środa, 22 grudzień 2021 21:37

Kolędnicy misyjni w Kurii

Napisane przez ks. Krzysztof Czermak
Kolędnicy misyjni w Kurii arch. ks. Krzysztof Czermak

Mimo, że w tym roku kolędnicy misyjni nie będą odwiedzać domów, dali już znać o sobie. Pięknie wykonana scenka kolędnicza została radośnie przyjęta podczas wigilijnego spotkania pracowników Kurii Diecezjalnej.

Spotkanie to rozpoczęło się mszą św., której przewodniczył biskup tarnowski Andrzej. Jemu też, przez swojego reprezentanta, pracownicy złożyli życzenia świąteczne. Następnie kolędnicy misyjni przebrani za odpowiednie postaci, weszli ze specjalnie przygotowanym hymnem, który z radością wyśpiewali w obecności biskupów, księży, sióstr i wielu świeckich. Recytowane strofy scenki przypomniały uczestnikom spotkania, że wiele jest tych którzy czekają na Dobrą Nowinę o Jezusie, ale też na pomoc w postaci szkoły, gdzie mogą zdobywać wiedzę.

Warto wiedzieć, że każdego roku kolędnicy misyjni finansują dwa duże projekty: budowę i funkcjonowanie szpitala w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej i szkoły dla dzieci głuchoniemych w Bertoua.

Wszystkie tegoroczne projekty (26), które zostały złożone przez misjonarzy diecezjalnych, pochodzą z następujących krajów: Kamerunu, Republiki Konga, Republiki Środkowoafrykańskiej, Kazachstanu, Peru i Kuby. Do tego dochodzą kraje objęte projektami związanymi z Papieskim Dziełem Misyjnym Dzieci (PDMD): Kazachstan, Kirgistan i Uzbekistan. Warto też wiedzieć, że spośród wszystkich tych projektów, siedem dotyczy szkolnictwa czy dzieci uczęszczających do szkoły: dwa w Republice Środkowoafrykańskiej, trzy w Republice Konga i dwa w Kamerunie.  .

W tym roku hasłem kolędników są słowa zaczerpnięte z języka pol, używanego w Kamerunie, gdzie p. Ewa Gawin wybudowała szkołę dla dzieci głuchoniemych: „Sa ka ya sé ndi ne soucoul” ("Co za radość! Mamy szkołę”).

Dotychczas, dzięki kolędnikom misyjnym, nasi misjonarze wybudowali 20 szkół i przedszkoli w 7 krajach świata, którymi są: Boliwia, Brazylia, Peru, Kamerun, Republika Konga, Republika Środkowoafrykańska i Rwanda.

Ostatnio zmieniany czwartek, 23 grudzień 2021 15:31