piątek, 25 marzec 2022 17:38

Pierwsze spotkanie Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji

Napisane przez Ks. Michał Olszewski/Redakcja

– Tworzymy pewną kulturę, a nie tylko eventy – mówi ks. Artur Sepioło relacjonując pierwsze spotkanie Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji, w czasie którego zaakceptowano szeroką wizję opisaną jako promowanie kultury nowej ewangelizacji w Polsce. Pracami kieruje biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej  Artur Ważny.  W tym gronie zasiada także ks. Artur Mularz, dyrektor Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

W Warszawie po raz pierwszy w nowym składzie spotkał się Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji.

W czasie spotkania zaakceptowano szeroką wizję, która została opisana jako promowanie kultury nowej ewangelizacji w Polsce. – To znaczy, że każdą dziedzinę życia kościelnego ma przenikać idea nowej ewangelizacji z uwzględnieniem szerokiego kontekstu – mówi ks. Artur Sepioło i zaznacza, że chodzi zarówno o rzeczywistość związaną z bezpośrednią ewangelizacją, jak i głoszenie kerygmatu na katechezie czy codziennym duszpasterskim życiu Kościoła. – Tworzymy pewną kulturę, a nie tylko eventy – podkreśla sekretarz Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji zwracając uwagę, że chodzi o budowanie mentalności ewangelizacyjnej zarówno wśród duszpasterzy, jak i wiernych. – Chodzi o świadomość, że Kościół ewangelizuje, ale ciągle musi być też ewangelizowany – dodaje ks. Sepioło.

Zespół ds. Nowej Ewangelizacji w tej kadencji będzie pracował w czterech sekcjach, które będą zajmowały się obszarami takich działań jak: formacja, wydarzenia, teologia, media.

Pierwsze spotkanie w nowym składzie przeniknięte było modlitwą – poza merytoryczną dyskusją i czasem duchowego rozeznawania. – Modlitwa jest tym pierwszym i najważniejszym elementem, od którego chcemy zacząć – mówi ks. Sepioło. W tym kontekście sekretarz Zespołu zapowiedział nową inicjatywę „24 Godziny dla Zmartwychwstałego Pana”. Zespół przygotuje program tego wydarzenia zawierający nauczanie, rozważania drogi światła oraz zachętę do skorzystania ze spowiedzi i komunii wielkanocnej. Ta modlitewna inicjatywa planowana jest przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego lub Niedzielą Trójcy Świętej.

Na wrzesień zaplanowano z kolei sympozjum „Parafia przyszłości”, które odbędzie się na UKSW w Warszawie.

Nowy skład Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji został powołany 14 marca na spotkaniu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Ostatnio zmieniany wtorek, 29 marzec 2022 13:38