czwartek, 31 marzec 2022 21:47

Biskup, który rozumiał świeckich

Napisane przez Grzegorz Brożek / TGN
Biskup, który rozumiał świeckich fot. Tarnowski Gość Niedzielny

Ostatniego dnia marca mija 32. rocznica śmierci abp. Jerzego Ablewicza, który prowadził Kościół tarnowski przez 28 lat.

To postać wielkiego formatu. Przez prawie 28 lat trwała jego posługa w Kościele tarnowskim w bardzo trudnym okresie. Abp Ablewicz kochał Kościół tarnowski. Mógł objąć jeszcze jakąś inną stolicę arcybiskupią, ale nie chciał tego, bo był związany z Kościołem tarnowskim bardzo mocno. Był wielkim kaznodzieją, znanym w całej Polsce. Stworzył tzw. tarnowski styl kapłana. Księża z naszej diecezji na całym świecie są rozpoznawalni i znani z gorliwości i pracowitości. To jest zasługa abp. Ablewicza, który także swoim życiem taką koncepcję kapłaństwa realizował - mówił w 25. rocznicę śmierci bp Jerzego Ablewicza obecny pasterz Kościoła Tarnowskiego bp Andrzej Jeż.

W WSD w Tarnowie w 2015 roku odbyła się interesująca sesja naukowa, która wspominała bp Jerzego Ablewicza jako bliskiego współpracownika Piotra naszych czasów. - „Oddanym współpracownikiem rzymskich kongregacji” nazwał abpa Jerzego Ablewicza święty papież Jan Paweł II w telegramie przesłanym na pogrzeb biskupa tarnowskiego (4 kwietnia 1990 r.). Papież wyraził w ten sposób nie tylko uznanie dla ogólnokościelnego zaangażowania biskupa tarnowskiego - swojego „sąsiada” z czasów krakowskich - lecz także uznał, że pełnił on swoją posługę „cum Petro et sub Petro”, to znaczy w najwyższym stopniu urzeczywistniając ją w ścisłej i wszechstronnej łączności z następcą św. Piotra - mówił ks. prof. Janusz Królikowski, ówczesny dziekan Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie UPJPII w Krakowie.

Aby przeczytać całość, przejdź na stronę Tarnowskiego Gościa Niedzielnego - KLIKNIJ TUTAJ.

Ostatnio zmieniany piątek, 01 kwiecień 2022 13:05