niedziela, 12 maj 2024 16:09

Ich zadaniem jest szerzenie kultu NSPJ

Napisane przez Ewa Biedroń - RDN Małopolska
fot. RDN Małopolska fot. RDN Małopolska

350 lat temu miały miejsce objawienia Bożego Serca św. Małgorzacie Marii Alacoque. W sobotę jej relikwie przybędą do tarnowskiej katedry. Z tej okazji gośćmi audycji Rozgryźć Kościół byli Tomasz Nadolnik oraz Tomasz Felczyński – diecezjalni zelatorzy Honorowej Straży Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Jak mówili, dewizą arcybractwa jest cześć, miłość i wynagrodzenie Sercu Jezusa. – Niech żyje Jezus, zawsze w sercach naszych. Swoją godziną obecności przy Sercu Bożym odpowiadamy na miłość do Jezusa. Przypominamy, żeby nasze rodziny miały obraz Serca Pana Jezusa. W tych objawieniach Pan Jezus pragnął Komunii Świętej wynagradzającej w pierwsze piątki miesiąca i my tego uczymy dzieci, które przyjęły Pierwszą Komunię Świętą. – Straż Honorowa liczy w Polsce ok. 25 tys. osób. Jest ponad 420 ośrodków w Polsce. W naszej diecezji takich wspólnot działających, gdzie spotykamy się na pielgrzymkach jest ok. 45. Są wspólnoty, które planują założenie Straży Honorowej.

Pierwsze piątki miesiąca wzięły się z objawień, jakie miała żyjąca w drugiej połowie XVII w. francuska siostra zakonna, Małgorzata Maria Alacoque. Przez ponad półtora roku Pan Jezus ukazywał jej swoje Najświętsze Serce płonące miłością do ludzi i zranione ich grzechami. Zachęcał też siostrę do jak najczęstszego przyjmowania Go w Komunii.

Przekazał wizjonerce obietnicę: – Przystępującym przez dziewięć z rzędu pierwszych piątków miesiąca do Komunii Świętej dam łaskę pokuty ostatecznej, że nie umrą w stanie niełaski ani bez sakramentów świętych, a to Serce Moje stanie się dla nich ucieczką w godzinę śmierci.

Podczas objawień Jezus zażądał, aby w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała odbywała się szczególna uroczystość ku czci Jego Serca i aby w tym dniu przystępowano do Komunii św. oraz uroczyście wynagradzano zniewagi, jakich Serce Jezusowe doznaje od ludzi.

Relikwie i obraz św. Małgorzaty Marii Alacoque będą w tarnowskiej katedrze podczas tego weekendu. W sobotę o 17.20 nastąpi wprowadzenie relikwii i będzie nabożeństwo majowe z modlitwami wstawienniczymi do św. Małgorzaty Marii. O 18.00 rozpocznie się Msza Święta z kazaniem ks. Krzysztofa Zimończyka Dyrektora Krajowego Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, transmitowana przez Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. Po Mszy Świętej błogosławieństwo ogólne relikwiami św. Małgorzaty Marii.

W niedzielę Msze Święte będą o 6.00; 7.30; 9.00; 10.30; 12.00; 15.00. Na każdej Mszy Świętej, kazania ks. Krzysztofa Zimończyka, po liturgii okazja do uczczenia relikwii św. Małgorzaty Marii. Natomiast o 15.00 zostanie odprawiona Msza Święta z udziałem ośrodków Straży Honorowej NSPJ. Będzie przyjęcie nowych członków i odnowienie poświęcenia się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Ostatnio zmieniany środa, 15 maj 2024 17:26