyć się przesadnie o codzienne sprawy, a jednak ciągle za mało w nas ufności.  „W obliczu trudności brakuje nam wiary w opatrzność Bożą. Izraelici przez trzy dni wsłuchiwali się w nauczanie Jezusa i nie martwili się o to, co będą jeść. Być może trwali w przekonaniu, że ten, kogo słuchają, na pewno znajdzie sposób, aby zaradzić ich potrzebie. Jeśli tak, to nie zawiedli się. Niekiedy Bóg powołuje nas do trudnych zadań, które wydają się nam ponad siły. Zapominamy, że jeśli Pan zleca człowiekowi najtrudniejszą nawet misję, to na pewno zapewni mu środki do jej zrealizowania, a w praktyce sam będzie działał. My mamy tylko zdać się na Niego i mówić jak ks. Ruotolo Dolindo: „Jezu, Ty się tym zajmij!” - dodaje.

Dr Joanna Jaromin stwierdza, że słuchając lub czytając przypowieści o ziarnie gorczycy i o zaczynie, powinniśmy zwrócić uwagę na fakt, że odnoszą się one nie do przyszłości, lecz do teraźniejszości

„Chodzi o podkreślenie wagi czasu, w którym przyszło nam żyć. To on decyduje o naszej przyszłości. Jako że królestwo Boże jest już w małym ziarnie i w odrobinie zaczynu, więc zaniedbując codzienność, tracimy okazję spotkania Boga w wieczności. Czasami wydaje nam się, że nasza codzienność nie ma żadnego znaczenia. Jednak to właśnie w niej z pozornie błahych zdarzeń tkamy swoje życie wieczne. Jak z maleńkiego ziarenka może wyrosnąć wielki krzew, a odrobina zaczynu zakwasić całe ciasto, tak też my, wykonując sumiennie swoje codzienne obowiązki, decydujemy o swojej wieczności.”

Analizując przypowieść o chwaście, biblistka podkreśla, że zaproszenie do wsłuchania się w naukę Jezusa skierowane jest do każdego człowieka, ale od samego słuchacza zależy, czy zechce zatrzymać się, aby otworzyć się na jego słowo, czy zechce się zastanowić nad nim, a co więcej – czy zechce je przyjąć.  „Fakt, że jesteśmy chrześcijanami, nie oznacza jeszcze, iż jesteśmy dobrym ziarnem. Jako tacy zostaliśmy zasiani, ale co z tym dobrem zrobimy, zależy od nas, pszenica i chwast znajdują się bowiem w każdym człowieku i od każdego zależy, które z nich ostatecznie wyda owoce. Bóg dał nam czas tu, na ziemi, abyśmy dokonali właściwego wyboru i podążyli drogą zbawienia” - stwierdza teolog.

Zeszytowi towarzyszy płyta CD z nagraniem dalszych fragmentów Ewangelii według św. Mateusza.

Krąg Biblijny ukazał się nakładem Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej Biblos.

Ostatnio zmieniany wtorek, 09 czerwiec 2020 16:36