środa, 08 czerwiec 2022 10:27

Napisane przez Maria Polaczek / RDN Małopolska
Pueri Cantores Tarnovienses zaśpiewa z okazji jubileuszu Polskiej Federacji Pueri Cantores fot. Pueri Cantores Tarnovienses

Już od 30 lat Polska Federacja Pueri Cantores zrzesza chóry dziecięce i młodzieżowe, działające w ramach Kościoła katolickiego w Polsce. Jubileusz uświetni koncert w tarnowskiej katedrze.

Dyrygent Chłopięcego Chóru Katedralnego ‘Pueri Cantores Tarnovienses’. Ks. Grzegorz Piekarz przypomina, że początki polskiego oddziału międzynarodowej Federacji Pueri Cantores miały miejsce w Tarnowie w 1992 roku.

– Warto wspomnieć, że polską Federację założył ks. prof. Andrzej Zając, długoletni dyrygent Chłopięcego Chóru Katedralnego. Wzorując się na Światowej Federacji Pueri Cantores, która działa już od okresu międzywojennego, i na narodowych oddziałach w innych krajach, których, jest bardzo wiele w Europie i poza nią, także zapragnął, aby ta federacja powstała w Polsce.

Jak podkreśla ks. Grzegorz Piekarz, ideą chórów Pueri Cantores jest wychowanie młodzieży przez kontakt z pięknem muzyki liturgicznej i modlitwa o pokój.

– Główną ideą jest wychowywanie dzieci i młodzieży poprzez muzykę liturgiczną, zgodną z wymogami nauczania Kościoła. A więc takie kształtowanie liturgiczne młodzieży i dzieci. Druga ideą federacji jest modlitwa o pokój, troska o pokój. Wszystko zaczęło się od Francji, kiedy ks. Maillet zapragnął zjednać narody Niemiec i Francji, przez wieki niejednokrotnie skłócone.

Aby przeczytać całość, kliknij TUTAJ.

Ostatnio zmieniany piątek, 10 czerwiec 2022 22:12