niedziela, 16 październik 2022 21:39

Nowe teraz. Rozpoczął się XXXVI Tydzień Kultury Chrześcijańskiej [FILM]
Galeria video

Napisane przez Beata Malec - Suwara / Tarnowski Gość Niedzielny, film: ks. Marian Kostrzewa
Nowe teraz. Rozpoczął się XXXVI Tydzień Kultury Chrześcijańskiej [FILM] fot. Beata Malec - Suwara / Tarnowski Gość Niedzielny

Mszą św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża w Tarnowie rozpoczął się XXXVI Tydzień Kultury Chrześcijańskiej.

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej od 36 lat organizuje w Tarnowie Klub Inteligencji Katolickiej. To okazja do wystaw, koncertów i wykładów. Patronują im w tym roku słowa Cypriana Kamila Norwida "Ludzkość bez boskości sama siebie zdradza". Wydarzenia nawiążą również do obchodzonego Roku Romantyzmu. Przypominają ponadto o wizycie Jana Pawła II w Tarnowie i beatyfikacji bł. Karoliny Kózki 35 lat temu.

Wspomnieniem sprzed 35 lat jest otwarta dzisiaj - w Dniu Papieskim - wystawa w Muzeum Okręgowym w Tarnowie przy Rynku 20. Będzie ją można oglądać do 9 listopada.

36. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej rozpoczął się Mszą św. w tarnowskiej katedrze pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. W homilii wspominał wielokrotnie postać papieża Polaka. Nie tylko jego wizytę w Tarnowie, którą wielu jeszcze żywo ma w pamięci, ale także piękno jego człowieczeństwa.

- Spotkania z Janem Pawłem II zostawiały w ludzkich sercach ślad, były zaproszeniem do lepszego życia, do stawania się pięknym człowiekiem zakochanym w Bogu, kochającym ludzi - mówił biskup, zauważając, że stajemy się piękni, kiedy się modlimy, bo wtedy dokonuje się nasze zjednoczenie z Bogiem.

Zauważył, że kultura, w której żyjemy, nie sprzyja modlitwie. - Chcąc wejść w modlitwę, potrzeba wyciszenia, by wejść w Boży świat. Z drugiej strony jesteśmy pokoleniem, które potrzebuje bardziej modlitwy niż te, które minęły - dodał, dostrzegając również, że prawdopodobnie wejdziemy w głębszą relację z Bogiem, bo innego wyjścia mieć nie będziemy. Jedynie w Bogu możemy odnaleźć sens świata, naszego życia i istnienia.

Aby przeczytać całość, kliknij TUTAJ.

Program XXXVI Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Tarnowie - TUTAJ.

Ostatnio zmieniany czwartek, 20 październik 2022 10:10