czwartek, 12 luty 2015 19:36

Dzień Chorego w Jadownikach Mokrych

Napisane przez

„Nieustanne polityczne manipulowanie przy służbie zdrowia boli, a przecież potrzeba tu najbardziej stabilizacji, która daje poczucie bezpieczeństwa nie tylko chorym” - mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż w Światowym Dniu Chorego.

Diecezjalne obchody odbyły się w Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Caritas Diecezji Tarnowskiej w Jadownikach Mokrych.

„Jakimś ironicznym, a czasem okrutnym przeciwieństwem pośpiechu w niesieniu pomocy chorym są wielomiesięczne kolejki do specjalistów, na specjalistyczne badania; nawet odległe latami terminy operacji. Jakże boli to zwlekanie, trwonienie czasu lekarzy na rozdętą biurokrację, gdy sami chorzy mają mało czasu” - powiedział biskup.

Bp Jeż podkreślił, że pracownicy służby zdrowia mają szczególną okazję, aby poprzez świadczoną z życzliwością fachową pomoc medyczną, docierać także do wnętrza pacjenta, do jego serca i myśli. „Opieka medyczna i duchowe wsparcie płynące z codziennej życzliwości, rozmowy, a przede wszystkim z traktowania pacjenta jak kogoś bliskiego, są najskuteczniejszą drogą przynoszenia ulgi w cierpieniu. Mimo wielości przypadków medycznych, przyjmowanych pacjentów, każdy z nich jest inny; w każdym z nich odbija się oblicze cierpiącego Chrystusa, szukającego drogi do ludzkiego serca” - dodał.

Ordynariusz diecezji tarnowskiej dziękował wszystkim, którzy niosą pomoc chorym. „Bóg zapłać wszystkim, którzy nie ograniczają niesionej pomocy tylko do ofiarowania ulgi ciału, lecz także starają się nieść chorym otuchę, ciepło życzliwej obecności i światło wiary, a w ten sposób niosą im Jezusa. Dziękuję wolontariuszom Caritas i pracownikom tutejszego Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży. Bóg zapłać lekarzom, pielęgniarkom i kapelanom szpitali, domów opieki i hospicjów. Dziękuję tym wszystkim, którzy umieją z cierpliwością wsłuchać się w głos chorych, cierpiących i samotnych” -powiedział.

Zwracając się do chorych, biskup podkreślił, że w ciężkim doświadczeniu, w bólu czy chorobie, człowiek nigdy nie jest osamotniony, bowiem sam Chrystus solidaryzuje się z wszystkimi, którzy cierpią.

„Jezus Chrystus, który jak nikt inny doświadczył cierpienia, biorąc na swoje ramiona cały ciężar ludzkiego bólu, rozumie Was i solidaryzuje się z Wami. W zjednoczeniu z Nim łatwiej dźwigać krzyż choroby, bycia zdanym na pomoc innych, a nieraz tęsknoty za domem i bliskimi. Ofiarujcie Mu swój ból i cierpienie. Życzę Wam, by Zbawiciel przyjął wasz dar i nagrodził go wewnętrznym pokojem i siłą ducha. Z Jego krzyża płynie nadzieja nadająca sens każdemu ludzkiemu cierpieniu” - powiedział biskup.

Podczas uroczystości modlono się także za chorego arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych. Ze szpitalnego łóżka przesłał on swój list, w którym m.in. wyraził wdzięczność tym, którzy „przyprowadzają chorych do Jezusa oraz tym, którzy Jezusa przyprowadzają do chorych”.

Podczas Mszy św. został udzielony sakrament namaszczenia chorych.

Ośrodek Opiekuńczo-Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Caritas Diecezji Tarnowskiej działa już od 14 lat i pomaga chorym organizując m.in. turnusy rehabilitacyjne i prowadząc szkoły specjalne. Każdego dnia z różnych form pomocy Ośrodka korzysta ok. 200 osób.

„Gdy powstawał ten Ośrodek do Domu Pomocy Społecznej trafiły dzieci. Dziś to już młodzież, która uczy się i rozwija dzięki wielu zajęciom prowadzonym przez fachowców. Mamy nadzieję, że niektórzy z nich będą na tyle samodzielni, by mogli funkcjonować w społeczeństwie” - mówi ks. Ryszard Podstołowicz, dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Podczas diecezjalnych obchodów Dnia Chorego, biskup tarnowski Andrzej Jeż spotkał się z podopiecznymi i pracownikami Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Caritas Diecezji Tarnowskiej oraz z rodzicami chorych.

Ośrodek w Jadownikach Mokrych od lat rozwija się i poszerza zakres swojej działalności. Abp Józef Kowalczyk był inicjatorem budowy Ośrodka w swojej rodzinnej miejscowości. Często odwiedza niepełnosprawnych i interesuje się ich postępami. Pierwszą placówką był Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Intelektualnie. Równocześnie Ośrodek zaczął organizować turnusy rehabilitacyjne dla dzieci i dorosłych. W kolejnych latach powstawały dalsze jednostki: Zakład Rehabilitacji Leczniczej, Niepubliczna Szkoła Podstawowa Specjalna, Niepubliczne Gimnazjum Specjalne, Niepubliczna Szkoła Przysposabiająca do Pracy, Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza Wsparcia Dziennego i Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Przy Ośrodku powstał też Ogród Hortiterapii. W placówce jest basen rehabilitacyjny i grota solna, a ostatnio przy obiekcie wybudowano nowy, ogólnodostępny plac zabaw.