środa, 02 luty 2022 14:49

Galeria zdjęć  Galeria video

Napisane przez Ewa Biedroń / multimedia: ks. Marian Kostrzewa
Bp Jeż do osób konsekrowanych: Dawajcie światu Chrystusowe światło! [FILM, ZDJĘCIA] fot. ks. Marian Kostrzewa

„Dawajcie światu Chrystusowe światło! Głoście życiem i słowem  Ewangelię Chrystusa” – prosił osoby konsekrowane biskup tarnowski Andrzej Jeż, który przewodniczył Mszy św. w bazylice katedralnej w Tarnowie. W święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego, w Kościele  już po raz 26. jest obchodzony Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć - KLIKNIJ TUTAJ.

Bp Jeż mówił w homilii, że życie konsekrowane potrzebuje dzisiaj przede wszystkim zrywu duchowego. - Trzeba nam nieustannie rozpoczynać na nowo od Chrystusa – podkreślił.

“Rozpocząć na nowo od Chrystusa znaczy głosić, że życie konsekrowane jest szczególnym pójściem za Chrystusem. Rozpocząć na nowo od Chrystusa oznacza powrócić do pierwszej miłości, do tej wewnętrznej iskry, od której rozpoczęło się pójście za Chrystusem” – dodał.

Biskup mówił także o Eucharystii, która jest  uprzywilejowanym miejscem spotkania z Chrystusem.

“Rozpocząć na nowo od Chrystusa oznacza rozpocząć od przyznania centralnego miejsca Eucharystii w naszym codziennym życiu. Do tego też wzywa nas i zachęca aktualny program duszpastrski skoncentrowany właśnie na sakramencie Eucharystii. Zaproszenie, które przed laty św. Jan Paweł II skierował do osób konsekrowanych jest stale bardzo poruszające: “Spotykajcie Go i kontemplujcie zwłaszcza w Eucharystii, sprawowanej każdego dnia i czczonej jako źródło i szczyt życia i działalności apostolskiej” - podkreślił.

Biskup tarnowski dodał, że dziś, bardziej niż kiedykolwiek, wobec powtarzających się tendencji odśrodkowych, które podważają fundamentalne zasady wiary i moralności katolickiej, osoby konsekrowane i ich instytucje są wezwane do utwierdzania jedności Kościoła.

Podczas Mszy św. osoby konsekrowane odnowiły śluby złożone przed laty – czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

Mszę św. poprzedziła godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu.

Józefitka siostra Pacyfika Pławecka, referentka diecezjalna od osób konsekrowanych powiedziała, że to dzień dziękczynienia za dar powołania. Podkreśliła również, że wiele jest wyzwań.

„Starzejemy się, jest mniej powołań, świat się zmienia, coraz bardziej odchodzi od wierności Bożym przykazaniom, więc każde zgromadzenie stoi przed takim pytaniem – w jaki sposób chcę odnawiać swoje życie. Odnowa jest odnową wierności, czyli coraz bardziej radykalnego życia ewangelicznego, by w ten sposób tworzyć wspólnoty, relacje, jakie panują wewnątrz Trójcy Świętej. Wtedy możemy dawać świadectwo, że dobrze jest żyć blisko Boga” – dodaje.

Ojciec Witold Radowski, redemptorysta powiedział radiu RDN, że ten dzień pokazuje wartość życia konsekrowanego.

– Życie konsekrowane jest potrzebne dla dzisiejszego świata. Osoby konsekrowane mają być światłem Chrystusa dla tego świata, który jest pogubiony i podzielony. My redemptoryści głosimy misje i rekolekcje ludowe. Jesteśmy na misjach w Afryce, Argentynie, Brazylii, Boliwii, Rosji i Kazachstanie – dodaje.

W diecezji tarnowskiej posługuje ok. 930 sióstr zakonnych i ok. 170 zakonników.

Na terenie diecezji znajdują się 3 żeńskie klasztory kontemplacyjne, 35 żeńskich instytutów życia konsekrowanego, 15 męskich instytutów życia konsekrowanego, 2 instytuty świeckie, 3 stowarzyszenia życia apostolskiego oraz osoby realizujące indywidualne formy życia konsekrowanego jako dziewice, wdowy konsekrowane.

Zapraszamy do wysłuchania całej homilii.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 luty 2022 09:02