sobota, 27 listopad 2021 16:40

Synod przyjął dwa dokumenty o przepowiadaniu Słowa Bożego i kulturze [ZDJĘCIA]

Napisane przez Ewa Biedroń, fot. ks.Marian Kostrzewa
Synod przyjął dwa dokumenty o przepowiadaniu Słowa Bożego i kulturze [ZDJĘCIA] fot. ks.Marian Kostrzewa

O homilii, rekolekcjach, internecie i roli świeckich mówi synodalny dokument przyjęty podczas sesji plenarnej V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Odbyła się ona w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie.

Zapraszamy do naszej fotogalerii z tego wydarzenia - KLIKNIJ TUTAJ.

Homilia powinna unikać sprawiania wrażenia, że jest konferencją, nie może przybierać formy rozrywkowego spektaklu – stwierdza synodalny dokument  "Przepowiadanie Słowa Bożego w Diecezji Tarnowskiej”.

Powstał on w Komisji do spraw Ewangelizacji, a jej przewodniczącym jest ks. Michał Dąbrówka.

- Bardzo dużo miejsca w tym dokumencie zostało poświęcone homilii, bo jest to najwyższa forma przepowiadania. Dokonuje się w liturgii, homilia jest liturgią. Musimy zrobić co w naszej mocy, żeby to słowo Chrystusa jak najmocniej wybrzmiewało. W dokumencie jest także mowa o kazaniach, konferencjach religijnych. Poruszamy temat przepowiadania świeckich, bo widzimy, że coraz więcej osób podejmuje się głoszenia Słowa Bożego, więc chcieliśmy to także uporządkować – dodaje ks. Dąbrówka.

W dokumencie podkreślono, że homilię można powierzyć wyłącznie osobom wyświęconym, czyli biskupom, prezbiterom lub diakonom.

- W homilii można stosować jedynie takie środki wyrazu, którymi posługuje się liturgia, a więc słowo, gest, dialog, obraz, rekwizyt i śpiew. Nie może jednak przybierać ona formy rozrywkowego spektaklu, a wykorzystane w niej środki wyrazu powinny głębiej wprowadzać w celebrowane misterium i nie naruszać jego świętości. Nie można odtwarzać w czasie homilii materiałów dźwiękowych i filmowych, gdyż są one obce duchowi liturgii - czytamy w dokumencie.

Członkowie synodu zagłosowali także za przyjęciem dokumentu „Dobra kultury diecezji tarnowskiej. Wartość, znaczenie, ochrona”.

Przygotowała go Komisja ds. Dziedzictwa Diecezji Tarnowskiej.

- To raport o dobrach kultury diecezji – podkreśla przewodniczący Komisji ks. Jacek Nowak.

Dokument mówi m.in. o kościołach, obrazach, kapliczkach, muzeach,  bibliotekach, teatrach a także o języku. Jest także zachęta do tworzenia muzeów parafialnych.

- Coraz więcej parafii organizuje izbę, muzeum swojej miejscowości, parafii, gromadząc stare przedmioty, które już nie są używane, a świadczą o przeszłości. Wspomnienie o sieci muzeów jest także zachętą, żeby powstawały kolejne takie placówki. To przecież jest historia pokolenia – podkreśla ks. Jacek Nowak.

Dokument proponuje także, aby stare książki przekazywać do Wyższego Seminarium Duchownego,  a kolekcje czy inne pamiątki rodzinne do Muzeum Diecezjalnego czy Archiwum.

- Fotografie, pamiętniki mogą być ważnym źródłem wiedzy dla kolejnych pokoleń – mówi ks. Krzysztof Kamieński, członek Komisji ds. Dziedzictwa Diecezji Tarnowskiej i dyrektor Archiwum Diecezji Tarnowskiej.

- W ostatnim czasie dostaliśmy wycięte z prasy artykuły na temat życia Kościoła w Tarnowie. Wszystko jest dokładnie opisane z jakich gazet pochodzą. To relacje z dużych wydarzeń, jak wizyta papieża w Tarnowie, a także z mniejszych. Dostaliśmy także zbiór starych modlitewników. Były też takie, które sięgały XIX wieku – dodaje.

Za przyjęciem dokumentu o dobrach kultury zagłosowało 276 osób, a jedna była przeciw. Przy głosowaniu dotyczącym dokumentu o przepowiadaniu Słowa Bożego, za było 268 głosów, a 11 przeciw.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż powiedział, że każdy jest „małym synodem”, bo w życiu duchowym musimy podejmować decyzje, nowe wyzwania, wkraczać na drogę nawrócenia.

- Bardzo jestem wdzięczny Bogu, że czwarta sesja plenarna mogła się odbyć.  Otwiera nas ona na następne dokumenty i znacząco przyspiesza obrady synodalne, co jest naszym głównym zadaniem w sytuacji bardzo wydłużającego się synodu – powiedział biskup radiu RDN.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż zachęcał, aby angażować się w synod i dzielić się swoimi spostrzeżeniami. Podczas dyskusji także inne osoby podkreślały, że synod to nasza wspólna sprawa. Członkowie synodu akcentowali, że warto rozmawiać o ewangelizacji w naszych parafiach.

- Synod ma sens, jest to sposób na ożywienie zaangażowania ludzi świeckich. Ważne jest obudzenie ducha dyskusji. Mamy możliwość wypowiedzenia się, ktoś nas prosi o to, żebyśmy się wypowiedzieli. Warto skorzystać z tej możliwości, żebyśmy później mogli mieć świadomość tego, że mamy realny wpływ na to jak nasz Kościół funkcjonuje. Chyba najważniejszym wątkiem tego synodu będzie to, jeśli wypracowane dokumenty będą żyły w Kościele  parafialnym – mówią świeccy członkowie synodu.

Termin kolejnej sesji plenarnej nie jest jeszcze znany. Trafią na nią dwa kolejne dokumenty dotyczące duchowieństwa i życia konsekrowanego.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 29 listopad 2021 20:25