sobota, 10 styczeń 2015 14:57

Kolędowali w Dobrej VIDEO

Napisane przez

dOBRASTROJEW sobotę, 10 stycznia, ok. 1400 kolędników misyjnych z całej diecezji tarnowskiej przyjechało do sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Dobrej k/Limanowej, by uroczyście zakończyć tegoroczne kolędowanie. Było bardzo kolorowo, bo dzieci przebrały się m.in. za małych mieszkańców Afryki, Azji i Ameryki Południowej.

„Sami chcieliśmy pomóc dzieciom, by nasi rówieśnicy z krajów misyjnych mogli się uczyć, poznawać Pana Boga, by także mieli się gdzie leczyć” - mówią kolędnicy.

Z dziećmi spotkał się biskup tarnowski Andrzej Jeż. Nawiązując do hasła kolędowania „Ma toto ti amolenge!", czyli „Usłysz płacz dzieci!", biskup mówił w homilii o wielkim pragnieniu zakończenia dziecięcych dramatów, cierpienia i łez. Apelował o modlitwę w tej intencji.

„Przemiana świata, by w nim było jak najmniej niewinnych dziecięcych łez i cierpienia, wiąże się także z konkretnymi uczynkami dobra" - dodał kaznodzieja.

Bp Andrzej Jeż podziękował dzieciom i ich opiekunom za trud kolędniczy i za wszystko, co robią na rzecz misji. „Wasza pomoc poprzez dzieło Kolędników Misyjnych z pewnością przyczyni się do pojawienia się uśmiechu na twarzach wielu waszych rówieśników z krajów misyjnych; przyczyni się do ukojenia ich płaczu i obudzenia radości" - mówił bp Jeż.

Biskup Tarnowski zachęcał najmłodszych, by dzieło Kolędników Misyjnych przedłużyli na cały rok poprzez zaangażowanie w Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci.

„Kolędnicy Misyjni mogą bowiem tworzyć w swoich parafiach grupy Dzieła Misyjnego Dzieci i w ten sposób nieustannie, systematyczną modlitwą i ofiarą pomagać dzieciom z krajów misyjnych. To bardzo piękna i wartościowa forma stawania się małymi misjonarzami. Zachęcam do zakładania takich grup w tych parafiach, w których ich jeszcze nie ma. Duch misyjny i zaangażowanie misyjne wydobywa z nas to, co najlepsze, co najszlachetniejsze i uczy bezinteresownej miłości bliźniego” - dodał bp Andrzej Jeż.

Do Dobrej przyjechał ks. Mateusz Dziedzic - tarnowski misjonarz, uwolniony niedawno z rąk rebeliantów w Republice Środkowoafrykańskiej. Jak powiedział chciał osobiście podziękować kolędnikom za to co robią dla misjonarzy i dzieci w krajach misyjnych.

„Pracując z Bagandou widziałem jak działa szpital wybudowany dzięki pomocy kolędników misyjnych. To Boże dzieło, dużo istnień ludzkich jest tam ratowanych. Pracując ostatnie dwa lata w Baboua realizowałem projekt kolędniczy - pomoc dla przedszkola. Dzieci dostają posiłki, uczą się i bawią. Są tam już dwa przedszkola” - dodaje.

Podczas spotkania było wspólne kolędowanie, pokaz filmu o misjach oraz finał konkursów m.in. na najładniejsze stroje kolędnicze. Zwyciężyła grupa z parafii Szymbark. Trzeba też dodać, że z tej parafii przybyła na spotkanie do Dobrej największa grupa kolędników – aż 76. Ogłoszono też wyniki Konkursu na hymn kolędników 2014. Wygrała parafia pw. bł. Karoliny w Tarnowie. W konkursie na reportaż filmowy z misyjnego kolędowania dla osób przygotowujących kolędników misyjnych w parafiach I miejsce zdobyła s. Marzena Karteczka z par. pw. Imienia Najśw. Maryi Panny w Chomranicach. Wszystkie nagrody wręczył Biskup Tarnowski.

Kolędnicy misyjni pomagali w tym roku swoim rówieśnikom z Afryki, Ameryki Południowej i Azji. Pieniądze jakie udało im się zebrać zostaną przeznaczone m.in. na leczenie, dożywianie, edukację i katechizację dzieci z Republiki Środkowoafrykańskiej, Kamerunu, Boliwii, Kazachstanu, Republiki Konga oraz Indii w ramach funduszu Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.

eb,jsm/RDN Małopolska

Foto arch. Wydziału Misyjnego.

K1K2k3

Ostatnio zmieniany piątek, 23 styczeń 2015 16:10