czwartek, 07 październik 2021 18:17

Już w niedzielę rozpoczyna się Tydzień Kultury Chrześcijańskiej

Napisane przez Maria Polaczek/Radio RDN
Już w niedzielę rozpoczyna się Tydzień Kultury Chrześcijańskiej Archiwum Diecezjalne

Uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Jeża w tarnowskiej katedrze rozpocznie się w niedzielę, 10 października XXXV Tydzień Kultury Chrześcijańskiej.

Myślą przewodnią będą słowa św. Jana Pawła II ‘Wielkie dzieła Boże dokonują się przez ludzi’.

Msza rozpocznie się o godz. 18, a uświetni ją śpiew Chóru Katedralnego Pueri Cantores Tarnovienses.

Po Mszy św., o godz. 19:15 w siedzibie Klubu Inteligencji Katolickiej przy Rynku 24 rozpocznie się spotkanie jubileuszowe z okazji 40-lecia Klubu. Będzie to wieczór wspomnień.

Jak przypomina prezes tarnowskiego KIK-u, Antoni Zięba, Klub powstał w czasach, kiedy rodziła się ‘Solidarność’.

– Zaczęło się wszystko na fali odnowy życia społecznego w roku osiemdziesiątym. Powstała inicjatywa wniesiona przez ks. prof. Michała Hellera i ks. prof. Michała Bednarza. Wystąpili oni do bpa Jerzego Ablewicza z taką sugestią i uzyskali zachętę, żeby spróbować zintegrować środowisko duszpasterstwa inteligencji w formie Klubu. Klub będzie istniał tak długo, jak długo będą przychodzić ludzie na nasze spotkania – deklaruje Antoni Zięba.

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej, odbywający się miesiąc po beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia i matki Elżbiety Róży Czackiej, będzie doskonałą okazją, by bliżej poznać te wielkie postaci. Pomogą w tym prelekcje i wystawy przygotowane przez organizatorów.

– To jest 35. faktycznie Tydzień Kultury Chrześcijańskiej, chociaż w tamtym roku miał tę samą numerację, niestety, został odwołany ze względu na pandemię. Wobec tego numeracja zostaje ta sama i także część programu zaplanowanego w tamtym roku, a niezrealizowanego. Sięgamy do kultury chrześcijańskiej, która niesie w sobie dobro i piękno. Chcemy, aby ono było ciągle pomnażane – mówi Elżbieta Zięba, wiceprezes Klubu.

W siedzibie Klubu przy Rynku 24 można oglądać wystawę ‘Błogosławieni’, poświęconą Prymasowi Tysiąclecia i Matce Czackiej. Zaprezentowane są na niej m. in. fotografie z wizyt bł. kardynała Wyszyńskiego w diecezji tarnowskiej.

Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia Klubu, a wstęp na nią, jak i na wszystkie wydarzenia organizowane przez KIK, jest bezpłatny.

AFISZ XXXV 21

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 11 październik 2021 13:14