wtorek, 10 listopad 2015 00:00

Diecezjalne Studium Organistowskie będzie nosić imię ks. K. Pasionka

Napisane przez Ewa BIedroń

Koncerty, warsztaty, ogólnopolski konkurs organowy - tak będą przebiegać V Tarnowskie Dni Cecyliańskie. Ważnym wydarzeniem będzie też nadanie imienia ks. Kazimierza Pasionka, Diecezjalnemu Studium Organistowskiemu, które obchodzi pięćdziesięciolecie powstania.

Kościół tarnowski wiele zawdzięcza ks. Pasionkowi. Do dziś wierni śpiewają pieśni, które stworzył. Był autorem tekstów m.in. do utworu „Błogosławiona Karolino”, czy „Z dalekiej Fatimy” i wielu innych. Ponadto stworzył kompozycje muzyczne do pieśni takich jak „Dziękujemy Ci Ojcze nasz”, „Com przyrzekł Bogu”, czy Kingo, sądecka Pani”.

Ks. Pasionek urodził się 1 marca 1930 roku w Żmiącej w gminie Laskowa. Święcenia kapłańskie przyjął w 1954 roku z rąk biskupa Jana Stepy. Studia muzyczne ukończył na KUL. Przez 20 lat był dyrygentem chóru mieszanego przy katedrze. Ponadto przez 33 lata wykładał muzykę i śpiew w tarnowskim seminarium. W 1965 roku zaczął tworzyć Diecezjalne Studium Organistowskie w Tarnowie. Kierował instytucją kształcącą organistów przez 40 lat. Ponadto opracował i wydał liczne śpiewniki i opracowania. Zmarł 28 listopada 2006 roku. Jest pochowany w Żmiącej (dek. ujanowicki)

- Ks. Pasionek jest ojcem muzyki posoborowej w diecezji tarnowskiej - mówi ks. dr Grzegorz Piekarz, dyrektor Wydziału Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej w Tarnowie i dyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego.

„Po Soborze Watykańskim II trzeba było dostosować wszystkie teksty tłumaczone na języki narodowe do odnowionej liturgii. Często należało też skomponować nowe melodie. Najbardziej znany jego utwór, który do dziś jest wykonywany w kościele to pieśń „Dziękujemy Ci Ojcze nasz”. Tę kompozycję śpiewał nawet Jan Paweł II” - dodaje ks. Piekarz.

Uroczystości nadania imienia Diecezjalnemu Studium Organistowskiemu odbędą się w sobotę, 21 listopada. O godzinie 10.00 w kościele akademickim pw. św. Józefa, ul. Dwernickiego 1 zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Następnie, ok. 11.30 w pobliskim Studium rozpoczną się uroczystości, podczas których zostanie też odsłonięta tablica i rozpocznie się recital organowy.

Okazją, by zorganizować Dni Cecyliańskie jest przypadające 22 listopada liturgiczne wspomnienie św. Cecylii – patronki muzyki kościelnej.

Od soboty 14 listopada, muzyki organowej będzie można posłuchać w Diecezjalnym Studium Organistowskim, kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i w tarnowskiej katedrze. W środę, 18 listopada na terenie Studium przy ul. Dwernickiego 1 odbędą się warsztaty organowe prowadzone przez dr. Jarosława Wróblewskiego z Uniwersytetu Muzycznego. im Fryderyka Chopina w Warszawie. Następnie o 16.00 rozpocznie się recital organowy w jego wykonaniu.

W czwartek, 19 listopada odbędzie się w Tarnowie V Ogólnopolski Konkurs Organowy Diecezjalnych Studiów Organistowskich. W tym dniu o 18.00 w katedrze będzie Msza św. i koncert muzyki chóralnej i organowej. Wystąpią Chłopięcy Chór Katedralny Pueri Cantores Tarnovienses, a na organach zagra Sławomir Barszcz. Wtedy też ogłoszone zostaną wyniki konkursu organowego.

Dni Cecyliańskie odbędą się od 14 do 21 listopada pod honorowym patronatem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.

14 listopada 2015 r. (sobota)

Diecezjalne Studium Organistowskie w Tarnowie, ul. Dwernickiego 1, sala org. nr 2,

11.30, recital organowy Kamila Dżalaka i Krzysztofa Musiała (studenci Akademii Muzycznej w Krakowie)

14.30, audycja organowa uczniów DSO w Tarnowie