wtorek, 09 listopad 2021 15:27

Napisane przez Ewa Biedroń/Radio RDN
Na ile nauczanie Prymasa Tysiąclecia może być propozycją dla współczesnej młodzieży? Foto ks. Zbigniew Wielgosz/Tarnowski Gość Niedzielny

- Nienawiścią nic nie zbudujemy, możemy tylko budować miłością – tak o przesłaniu Prymasa Tysiąclecia mówi Iwona Czarcińska, która pracowała z kardynałem Wyszyńskim, jest także członkiem Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Była ona gościem tarnowskiej konferencji dla nauczycieli.

– Dla mnie prymas Wyszyński był autorytetem i liczę na to, że ci, którzy autentycznie poszukują, to również odkryją w Nim te wartości, które warto naśladować i podjąć w życiu. Ksiądz Prymas miał ogromny szacunek dla drugiego człowieka. Dziś trzeba o tym przypominać. Osobiście wraca mi Jego przesłanie, że zwyciężył, kto miłuje, kto nienawidzi, przegrał – dodaje.

Konferencja ‘Aktualność myśli społeczno-edukacyjnej bł. kard. Stefana Wyszyńskiego’ została zorganizowana przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Tarnowie i Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej.

Ks. dr hab. Marek Kluz, prof. nadzwyczajny UPJP II w Krakowie podkreśla, że dzisiaj bardzo ważnym powołaniem nauczycieli jest wychowanie młodych do wartości.

– Zło dzisiaj przychodzi w owczej skórze. Szczególnie dotyka to mocno młodych ludzi i dlatego potrzeba dobrych przewodników, którzy ukażą im system takich wartości, na których będą budować piękne życie. Do fundamentalnych wartości zaliczyć należy człowieczeństwo, miłość, dobre rozumienie prawdy i wolności, kształtowanie sumienia – wylicza.

Podczas konferencji przybliżono działalność Szkolnych Kół Caritas. W diecezji tarnowskiej powołano ich 238. W kołach działa ok. 3,5 tys. dzieci i młodzieży informuje ks. Krzysztof Majerczak, wicedyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej.

– Ta działalność uwrażliwia młodych ludzi na potrzeby innych, a także formuje u nich gotowość do wspólnego działania, a to uczy odpowiedzialności za grupę i angażuje w budowanie wspólnoty. Młodzi przestają być biorcami, a stają się aktywnymi uczestnikami życia – podkreśla.

Magdalena Bednarek, wieloletnia opiekunka Szkolnego Koła Caritas, działającego przy Szkole Podstawowej w Tymowej podkreśla, że wolontariat jest drogą do kształtowania właściwych postaw szlachetności i zaangażowania społecznego dzieci i młodzieży. Uczniowie z Tymowej m.in. odwiedzają osoby starsze.

– To ich uwrażliwia na potrzeby drugiego człowieka. Widzę to z perspektywy lat. Do Szkolnego Koła Caritas zapisują się dzieci od klasy piątej. Dzieci już z czwartej klasy pytają, czy też mogą iść odwiedzić osoby starsze. Uczę też w przedszkolu i kilka dni temu jedna z dziewczynek zapytała mnie, czy przedszkolaki też pójdą, tak jak starsi? Ten przykład niesamowicie pociąga – dodaje.

Do udziału w niej online zarejestrowało się ponad 300 osób. Grupa nauczycieli i gości obecna była w siedzibie MCDN-u.

Czytany 1080 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 09 listopad 2021 15:31