niedziela, 14 czerwiec 2020 14:30

Mamy oleje święte - msza Krzyżma świętego [FILM, ZDJĘCIA]
Galeria zdjęć  Galeria video

Napisane przez
Mamy oleje święte - msza Krzyżma świętego [FILM, ZDJĘCIA] fot. ks. Marian Kostrzewa

W niedzielę oktawy Bożego Ciała Biskup Tarnowski Andrzej Jeż dokonał poświęcenia olejów świętych: krzyżma świętego, oleju katechumentów i oleju chorych.

- Jak wiemy, z powodu epidemii nie odbyła się msza krzyżma, dlatego błogosławieństwo olejów należało przenieść na inne okoliczności. Dzisiaj mamy właśnie taką okoliczność – mówił hierarcha.

W swojej homilii Biskup tłumaczył wiernym, że błogosławieństwo olejów świętych to również przejaw władzy, jaką Jezus dał swoim uczniom, by toczyli walkę nie tylko z trudnościami widzialnymi, ale przede wszystkim ze światem różnych przeciwności duchowych.

- Apostołów cechuje olbrzymia różnorodność. I ta różnorodność uczniów Jezusa jest obecna także w Kościele, jest obecna tutaj, bo przecież każdy z was siedzących w ławkach katedry, czy uczestniczący w dzisiejszej liturgii za pośrednictwem różnych komunikatorów, jest uczniem Chrystusa, jest niepowtarzalny, jest jedyny w swoim rodzaju. To wielkie bogactwo Kościoła.

W dalszej części swojej homilii Biskup przestrzegał, że nie może być tak, że Kościół będzie rozbity wewnętrznie, że nie będzie monolitem wokół osoby Jezusa Chrystusa.

- Pragniemy być jednością, ale nie jest to łatwe do zachowania. Gdybyśmy mieli, na przykład w świecie polityki, przy tej różnorodności partii jedność w kwestiach zasadniczych: jeżeli chodzi o rację stanu, jeżeli chodzi o wizję gospodarczą, o politykę zagraniczną, o pewne działania systematyczne, konsekwentne, dla dobra każdego obywatela, to dziś bylibyśmy zupełnie w innym miejscu jako kraj, bylibyśmy w zupełnie innej sytuacji.

Pasterz diecezji tarnowskiej przypomniał także, że świat polityki to nie jest jedyny świat podziałów i rozłamów.

- One biegną przez nasze rodziny, przez małżeństwa, przez środowiska, przez nas samych, bo nieraz sami jesteśmy rozbici. Dlatego potrzeba nam także tej jedności w Kościele, gdzie są duże siły odśrodkowe, gdzie jest pewien chaos ideologiczny, doktrynalny i także osobowościowy, gdzie często to nie osoba Jezusa Chrystusa jest eksponowana, ale samozwańczy prorocy często skupiają na sobie całą uwagę, pod pretekstem, że są uczniami Chrystusa i należą do Kościoła, ale w rzeczywistości realizują swoje ukryte cele, często bardzo egoistyczne.

Diagnozując te przeciwności duchowe, które w dzisiejszych czasach tak mocno wstrząsają światem i Kościołem, Biskup wzywał do jedności.

- Jesteśmy posłani do świata, jako jedna wspólnota uczniów Chrystusa, by głosić jego Ewangelię i by nieść światu ten najcenniejszy skarb jaki mamy w Kościele, to jest dar Jezusa eucharystycznego.

Poświęcone przez Biskupa Tarnowskiego oleje święte zostaną rozdysponowane księżom dziekanom, którzy zawiozą je do swoich parafii.

Jak informuje proboszcz parafii katedralnej ks. dr Adam Nita, oleje święte będą wydawane księżom dziekanom w zakrystii katedry w poniedziałek i wtorek 15-16 czerwca od godziny 15.00.

W razie przeszkód należy skontaktować się z seniorem wspólnoty katedralnej, ks. Łukaszem Matyką, który będzie dyżurował w te dni pod numerem telefonu: 506-824-893.

Zapraszamy do oglądnięcia filmu z homilią Biskupa Tarnowskiego oraz do naszej fotogalerii - KLIKNIJ TUTAJ.

Ostatnio zmieniany środa, 17 czerwiec 2020 14:20