piątek, 15 styczeń 2016 00:00

6 lutego święcenia biskupie w Tarnowie - informacje porządkowe

Napisane przez Ewa Biedroń
6 lutego święcenia biskupie w Tarnowie - informacje porządkowe Foto Grzegorz Golec/RDN

Biskup tarnowski Andrzej Jeż poprosił diecezjan o modlitwę w intencji Biskupa Nominata, szczególnie w dniu jego konsekracji biskupiej, aby mógł owocnie służyć Kościołowi tarnowskiemu i podejmować z apostolską gorliwością stojące przed nim obowiązki i nowe wyzwania. Takie słowa znalazły się w komunikacie skierowanym do wiernych całej diecezji.

W komunikacie Biskup Tarnowski informuje diecezjan, że święcenia biskupie ks. Leszka Leszkiewicza odbędą się w sobotę, 6 lutego.

Uroczysta Msza św., połączona z udzieleniem sakry biskupiej, będzie celebrowana o godz. 10.00 w bazylice katedralnej w Tarnowie pod przewodnictwem metropolity krakowskiego kardynała Stanisława Dziwisza.

Uroczystość święceń biskupich będzie transmitowana przez nasze diecezjalne Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz oraz Telewizję Trwam.

„In Gaudio Evangelii” - czyli „W Radości Ewangelii” - to hasło posługi biskupiej Nominata.

„Hasło to nawiązuje do adhortacji papieża Franciszka i będzie wyznaczało drogi mojego posługiwania. Jestem zafascynowany tym dokumentem. To jest też program, który pokazuje drogę Kościołowi na najbliższe lata. W tym haśle chciałem odzwierciedlić pragnienie, by w duchu papieża Franciszka spełniać swoją posługę biskupią i służyć Kościołowi. Trzeba nam ciągle wracać do prostoty Ewangelii, bo wszystko, co zostawił nam Chrystus w Ewangelii to jest najlepszy program duszpasterski dla Kościoła w każdym czasie” - dodaje bp Leszek Leszkiewicz.

6 lutego podczas uroczystości w katedrze, konsekratorem będzie biskup tarnowski Andrzej Jeż, a współkonsekratorami bp Wiesław Lechowicz i bp Stanisław Salaterski.

Biskup nominat Leszek Leszkiewicz jest trzynastym biskupem pomocniczym w historii diecezji tarnowskiej. Urodził się 10 maja 1970 roku w Gorlicach. Pochodzi z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rzepienniku Biskupim. Uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego w Bobowej. Po ukończeniu szkoły średniej i złożeniu egzaminu dojrzałości wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 25 maja 1996 roku w bazylice katedralnej w Tarnowie z rąk biskupa tarnowskiego Józefa Życińskiego.

Po święceniach kapłańskich pracował w parafii św. Marii Magdaleny w Szczucinie. Od 1 września 1999 do 15 stycznia 2001 roku przygotowywał się do pracy misyjnej w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. W latach 2001-2006 pełnił posługę misyjną w Ekwadorze. Następnie w latach 2006-2009 podjął studia specjalistyczne z misjologii na Papieskim Uniwersytecie „Urbanianum” w Rzymie. W latach 2009-2010 był zastępcą Dyrektora Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, a od 2010 do marca 2015 roku pełnił urząd prefekta w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. W 2011 roku został mianowany sekretarzem Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań. Od 20 marca 2015 roku pełnił urząd proboszcza parafii św. Mikołaja w Bochni, a także dziekana dekanatu Bochnia-Wschód i prepozyta Kapituły Kolegiackiej pw. Matki Bożej Różańcowej w Bochni.

***

Parking dla zaproszonych gości będzie przygotowany przy Urzędzie Wojewódzkim przy ul. Solidarności oraz wzdłuż WSD przy ul. Piłsudskiego (bezpłatnie). Nie będzie możliwości parkowania na terenie seminarium. W sobotę będzie obowiązywał również zakaz parkowania pojazdów na Placu Katedralnym i przy katedrze. Więcej informacji porządkowych. Zobacz tutaj.

Ostatnio zmieniany środa, 03 luty 2016 12:41