czwartek, 26 czerwiec 2014 13:02

Klerycy zakończyli rok formacji i nauki

Napisane przez

seminarium budynekW czwartek, 26 czerwca, prawie 170 alumnów WSD zakończyło kolejny rok formacji i nauki. W seminaryjnej kaplicy została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. W wakacje alumni m.in. pojadą na misje i będą pracować w szpitalach.

„Uczestnicząc podczas wakacji w różnych formach duszpasterstwa będziecie mieli okazję pomnażać dobro oraz dorastać do poziomu, który wyznacza wam Jezus Chrystus. Niech fundamentem waszego życia duchowego będzie modlitwa, również ta osobista w zaciszu pustego Kościoła, czy też w dziewiczej przestrzeni przyrody” - mówił w homilii bp Andrzej Jeż.

Wakacyjny czas dla alumnów to nie tylko chwile wypoczynku w rodzinnej parafii czy w seminaryjnym domu w Zakopanem. W tym roku diakoni – z uwagi na trudna sytuację – nie pojadą na Wschód. Natomiast udadzą się do Norwegii i na staż językowy do Francji i Anglii. Ponadto alumni wyjadą do Kazachstanu oraz do krajów misyjnych: do Kongo Brazaville i do Peru.

„W czasie wakacji alumni WSD w Tarnowie będą mogli rozwijać swoje człowieczeństwo i łączyć go z dojrzewaniem do kapłaństwa” - uważa rektor ks. Jacek Nowak.

W czasie wakacji alumni podejmują liczne obowiązki. Diakoni jako wolontariusze pracują w ośrodku „Caritas" w Jadownikach Mokrych oraz w „Przytulisku św. Brata Alberta” w Grywałdzie. Alumni młodszych roczników dyżurują w seminarium na furcie i grupach gospodarczych, pracują przez tydzień w bibliotekach, są przewodnikami w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie, w kościele Sióstr Klarysek w Starym Sączu. Ponadto są animatorami organizowanych przez diecezję: oazy „Światło-Życie", „Misyjnych wakacji z Bogiem", oaz dla niepełnosprawnych ruchowo, oaz dla ministrantów oraz szeregu oaz parafialnych. Uczestniczą też w Szkole Animacji Misyjnej w Czchowie, obozie dla stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia i kursie dla duszpasterzy trzeźwościowych w Zakroczymiu. Chórzyści odbywają swoje warsztaty w Kołobrzegu. Tradycyjnie klerycy pójdą w Pieszej Pielgrzymce Tarnowskiej na Jasną Górę. Alumni po roku III w miesiącach wakacyjnych podejmą jako wolontariusze staż w szpitalach w: Bochni, Brzesku, Dąbrowie Tarnowskiej, Dębicy, Gorlicach, Krynicy, Limanowej, Mielcu, Nowym Targu, Nowym Sączu i Tarnowie. Dwa zespoły muzyczne: Bethesda i Genezareth odbędą kilka koncertów ewangelizacyjnych w parafiach diecezji tarnowskiej.

Nad formacją do kapłaństwa czuwało w tym roku 13 księży przełożonych: rektor, prorektor, sześciu ojców duchownych, czterech prefektów będących opiekunami roczników oraz dyrektor administracyjny. Zajęcia dydaktyczne prowadziło 55 nauczycieli akademickich.

Tymczasem 1 lipca odbędzie się egzamin wstępny do Seminarium. Chęć przystąpienia do egzaminu, by rozpocząć formację do kapłaństwa zgłosiło już 32 młodych mężczyzn z terenu diecezji tarnowskiej.

Po egzaminie lipcowym będzie również możliwość zgłoszenia się do Seminarium, a II termin egzaminu wstępnego jest przewidziany na 1 września.

Wszelkie informacje można znaleźć na stronie internetowej Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie www.wsd.tarnow.pl

eb

Ostatnio zmieniany wtorek, 15 lipiec 2014 14:32