wtorek, 17 czerwiec 2014 18:14

Jadą tam, gdzie Polacy proszą o księży

Napisane przez

kaplanii2014jadaNorwegia, Niemcy, Stany Zjednoczone i Kazachstan – to kraje, w których posługę duszpasterską rozpocznie dziesięciu kapłanów z diecezji tarnowskiej. Bp Andrzej Jeż posłał księży do pracy w tamtejszych parafiach. Aż pięciu duchownych pojedzie do Norwegii.

„ To wyjątkowa sytuacja, chcemy wzmocnić naszą obecność w kraju, gdzie jest bardzo dużo Polaków. Przybywają tam głównie w celach zarobkowych, ale niektórzy chcą się osiedlić na stałe" – mówi biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Do Norwegii pojedzie m.in. ks. Sławomir Czuba - jego wujek, ks. Jan Czuba to tarnowski misjonarz męczennik.

„ Mój wujek był na misjach w Kongo, ja wybrałem inny kierunek, bo północny, ale charakter pracy będzie bardzo podobny. To przemyślana decyzja. Duże są tam potrzeby zwłaszcza pracy duszpasterskiej wśród emigrantów z Polski, którzy stanowią ok. 60 procent wierzących w całej Norwegii”- mówi ks. Czuba.

W Norwegii był krótko ks. Janusz Batko. Teraz wyjeżdża na dłużej. „W kościołach jest bardzo dużo młodych ludzi, średnia wieku to ok. 35 lat. Wiele osób wyjechało tam z całymi rodzinami” - dodaje.

Niektórzy kapłani już w wakacje pojadą do innych krajów. Oprócz Norwegii, duszpasterze udadzą się do Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Kazachstanu.

„ Mam w Kazachstanie dwóch kolegów księży, często rozmawiamy i mówią, że jest bardzo dobrze. Byłem w Kazachstanie już w czasie mojego pobytu w seminarium, chcę służyć tamtejszym ludziom” - mówi ks. Robert Pyzik.

Ponadto dwóch księży diecezji tarnowskiej rozpocznie studia na UPJPII w Krakowie na Wydziale Prawa Kanonicznego, a jeden będzie się przygotowywał w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. W sumie trzynastu kapłanów wyjeżdża poza diecezję.

eb/DSI

Foto ks. Zbigniew Wielgosz/Tarnowski Gość Niedzielny