piątek, 18 marzec 2022 15:04

Biskup Władysław Bobowski ma 90 lat

Napisane przez Maria Polaczek/Radio RDN
Biskup Władysław Bobowski ma 90 lat Foto ks. Zbigniew Wielgosz/Tarnowski Gość Niedzielny

Biskup Władysław Bobowski świętuje 90 urodziny. W intencji Jubilata, który urodził się 19 marca, modlono się w budynku sufraganii przy tarnowskiej katedrze.

- Bliskość Boga jest dla mnie najważniejsza – powiedział bp Bobowski.

Co robić, żeby się dobrze czuć? Prosić Pana Boga, żeby dał dobre zdrowie, żeby nauczył, jak sobie radzić w życiu z różnymi problemami, jak wynikną.

Jak zauważył biskup tarnowski Andrzej Jeż, w posłudze i osobowości bpa Władysława Bobowskiego w niezwykły sposób łączy się duchowe ojcostwo i macierzyństwo.

W posłudze biskupiej, kapłańskiej eksponuje się duchowe ojcostwo. A w przypadku księdza biskupa Władysława ja bym jeszcze wyeksponował rys macierzyństwa. Ks. Biskup ma w sobie takie macierzyństwo duchowe, polegające na wielkiej delikatności, subtelności, życzliwości, ustawiczne pokonywanie zła dobrem. A więc i ojcostwo duchowe i macierzyństwo duchowe spotkały się w osobie ks. biskupa Władysława.

Do Jubilata życzenia popłynęły także od biskupów Stanisława Salaterskiego i Leszka Leszkiewicza.

Pogody ducha, zaufania Panu Bogu, otwartości na ludzi i takiego stylu przeżywania wieku sędziwego, jak jesteśmy świadkami. Budujące! Przykład gorliwości, prostoty, szczerości w służbie Bogu i traktowaniu ludzi – mówi bp Salaterski. – Długich lat życia jeszcze, takiej radości, jaką ma na co dzień. I żeby mógł jak najbardziej jeszcze służyć nam tutaj, w Domu Biskupim, i poprzez modlitwę, której nie brakuje w życiu księdza Biskupa, całej diecezji. Uczę się od księdza Biskupa przede wszystkim takiego spokojnego, pełnego wewnętrznej radości, życia – dodaje bp Leszkiewicz.

Mszę św. pod przewodnictwem bpa Andrzeja Jeża wraz z Jubilatem koncelebrowali także: abp Henryk Nowacki, bp Artur Ważny, ks. Ryszard Nowak i ks. Grzegorz Zimoń. Uczestniczyli w niej przedstawiciele rodziny Jubilata i siostry zakonne. Po Mszy św. na biskupa Władysława Bobowskiego czekał urodzinowy tort.

Ks. bp Władysław Bobowski urodził się 19 marca 1932 r. w Tropiu. Święcenia kapłańskie otrzymał 23 czerwca 1957 r. Pracował jako wikariusz w Ryglicach i jako katecheta w Tarnowie (1961-1962). Po studiach specjalistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim otrzymał tytuł doktora teologii. Studiował także na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Pełnił również funkcję ojca duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie (1969-75), był wykładowcą teologii życia wewnętrznego (1969-99). Mianowany biskupem pomocniczym, przyjął sakrę biskupią w katedrze tarnowskiej w dniu 2 lutego 1975 r., z rąk ówczesnego Biskupa Tarnowskiego Jerzego Ablewicza.

Przez 30 lat pełnił obowiązki wikariusza generalnego i w tym czasie zainicjował wiele dzieł w diecezji tarnowskiej, m.in. ‘Wakacje z Bogiem” i działalność Dziewczęcej Służby Maryjnej. Działał także w Konferencji Episkopatu Polski, pełniąc w niej funkcje przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa Młodzieży, wiceprzewodniczącego Komisji Duszpasterstwa Turystycznego, pracował w Komisji ds. Zakonnych oraz Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Zawołaniem bpa Władysława Bobowskiego są słowa: ‘To, co ludzkie, przebóstwiać’.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 21 marzec 2022 14:35