środa, 11 listopad 2015 00:00

Zabawa: modlitwa za ofiary wypadków i warsztaty terapeutyczne dla rodzin

Napisane przez Ewa Biedroń

Modlitwa za ofiary wypadków, warsztaty terapeutyczne dla rodzin, a także program edukacyjny dla młodzieży na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego - tak zapowiadają się obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych w Zabawie i Tarnowie.

Już od 13 do 15 listopada w Zabawie k. Tarnowa, gdzie znajduje się sanktuarium bł. Karoliny odbędą się warsztaty terapeutyczne dla rodzin ofiar wypadków drogowych. „Będzie to już kolejna edycja. To w Zabawie rodziny ofiar mogą przejść przez pomnik, który upamiętnia ludzi, którzy zginęli na drogach. Uczestnicy dzielą się też swoimi bolesnymi doświadczeniami z innymi, którzy przeżyli podobne tragedie tracąc w wypadkach dzieci czy współmałżonków. Niektórzy do nas wracają na kolejne warsztaty, a inni dopiero po latach od tragedii decydują się na takie spotkanie” - opowiada ks. Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie.

Do udziału w kolejnych warsztatach także zaproszone są osoby z całej Polski, ale trzeba wcześniej się zapisywać dzwoniąc pod numer 14 6781448. Kolejna edycja spotkań będzie od 20 do 22 listopada, a szczegóły są na stronie Stowarzyszenia Przejście, www.przejscie.com

W niedzielę, 15 listopada osoby, które straciły bliskich, a także przedstawiciele władz, służb mundurowych i mieszkańcy wezmą udział we Mszy św. o godzinie 11.00 w intencji ofiar wypadków drogowych i ich rodzin. Później uczestnicy przejdą pod pomnik „Przejście”, gdzie będą modlitwy i wspominanie zmarłych. Tam także zostanie posadzone drzewo pamięci.

W obchody tego dnia wpisze się także seminarium „Lepiej stracić 5 minut z życia niż życie w 5 minut”. Zaproszeni goście mówić będą o nieodwracalnych konsekwencjach wypadków drogowych. W gronie prelegentów znaleźli się m.in. ks. Marian Midura, Krajowy Duszpasterz Kierowców, Maria Dąbrowska–Loranc z Instytutu Transportu Samochodowego, Katarzyna Dobrzańska-Junco z Centrum Inicjatyw BRD, a także przedstawiciele Służby Więziennej i Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

Natomiast w poniedziałek, 16 listopada na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie od 10.30 zacznie się finał I edycji konkursu filmowego „Bądź bezpieczny na drodze” zainicjowanego przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Będzie też wręczenie nagród w konkursie „Po alkoholu rozum wysiada” zorganizowanym przez Zespół Szkół w Zabawie. Młodzi zobaczą też Road Show, program edukacyjny z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Będą efekty audiowizualne, informacje, świadectwa osobistych przeżyć bezpośrednich świadków i uczestników wypadków.

Organizatorami obchodów są Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Wypadków Drogowych i Katastrof Komunikacyjnych oraz Przemocy „Przejście”, Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Duszpasterstwo Kierowców oraz Instytut Transportu Samochodowego.

Dokładny program