sobota, 10 maj 2014 16:30

Prymas w Szczepanowie

Napisane przez

PrymasSZczepanowManager File_SuffixPoprawność polityczna stawiana powyżej zasad moralnych - jest naganna, bolesna i niegodna Polski XXI wieku, niegodna św. Jana Pawła II, który był wielkim papieżem - powiedział Prymas Polski abp Józef Kowalczyk w Szczepanowie. W sanktuarium św. Stanisława trwa odpust ku czci biskupa i męczennika. W głównej uroczystości, 10 maja, uczestniczył także biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Nawiązując do postawy św. Stanisława, który miał odwagę zwrócić królowi uwagę i zapłacił za to życiem, Prymas Polski powiedział w homilii, że byli, są i będą ludzie, dla których prawda Ewangelii nie jest wygodna, bo demaskuje ich niemoralne życie, które chcą  ukryć  i usprawiedliwić.

„Dzisiaj też niektórzy stawiają się w roli sędziów i oskarżycieli, kiedy Kościół staje po stronie prawdy, wartości życia ludzkiego” - mówił abp Józef Kowalczyk.

Metropolita gnieźnieński powiedział, że na stolicy biskupiej w Krakowie znalazł się podobny człowiek do św. Stanisława a był nim Karol Wojtyła. Jak mówił, miłość Chrystusa i miłość bliźniego była wyznacznikiem życia i działania papieża. „Jan Paweł II miał odwagę wyznawać wiarę w Chrystusa w epoce milczącej apostazji człowieka sytego, który żyje tak jakby Boga nie było” - dodał w homilii.

Prymas przypomniał też, że Jan Paweł II bronił rodziny. Zdaniem metropolity gnieźnieńskiego dzisiaj jest wiele zamachów na świętość rodziny.

„Wszelkie mody, które dziś są propagowane przez autorów nowej ideologii na temat rodziny powinny być przez nas krytycznie analizowane i  oceniane. Dziwię się, że referendum  w tej sprawie w Polsce się nie przeprowadza, tylko wolą  jakiejś mniejszości chce się przeforsować tendencje, które są inspirowane z zewnątrz, a my jako Polacy powinniśmy mieć świadomość naszej godności,  przestać był wasalami. Mamy własną godność, mieliśmy papieża, który powiedział, to wszystko co przekazałem światu, przyniosłem z Polski”- powiedział Prymas.

Abp Kowalczyk apelował, aby bronić korzeni z których wyrastamy i nie podcinać ich, tak jak prosił o to Polaków - Jan Paweł II.

Uroczystą Mszę św. poprzedziła procesja z Kaplicy Narodzenia Św. Stanisława do szczepanowskiej Bazyliki. Były w niej niesione relikwie Świętego Stanisława BM, Świętego Papieża Jana Pawła II oraz świętych i błogosławionych z terenu diecezji tarnowskiej.

W sumie odpustowej liczni uczestniczyli wierni, księża, kanonicy kapituły tarnowskiej oraz członkowie kolegiaty sądeckiej i bocheńskiej.

Odpust w Szczepanowie odbywa się pod hasłem „Święty Stanisław wierny świadek Jezusa Chrystusa”. Jak co roku w pierwszych dniach maja do tej miejscowości zmierzają tysiące pielgrzymów, by uczcić patrona Polski.

W programie odpustu znalazły się liczne pielgrzymki różnych grup społecznych, w intencji których prowadzone są modlitwy m.in. służb mundurowych, życia konsekrowanego, młodzieży, osób starszych i chorych, kapłanów obchodzących rocznicę święceń i wielu innych grup.

W czasie tegorocznego odpustu parafia Szczepanów przeżywa jubileusz 1000-lecia chrześcijaństwa na ziemi szczepanowskiej, 100. rocznicą spalenia kościoła fundowanego przez Jana Długosza oraz 100. rocznicy budowy nowej świątyni wg projektu Jana Sas Zubrzyckiego.

Wraz z pielgrzymami do Szczepanowa przybywają również licznie księża rodacy oraz księża, którzy kiedyś pracowali w tamtejszej parafii. Po każdej Mszy Św. odprawianej w okresie odpustu wierni mogą ucałować relikwie Św. Stanisława.

eb

Foto Hubert Motyka

Wktótce zapraszamy na relację wideo !

Ostatnio zmieniany sobota, 10 maj 2014 16:40