poniedziałek, 04 sierpień 2014 11:08

Kapituła Kolegiacka w Wojniczu

Napisane przez

WojniczW Wojniczu dokonało się historyczne wydarzenie. Biskup tarnowski  Andrzej Jeż podniósł tamtejszą świątynię do godności Kolegiaty oraz powołał do istnienia Kapitułę Kolegiacką w Wojniczu.

Formalne erygowanie Kapituły przez biskupa Andrzeja Jeża nastąpiło 9 sierpnia podczas nieszporów o godz. 17.00, a ogłoszenie tego faktu będzie mieć miejsce podczas uroczystej sumy odpustowej ku czci św. Wawrzyńca 10 sierpnia o godz. 11.00. Mszy św. będzie także przewodniczyć Pasterz Diecezji. W uroczystościach będzie uczestniczyć m.in. nowa Kapituła i przedstawiciele Kapituły Katedralnej oraz Kolegiackiej z Nowego Sącza i Bochni.

„Podniesienie kościoła pw. św. Wawrzyńca w Wojniczu do godności Kolegiaty i erygowanie przy nim Kapituły Kolegiackiej przez Pasterza Diecezji to z jednej strony nawiązanie do bogatej historii Wojnicza. Bowiem działająca tu w latach 1465-1786 Kapituła Kolegiacka wywierała znaczący wpływ na życie religijne i społeczne ziemi wojnickiej a jej członkowie pełnili ważne funkcje w diecezji krakowskiej i w strukturach państwowych. Jestem przekonany, że nowa Kapituła będzie również odgrywać ważną rolę w życiu religijno-społecznym regionu. Z drugiej strony to wielka nobilitacja dla naszej parafii i ziemi wojnickiej. W naszej diecezji istnieje Kapituła Katedralna w Tarnowie oraz Kapituły Kolegiackie w Nowym Sączu i w Bochni, do których 9 sierpnia dołączy Wojnicz” - mówi proboszcz parafii ks. dr Jan Gębarowski.

W 1465 roku biskup krakowski Jan Lutek z Brzezia erygował w Wojniczu Kapitułę Kolegiacką. Wypełniając statutowe zobowiązania, Kapituła dokładała wiele troski o jakość paramentów, świetność nabożeństw, doniosłość liturgii i piękno artystyczne kościoła kolegiackiego.

W ciągu dziejów Kapituła Wojnicka ukształtowała swoje struktury. Miała siedmiu prałatów: prepozyt, scholastyk, kustosz, dziekan, kantor, archidiakon, kanclerz oraz sześciu kanoników gremialnych. Mieli oni własny strój, prawo celebry przy Wielkim Ołtarzu, sprawowali wspólnie oficjum brewiarzowe, mieli własną pieczęć i własne domy w Wojniczu a także odgrywali często znaczącą rolę w życiu diecezji krakowskiej i państwa polskiego. Wielu z nich posiadało stopnie naukowe i było profesorami uniwersyteckimi a także pełniło ważne urzędy. Wielu było oficjałami, notariuszami, sędziami i wizytatorami biskupimi. Kilku z nich było kapelanami królewskimi, referendarzami i kustoszami skarbca koronnego, a czterech kanoników było sekretarzami królewskimi.

Po pierwszym rozbiorze Polski, decyzją cesarza Józefa, w 1786 roku Kapituła Kolegiacka w Wojniczu przestała funkcjonować, a jej prepozyt ks. dr Jan Duvall już w 1783 roku został zamianowany biskupem tarnowskim. Prebendę prepozyta zamieniono w beneficjum proboszczowskie.

Erygowana na nowo Kapituła Kolegiacka w Wojniczu nawiązuje do pierwszej Kapituły oraz do pozostawionego przez nią dziedzictwa religijno-kulturowego. Ze względu na nowe uwarunkowania, wynikające z przemian dokonujących się w Kościele oraz w świecie będzie posiadać własną specyfikę, aby jak najowocniej inspirować inicjatywy duszpasterskie we współczesnej rzeczywistości Kościoła.

KAPITUŁA KOLEGIACKA W WOJNICZU

Kanonicy Prałaci

• Prepozyt – ks. dr Jan Gębarowski, proboszcz Kolegiaty św. Wawrzyńca Męczennika w Wojniczu, dziekan dekanatu wojnickiego
  • Archidiakon – ks. dr Krzysztof Bułat, wikariusz biskupi do spraw stałej formacji duchowieństwa diecezji tarnowskiej