środa, 13 maj 2015 00:00

Zaproszenie dla ewangelizatorów

Napisane przez KEP
Zaproszenie dla ewangelizatorów arch. diecezji

Od 28-31 maja odbędzie się III Kongres Nowej Ewangelizacji pod hasłem „Skarb w roli”. Inicjatywa została podjęta przez Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji, aby stworzyć platformę wymiany doświadczeń dla ewangelizatorów, pogłębić refleksję nad ewangelizacją środowisk wiejskich i przeżyć rekolekcje ewangelizacyjne. Kongres organizowany jest w sanktuarium maryjnym w Skrzatuszu w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Do udziału w Kongresie Nowej Ewangelizacji zaproszone są wspólnoty parafialne, duszpasterze i liderzy środowisk wiejskich, wspólnoty i dzieła nowej ewangelizacji w Polsce, osoby życia konsekrowanego i kustosze sanktuariów. Odpowiedź na pytanie: „Co powinniśmy uczynić dziś, by ewangelizować środowiska, grupy i wspólnoty na wsiach?” oraz ukazanie potencjału, który tkwi w religijności ludowej – to spodziewane owoce Kongresu.

To czterodniowe wydarzenie będzie miało trzy wymiary: praktyczny (pastoralny), rekolekcyjny i ewangelizacyjny. W pierwszy wpisuje się prezentacja dotychczasowych doświadczeń i inicjatyw ewangelizacyjnych, skierowanych m.in. do członków ochotniczej straży pożarnej, zespołów folklorystycznych, kół gospodyń wiejskich i rad parafialnych na wsiach. Ten wymiar Kongresu umożliwi stworzenie platformy wymiany doświadczeń, zebranie dobrych praktyk i świadectw grup oraz wspólnot prowadzących działania ewangelizacyjne w środowiskach wiejskich.

Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji akcentuje także formację intelektualną osób zaangażowanych w tę działalność, stąd w programie Kongresu znajdują się wykłady i warsztaty prowadzone przez specjalistów. Ważnym akcentem będzie między innymi zwrócenie uwagi na duchowość maryjną i jej rolę w nowej ewangelizacji. W roku poświęconym osobom konsekrowanym szczególne zaproszenie do udziału w kongresie skierowane jest do sióstr i braci zakonnych.

Drugim wymiarem Kongresu Nowej Ewangelizacji będą ogólnopolskie rekolekcje dla wszystkich osób zaangażowanych w to dzieło, przeżycie osobistego doświadczenia spotkania z Chrystusem, formacja do bycia uczniem. Czterodniowe spotkanie zostanie zakończone bezpośrednim wyjściem ewangelizatorów do mieszkańców 12 wsi w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

W kongresie wezmą udział między innymi Prymas Polski abp Wojciech Polak, bp Wiesław Śmigiel i bp Grzegorz Ryś.

Organizatorem Kongresu jest Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji oraz Fundacja „Porte Fidei”, zaś gospodarzem diecezja koszalińsko-kołobrzeska wraz z biskupem Edwardem Dajczakiem.

Więcej na www.nowaewangelizacja.org