środa, 06 październik 2021 09:05

Limanowa. Dzieło ks. Łazarskiego

Napisane przez Grzegorz Brożek / Tarnowski Gość Niedzielny
Limanowa. Dzieło ks. Łazarskiego fot. Grzegorz Brożek / Tarnowski Gość Niedzielny

W tym roku przypadło 100. rocznica konsekracji kościoła w Limanowej, 55. rocznica pierwszej koronacji Piety i 30. rocznica nadania świątyni tytułu bazyliki.

Wszystkie te rocznice wspominano podczas najstarszego historycznie odpustu w bazylice limanowskiej, odpustu ku czci MB Różańcowej.

- W 1769 roku spłonął wcześniejszy kościół. Na jego miejsce powstał drugi, drewniany, który przetrwał do 1909 roku, a ponieważ był za mały dla potrzeb powiększającego się miasta i napływających tu pielgrzymów, został rozebrany z myślą o budowie na jego miejscu obecnej świątyni. Powstała ona z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Kazimierza Łazarskiego jako wotum upamiętniające 100-lecie Konstytucji 3 Maja. Budowa została zrealizowana w latach 1910-1918. W roku zakończenia budowy kościół został poświęcony, a jego konsekracji przewodniczył 2 października 1921 roku ówczesny biskup tarnowski Leon Wałęga. Dziś śpiewamy "Te Deum" za wszystkie łaski, jakie w ciągu 100 lat spływały na naszych przodków i na nas. Dziękujemy, że mogliśmy wypraszać łaski za pośrednictwem Maryi czczonej tu w figurze, koronowanej przez abp. Karola Wojtyłę 55 lat temu - mówi ks. Wiesław Piotrowski, kustosz sanktuarium i bazyliki.

Aby przeczytać całość, przejdź na stronę Tarnowskiego Gościa Niedzielnego.

Ostatnio zmieniany czwartek, 07 październik 2021 18:53