czwartek, 29 styczeń 2015 15:44

Obradowali księża dziekani

Napisane przez

sdmlogomaleO przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży rozmawiali w Tarnowie księża dziekani z całej diecezji. Obok Roku Życia Konsekrowanego był to jeden z głównych tematów obrad. W spotkaniu uczestniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Po zakończonych szkoleniach dla animatorów dekanalnych i diecezjalnych oraz duszpasterzy młodzieży przyszedł czas na pracę w samych parafiach – mówi ks. Paweł Górski diecezjalny koordynator ŚDM.

Jesteśmy na etapie zbierania kandydatów na animatorów parafialnych. W każdej parafii mają być dwie takie osoby. Od marca do czerwca wezmą oni udział w szkoleniach, które mają ich przygotować, by animowali duszpasterstwo młodzieży w parafiach. Później młodzi wejdą w skład Komitetów Parafialnych, które mają przygotować i przeprowadzić Tydzień Misyjny - dodaje.

Młodzież z całego świata spotka się z papieżem w lipcu 2016 r. w Krakowie. W diecezji tarnowskiej odbędzie się tzw. Tydzień Misyjny, który poprzedzi ŚDM. Szacuje się, że przyjedzie wówczas ok. 10 tys. osób. Młodzi będą mieszkać u rodzin na terenie parafii. Tygodnia Misyjnego nie będzie w czterech dekanatach diecezji tarnowskiej, ponieważ podczas samych Światowych Dni Młodzieży dwa dekanaty bocheńskie, czyli Bochnia – Wschód i Bochnia – Zachód oraz dekanat brzeski i szczepanowski będą miejscem spotkań modlitewnych i noclegów dla uczestników tego światowego wydarzenia. Są to obszary tzw. „Kraków - trzecia strefa". Nie wiadomo dokładnie ile osób zagości w tej strefie, szacuje się, że może to być nawet ok. 100 tysięcy. Są tam już zbierane deklaracje od rodzin i różnych instytucji, które będą mogły przyjąć pielgrzymów.

Natomiast jeśli chodzi o Tydzień Misyjny, adresy osób, które chcą przyjąć młodzież będą zbierane najwcześniej pod koniec tego roku m.in. podczas kolędy. Szacuje się, że w każdej parafii będzie wówczas gościć ok. 40 osób.

Podczas sesji dziekanów omawiano aktualne wydarzenia w diecezji tarnowskiej. Ks. Zbigniew Krzyszowski – wikariusz biskupi ds. zakonnych mówił o obchodach Roku Życia Konsekrowanego w Diecezji Tarnowskiej.

Uroczyste obchody odbędą się 2 lutego, kiedy to odbędzie się Dzień Życia Konsekrowanego.  Od 26 kwietnia do 2 maja 2015 ma odbyć się  tydzień powołaniowy poświęcony szczególnie promocji życia konsekrowanego.

Na przełomie czerwca i lipca 2015 będzie uroczysta Msza św. i spotkanie Biskupa Ordynariusza z osobami konsekrowanymi pochodzącymi z diecezji tarnowskiej,  a pracującymi poza jej granicami.  Ponadto 25-26 września w Tarnowie odbędzie się sympozjum naukowe poświęcone wszystkim aspektom życia konsekrowanego.

W ramach Roku Życia Konsekrowanego przewidziano także prezentacje wszystkich zakonów pracujących na terenie diecezji na falach Radia RDN. Będą też katechezy szkolne mające na celu przekazanie dzieciom i młodzieży rzetelnej wiedzy o życiu konsekrowanym.

„Planujemy również pielgrzymki do sanktuariów i miejsc związanych z życiem zakonnym.  Będzie to okazja, by z bliska zobaczyć jak żyją i służą innym osoby konsekrowane” - mówi ks. Zbigniew Krzyszowski – wikariusz biskupi ds. zakonnych.

eb

Ostatnio zmieniany czwartek, 29 styczeń 2015 15:59