niedziela, 21 listopad 2021 15:22

Galeria zdjęć  Galeria video

Napisane przez Ewa Biedroń / multimedia: ks. Marian Kostrzewa
Apel o modlitwę, medale, Krzyż Komandorski – święto Akcji Katolickiej i KSM [FILM, ZDJĘCIA] fot. ks. Marian Kostrzewa

„Katolicy nie mogą się wycofywać, zostać na uboczu. Przychodzi czas naszego zaangażowania, ponieważ świat jest w stanie drżenia, olbrzymich zmian, których skutków jeszcze nie dostrzegamy, ale konflikty i zagrożenia będą narastać”  - powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż. W katedrze została odprawiona Msza św. z udziałem członków Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z okazji święta patronalnego, przypadającego w Uroczystość Chrystusa Króla. Biskup apelował także o modlitwę o pokój i za naszą Ojczyznę.

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z tej uroczystości - KLIKNIJ TUTAJ.

„Z niepokojem przyjmujemy wszelkie doniesienia ze świata o konfliktach zbrojnych albo rebeliach czy wojnach. W ostatnim czasie z wielkim przejęciem patrzymy na sytuację na wschodniej granicy Polski. Z jednej strony obawy o bezpieczeństwo naszego kraju, a z drugiej niedola tysięcy ludzi wykorzystywanych do celów politycznych. Ta sytuacja musi nas mobilizować do niesienia pomocy a zwłaszcza do wzmożonej modlitwy indywidualnej i wspólnotowej” – prosił biskup.

Bp Jeż podkreślił, że konieczna jest modlitwa w intencji pokoju, ładu społecznego w naszej Ojczyźnie oraz w intencji zaradzenia powstałemu kryzysowi. „Żaden naród i żadna grupa społeczna nie jest w stanie jedynie o własnych siłach osiągnąć pokoju, wspólnego dobra i bezpieczeństwa” – dodał.

W Uroczystość Chrystusa Króla rozpoczyna się inicjatywa Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej pod hasłem „Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja!” To sztafeta modlitwy w intencji naszej Ojczyzny, pokojowego rozwiązania zaistniałego kryzysu, a także w intencji ładu społecznego i ustania pandemii. „Sztafeta modlitwy obejmie 200 parafii, w których działają Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej, ale do włączenia się w tę modlitwę zapraszam wszystkich diecezjan i wszystkie wspólnoty parafialne” – powiedział biskup.

Po Mszy św. biskup wręczył świeckim zaangażowanym w życie Kościoła tarnowskiego 34 medale Dei Regno Servire.

Ponadto pośmiertnie został odznaczony śp. bp Karol Pękala za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski przyznany został przez prezydenta RP.

Z rąk wicewojewody małopolskiego Ryszarda Pagacza odebrała go przedstawicielka rodziny, Anna Pękala - Capik.

„Bardzo dziękuję. Kiedyś młody kapłan, który napisał pracę magisterską na temat stryja powiedział mi, że chciałby być jak biskup Karol Pękala. Biskup Karol Pękala miał głowę pełną pomysłów. Tworząc Akcję Katolicką już wtedy bardzo chciał, aby do AK wstępowała polska inteligencja. W tym dniu święta AK chciałam to przypomnieć” – powiedziała, odbierając wyróżnienie.

W homilii bp Andrzej Jeż powiedział, że biskup Pękala był kapłanem miłującym Kościół i Polskę, a także propagatorem działalności ludzi świeckich.

„Szczególnym rysem osobowości i działania biskupa Pękali była jego szeroka i wielopłaszczyznowa działalność charytatywna. Warto przypomnieć w kontekście święta Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, że biskup Pękala, jako ksiądz był sekretarzem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej diecezji tarnowskiej i sekretarzem Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej, zaś w roku 1933 został generalnym sekretarzem Akcji Katolickiej” – dodał biskup.

Mszę św. poprzedziła sesja zorganizowana przez Akcję Katolicką, która została poświęcona śp. biskupowi Karolowi Pękali.

Ponadto podczas Mszy św. przyrzeczenia złożyło 41 nowych członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Zapraszamy do wysłuchania całej homilii Biskupa Andrzeja Jeża.

Ostatnio zmieniany czwartek, 25 listopad 2021 19:00