wtorek, 12 kwiecień 2022 09:26

Niedziela palmowa u naszych misjonarzy w Afryce i na Kubie [ZDJĘCIA]

Napisane przez Wydział Misyjny
Niedziela palmowa u naszych misjonarzy w Afryce i na Kubie [ZDJĘCIA] fot. arch. Wydz.misyjnego

Jak wyglądały obchody Niedzieli Palmowej u naszych tarnowskich misjonarzy?

RCA, BABOUA

W parafii Baboua, leżącej 50 km od granicy z Kamerunem, a przynależnej do diecezji Bouar w Rep. Środkowoafrykańskiej, uformowała się długa procesja w Niedzielę Palmową. Do tej parafii nasi misjonarze przybyli niemal 25 lat temu. Pierwszym proboszczem był tutaj przez długie lata ks. Marek Mastalski. Obecnie jego kolejnym następcą jest ks. Bronisław Kowalik, a wikariuszem ks. Leszek Zieliński. To parafia, z której w dniu 13 października 2014 r. ks. Mateusz Dziedzic został uprowadzony przez rebeliantów. Dodajmy, że pasterzem Kościoła w Bouar jest nasz rodak - bp Mirosław Gucwa.

KONGO, BRAZZAVILLE

A to Niedziela Palmowa w nowo powstającej parafii pw. św. Jana Pawła II w Republice Konga, w Brazzaville, w dzielnicy Diata. Proboszczem jest ks. Maciej Fleszar, a wikariuszem ks. Karol Kuźma. Dzielnica, w której powstała parafia liczy około 2,5 tys. mieszkańców, którzy wywodzą się w większości z plemion zamieszkujących południe kraju (lari, bembe, kamba, yombe, vili). Dominującym językiem dzielnicy jest język francuski i munukutuba. To właśnie oni, świeccy, wybrali wezwanie dla nowej parafii, nadając jej imię św. Jana Pawła II. W dniu 22 października 2018 r., dokładnie w rocznicę jej powstania, w miejscu, gdzie gromadzą się chrześcijanie, zostały zainstalowane relikwie św. patrona.

KUBA

Księża tarnowscy są obecni na Kubie od listopada 2016 r. Pierwszym był ks. Witold Machalski, który w diecezji Ciego de Ávila ewangelizował dwa lata. Ks. Dariusz Pawłowski jest pierwszym księdzem z Polski i z tarnowskiej diecezji, który podjął pracę w archidiecezji Santiago de Cuba, a podjął ją w samej stolicy o tej samej nazwie. W sierpniu 2021 r. dołączył do niego ks. Grzegorz Kozioł. On właśnie pokazuje nam na zdjęciach przeżytą przez niego pierwszą Niedzielę Palmową w tym kraju.

Ostatnio zmieniany środa, 13 kwiecień 2022 14:51