poniedziałek, 24 marzec 2014 13:37

Ekstremalna Droga Krzyżowa w Tarnowie, Limanowej i Nowym Sączu

Napisane przez

EDK1Będą szli nocą, w chłodzie, a czasami po błocie, ale jak twierdzą warto, bo wtedy człowiek ustawia sobie właściwe priorytety, co w życiu jest istotne. Tak uważają ludzie, którzy wzięli udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej i chcą do tego zachęcić innych. EDK jest organizowana w Tarnowie, Limanowej i Nowym Sączu.

Będzie to całonocny marsz pokonywany w milczeniu, przerywany jedynie rozważaniami Misterium Męki Pańskiej. Idea EDK narodziła się w krakowskiej wspólnocie Męska Strona Rzeczywistości. Razem z duszpasterzem, ks. Jackiem Stryczkiem (Stowarzyszenie Wiosna, Szlachetna Paczka), mężczyźni postanowili zorganizować drogę krzyżową: pieszo, nocą, tak, by doświadczyć bólu, cierpienia, własnej słabości i chociaż ułamka ciężaru, jaki dźwigał Jezus podczas swojej Drogi - na własnej skórze poczuć, że dalej już nie da rady.

Ekstremalna Droga Krzyżowa odbyła się po raz pierwszy w 2009 roku na trasie z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej. W Tarnowie ta inicjatywa pojawiła się cztery lata później -uczestnicy po raz pierwszy wyruszyli 22 marca 2013 roku. Wzięło w niej udział ponad 100 osób.

Tarnowska Ekstremalna Droga Krzyżowa rozpocznie się w piątek, 11 kwietnia wspólną Mszą Świętą w kościele pw. Świętej Rodziny (kościół Księży Misjonarzy) w Tarnowie o godzinie 20.00. Następnie uczestnicy rozpoczną wędrówkę połączoną z rozważaniem Misterium Drogi Krzyżowej. W tym roku przygotowane zostały cztery trasy o różnym stopniu trudności. Trasa długa Tarnów-Szczepanowice-Zakliczyn-Kozieniec wynosi 42 km, podobnie trasa Tarnów-Pleśna-Zakliczyn-Kozieniec ma 48 km. Nieco krótsza jest droga Tarnów-Pleśna-Zakliczyn (30 km) oraz szlak Zakliczyn-Kozieniec (18 km).

Zapisy rozpoczną się 28 marca przez stronę internetową www.edk.org.pl

Organizatorem EDK w Tarnowie jest Wspólnota Synaj (link:  https://www.facebook.com/synaj.tarnow)", działająca przy kościele Księży Misjonarzy w Tarnowie.

Tymczasem pierwszy raz Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszy z Nowego Sącza. Odbędzie się także 11 kwietnia. Zainspirowana przez tarnowską edycję EDK, grupa ludzi z Nowego Sącza i okolic zdecydowała się w tym roku przeprowadzić EDK na Sądecczyźnie.

Wieczorem, 11 kwietnia Droga Krzyżowa rozpocznie się Mszą Świętą w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (kościół kolejowy) w Nowym Sączu, o godzinie 19.30. Uczestnicy odbędą wędrówkę do kaplicy w Kozieńcu.

Trasa Ekstremalnej Drogi Krzyżowej będzie wiodła przez Nowy Sącz, Marcinkowice, Zawadkę, Świdnik, Łyczankę, Wronowice, Łososinę Dolną, Michalczową, Połom Mały. Pątnicy będą mieli do przejścia trasę o długości ok. 40 km. Wszyscy chętni mogą wziąć udział w tej wędrówce, którą organizują Wspólnota Młodych "Effatha" z Nawojowej, Wspólnota "Magis Plus" z Nowego Sącza z pomocą Wspólnoty dla osób pracujących "Synaj" z Tarnowa.

W celu uzyskania dodatkowych informacji o EDK w Nowym Sączu można się kontaktować:

Bieżące informacje będą umieszczane na stronie internetowej www.edk.org.pl oraz  na Facebooku "EDK Nowy Sącz"  https://www.facebook.com/edk.nowysacz?ref=h*_.

Również po raz pierwszy wyrusza EDK z Tymowej do sanktuarium w Limanowej (Tymowa – Limanowa - ok. 43 km). Przebieg: Tymowa, parafia św. Mikołaja Bpa –Iwkowa –Porąbka Iwkowska -Kąty –Michalczowa –Sechna –Krosna – Żmiąca –Jaworzna –Laskowa –Mordarka (Łysa Góra -wciąg narciarski) – Limanowa, Bazylika Matki Bożej Bolesnej.

EDK z Tymowej do Limanowej wyruszy 11 kwietnia 2014. Rozpocznie się mszą św. 11 kwietnia (piątek) o godz. 20.00 w kościele parafialnym w Tymowej.

eb

trzecia wyrusza również 11. 04. 2014 z Tymowej do sanktuarium w Limanowej.
Tymowa (kościół św. Mikołaja Bpa) –Limanowa (Bazylika Matki Bożej Bolesnej) -ok. 43 km
Przebieg: Tymowa, parafia św. Mikołaja Bpa –Iwkowa –Porąbka Iwkowska -Kąty –Michalczowa –Sechna –Krosna – Żmiąca –Jaworzna –Laskowa –Mordarka (Łysa Góra -wciąg narciarski) –Limanowa, Bazylika Matki Bożej Bolesnej
EDK z Tymowej do Limanowej wyruszy11/12 kwietnia 2014. Rozpocznie się mszą św. 11 kwietnia (piątek) o godz. 20.00 w kościele parafialnym w Tymowej.
Ostatnio zmieniany wtorek, 25 marzec 2014 19:26