sobota, 07 maj 2022 21:27

Galeria zdjęć  Galeria video

Napisane przez Ewa Biedroń / multimedia: ks. Marian Kostrzewa
Kard. Stanisław Dziwisz w Szczepanowie: Dziś musimy zadbać byśmy byli ludźmi sumienia [ZDJĘCIA, FILM] fot. ks. Marian Kostrzewa

W Szczepanowe odbyły się główne uroczystości odpustowe ku czci św. Stanisława. Przewodniczył im kardynał Stanisław Dziwisz. W homilii apelował, żebyśmy byli ludźmi sumienia.

Zapraszamy do naszej fotogalerii z tego wydarzenia - kliknij TUTAJ.

„Drodzy Bracia i Siostry, ze Szczepanowa, od kolebki św. Stanisława musi donośnie brzmieć głos wołający o opamiętanie dla tych, którzy w ostatnim czasie łamią polskie sumienia i ład moralny, którego bronili św. Stanisław i św. Jan Paweł II. Z tego miejsca musi brzmieć to Pawłowe „Biada”, skierowane do tych, co chcą odrzucić Ewangelię Chrystusa! Czyż ten kraj, ten naród już zapomniał co dla niego zrobił Jan Paweł II, że podnosi rękę na jego pamięć, nauczanie, podważa jego świętość, zarzuca niegodziwość i hipokryzję oraz insynuuje tuszowanie grzechu i nieprawości? Jak można posuwać się do tak perfidnych działań i manipulacji? Co musi się jeszcze wydarzyć, byśmy się opamiętali? Czyż trzeba nam dramatu i kaźni naszych Sióstr i Braci z Ukrainy?  Tam możemy dziś zobaczyć w najbardziej jaskrawym świetle do czego zdolni są ludzie bez sumienia – do przemocy, gwałtów, rabunków, niszczenia a wreszcie męczenia i zabijania niewinnych ludzi” – powiedział w homilii kardynał Stanisław Dziwisz.

Hierarcha dziękował także za pomoc dla Ukrainy i jej mieszkańców. „Jakże dziś nie dziękować za tych, którzy w imię zasad ładu moralnego, w imię Chrystusowej Ewangelii pospieszyli z ofiarną pomocą uciekającym przed wojną z Ukrainy. Jakże nie być wdzięcznym za tak wiele rozmaitych działań, inicjatyw i modlitw, które bronią każdego i każdej potrzebujących wsparcia i ocalenia. Tak wielu rezygnując z własnej wygody i korzyści w imię Ewangelii Jezusa i miłości bliźniego niesie otuchę, pomaga i ratuje. Dziękować trzeba też za tych, którzy w swoich rodzinach, społecznościach i w naszej Ojczyźnie bronią ładu moralnego, chronią dzieci i młodzież przed deprawacją sumień i wierni są dziedzictwu Stanisławowemu”.

Kardynał Stanisław Dziwisz mówił też, że dziś z perspektywy upływającego czasu wie, że nie da się zrozumieć św. Jana Pawła II bez św. Stanisława, biskupa i męczennika.

„Ich losy przedziwnie się przenikają i wzajemnie uzupełniają, dając wielkie świadectwo świętości dla nas będących jeszcze w drodze do domu Ojca w niebie. Dlatego dziś musimy zadbać byśmy byli ludźmi sumienia. Byśmy umieli je właściwie kształtować u siebie i u młodego pokolenia od początku, od kolebki. Byśmy wszyscy wspólnie głosili Ewangelię Chrystusa słowem i dobrym, autentycznym przykładem. To właśnie jest Stanisławowe przesłanie płynące ze Szczepanowa. To jest przesłanie, które inspirowało kardynała Karola Wojtyłę – św. Jana Pawła II. To jest dziedzictwo, którego nie wolno nam zmarnować” – dodał.

Na zakończenie uroczystości kustosz sanktuarium św. Stanisława, ks. Władysław Pasiut przypomniał, że 10 lat temu podczas odpustu, a dokładnie było to 12 maja 2012 roku ogłoszono, że biskup pomocniczy Andrzej Jeż został biskupem diecezjalnym.

„Z tej okazji cała wspólna diecezjalna składa życzenia, gratulacje i modli się w intencji Księdza Biskupa, wypraszając moc Ducha Świętego, opiekę Matki Bożej i wstawiennictwo św. Stanisława w prowadzeniu Kościoła tarnowskiego” – dodał.

Mszę św. polową poprzedziła procesja z kaplicy Narodzenia św. Stanisława. W uroczystościach licznie uczestniczyli duchowni i świeccy. Przybyły także piesze pielgrzymki.

„Z wielką radością przyjąłem zaproszenie, aby w Szczepanowie razem z Wami oddać hołd synowi tej ziemi – św. Stanisławowi. Gromadzi nas niezwykły jubileusz, jakim jest 950-lecie sakry biskupiej naszego wielkiego Patrona” – mówił do zgromadzonych kardynał Stanisław Dziwisz.

Mszę św. koncelebrowali także biskup tarnowski Andrzej Jeż, arcybiskup Henryk Nowacki i duchowni.

Zapraszamy do wysłuchania całej homilii.

Ostatnio zmieniany czwartek, 12 maj 2022 13:50