sobota, 05 marzec 2022 13:10

Diecezja tarnowska włączy się w akcję Paczka dla Ukrainy

Napisane przez Ewa Biedroń/Radio RDN
Diecezja tarnowska włączy się w akcję Paczka dla Ukrainy Foto rdn.pl

Kolejne parafie przyjmują uchodźców z Ukrainy. Diecezja zbiera dane ile osób może już przebywać w naszym regionie, aby jeszcze skuteczniej pomagać. Będzie też kolejna akcja pomocy skierowana do rodzin, które są na Ukrainie.

O tym jak pomaga Kościół tarnowski mówili dziennikarzom przedstawiciele diecezjalnego zespołu, który koordynuje działania pomocowe. Spotkanie odbyło się w Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

– W bardzo wielu parafiach uchodźcy zostali już przyjęci przez osoby prywatne. Od księży proboszczów staramy się zbierać takie informacje w których parafiach są mieszkańcy Ukrainy. Mamy do tego kwestionariusz internetowy. W Tarnowie, Zalasowej, Jurkowie koło Limanowej, Rzuchowej – bardzo wiele jest miejsc, gdzie są uchodźcy. Rozpoznając potrzeby tych osób w poszczególnych domach, u rodzin, Parafialne Zespoły Caritas będą na miarę potrzeb spieszyły z pomocą – mówi ks. Michał Dąbrówka, który jest koordynatorem współpracy organizacji diecezjalnych z Caritas.

Przewodniczący Zespołu Kryzysowego ds. Pomocy Uchodźcom z Ukrainy oraz Osobom Cywilnym w Ukrainie ks. Zbigniew Pietruszka, zapowiedział, że diecezja tarnowska włączy się do akcji Paczka dla Ukrainy.

Chętni będą mogli przygotować paczki z darami, które trafią na Ukrainę. Będą to specjalne kartony, które są przygotowywane. Diecezja ma dostać 4 tysiące kartonów.

– W pierwszej turze chodzi o przygotowanie w Polsce ok. 200 tys. paczek. Mają być one w miarę jednakowe. Znajdą się w nich określone dary m.in. żywność, środki chemiczne, higieny osobistej. Jedna paczka ma ważyć ok. 17 kg – informuje ks. Zbigniew Pietruszka.

Przygotowane paczki z całej Polski trafią do Leżajska, skąd zostaną wysłane do rodzin w Ukrainie. W taki sposób nasi diecezjanie przekażą do kraju ogarniętego wojną ok. 70 ton darów.

Diecezja tarnowska zgłosiła także gotowość przyjęcia sierot z Ukrainy razem z opiekunami. Caritas czeka cały czas na informacje w tej sprawie.

Podczas spotkania podkreślano również, że Kościół w zakresie niesienia pomocy współpracuje z instytucjami państwa i samorządu.

Ks. Jan Bartoszek, który w diecezjalnym zespole jest koordynatorem medialnym i zaprosił dziennikarzy na to spotkanie poinformował, że w niedzielę w kościołach będzie czytany list pasterski biskupa Andrzeja Jeża, który m.in. został poświęcony pomocy dla uchodźców.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 14 marzec 2022 23:18