piątek, 21 kwiecień 2023 08:35

Otwarto diecezjalne Centrum Integracji Ukraińskiej w Tarnowie [ZDJĘCIA, FILM]
Galeria zdjęć  Galeria video

Napisane przez
Otwarto diecezjalne Centrum Integracji Ukraińskiej w Tarnowie [ZDJĘCIA, FILM] fot. ks. Marian Kostrzewa

- Od ponad roku, kiedy rozpoczęła się wojna na Ukrainie słowo „pokój” oraz „pomoc uchodźcom” nabrały dla nas jeszcze bardziej konkretnego znaczenia – mówił w czwartkowy wieczór Biskup Tarnowski podczas mszy św. w tarnowskiej katedrze. Eucharystia zgromadziła na wspólnej modlitwie środowisko osób zaangażowanych w stworzenie Centrum Integracji Ukraińskiej, mieszczące się przy Placu Kazimierza w Tarnowie.

Zapraszamy do naszej fotogalerii - KLIKNIJ TUTAJ.

Biskup Andrzej Jeż przypomniał, że inicjatywa ta zrodziła się z licznych obserwacji potrzeb uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w naszej diecezji.

- Widzieliśmy z jakimi trudnościami borykają się już tutaj na miejscu: traumatyczne doświadczenie wojny, ucieczka, nowy, obcy świat, nieraz także przytłaczający brak perspektywy na przyszłość. Zauważało się też wielką potrzebę wspólnoty wzajemnego wsparcia, kontaktu z własnymi rodakami. Widać to było np. po mszach św., kiedy przez dłuższy czas zatrzymywali się i rozmawiali ze sobą, nie mogąc się rozstać. Te obserwacje zaowocowały inicjatywą stworzenia Centrum integracji Ukraińskiej – mówił hierarcha.

- Z jednej strony jest to wyraz naszej duchowej troski o konkretnych ludzi, którzy przebywają w diecezji tarnowskiej. Z drugiej strony jest to nasza odpowiedź na ich konkretne problemy i potrzeby, żeby mogli normalnie funkcjonować, budować relacje i twórczo angażować się w budowanie społeczeństwa, którego są teraz częścią.

Biskup Tarnowski zaznaczył, że inicjatywa ta spotkała się z dużym entuzjazmem, a poczucie solidarności i wspólnoty przekłada się na wiele ofert wsparcia i pomocy.

- Głównymi podmiotami zaangażowanymi są Fundacja „Caritas Sacerdotalis”, czyli kapłańska fundacja naszej diecezji, której celem jest podejmowanie dzieł miłosierdzia. Angażuje się też Caritas diecezjalna, spółka „Refugium” i parafia Katedralna, a także diecezja Colorado Springs i diecezja Springfield w Ameryce – mówił Biskup.

W Centrum uchodźcy z Ukrainy będą mogli korzystać z różnorakich zajęć edukacyjnych, a zwłaszcza z lekcji języka polskiego, oraz kompleksowej pomocy w nauce dla dzieci i młodzieży, a także warsztatów artystycznych i naukowych, zajęć kulinarnych, sportowych i rekreacyjnych, wieczorów kultury ukraińskiej i polskiej, a nawet wspólnych wycieczek turystycznych i krajoznawczych.

Zapraszamy do wysłuchania całej homilii.

Ostatnio zmieniany wtorek, 25 kwiecień 2023 09:40