czwartek, 28 styczeń 2016 00:00

1 proc. dla Caritas Diecezji Tarnowskiej

Napisane przez Ewa Biedroń

"1% Twojego podatku to 100% serca” – takie hasło kolejny raz towarzyszy kampanii Caritas Diecezji Tarnowskiej, która prosi o 1 proc. podatku. Na ulotkach i plakatach znajduje się zdjęcie jednego z podopiecznych Caritas. W tym roku jest nim Bartek, który porusza się ma wózku inwalidzkim,  a jego marzeniem jest zostać mistrzem olimpijskim w pływaniu i pomagać osobom z podobnymi problemami.

„Bartek jest symbolem osób, którym chcemy pomóc zwłaszcza jeżeli chodzi o rehabilitację, zakup sprzętu, finansowanie operacji, a także wypoczynek i dożywianie dzieci” - mówi ks. Ryszard Podstołowcz, dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Pieniądze pomogą też w prowadzeniu 9 specjalistycznych placówek. Rok temu Caritas Diecezji Tarnowskiej dostała od podatników prawie 1 mln 150 tys. zł. „Na tę sumę złożyły się zazwyczaj bardzo drobne wpłaty od indywidualnych osób” - dodaje ks. Podstołowicz.

Pieniądze zostały przeznaczone m.in. na opiekę nad chorymi dziećmi, młodzieżą i starszymi.  Znajdują oni pomoc w placówkach Caritas: w Hospicjum w Dąbrowie Tarnowskiej i tamtejszym Domu Pomocy Społecznej oraz Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Jadownikach Mokrych. Dofinansowano także działalność Domu dla Bezdomnych Mężczyzn, świetlic profilaktyczno-opiekuńczych LUMEN oraz Stacji Opieki Caritas, Domu Emerytów – Placówki Pielęgnacyjno-Opiekuńczej w Tarnowie i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Grybowie.

Na wsparcie mogli także liczyć chorzy, którym Caritas pomogła kupić drogie leki i skorzystać z rehabilitacji. Diecezjalna Caritas dofinansowała także kosztowne operacje kilkorga chorych dzieci.

Dyrekcja Caritas Diecezji Tarnowskiej zwraca się z gorącą prośbą i apelem o przekazanie 1 proc. podatku. Z tą organizacją kościelną można także zbierać 1 proc. dla swoich najbliższych i znajomych, którzy potrzebują pomocy. W tej sprawie należy kontaktować się z biurem Caritas w Tarnowie.

Sam sposób przekazania 1 proc. jest taki sam, jak w roku ubiegłym. Na zeznaniu podatkowym PIT w rubryce „Wniosek o przekazanie 1 proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)” należy wpisać: nr KRS Caritas (0000211791) oraz deklarowaną kwotę (równowartość 1 % należnego podatku).

Do parafii trafiły ulotki informacyjne i plakaty, a w wielu miejscach diecezji zawisły banery zachęcające do przekazania 1% na dzieła realizowane przez naszą diecezjalną Caritas. Na stronie internetowej http://www.tarnow.caritas.pl/ są natomiast darmowe programy do wypełniania zeznań z wpisaną adnotacją o przekazaniu 1 proc. na Caritas Diecezji Tarnowskiej i możliwością wybrania szczegółowego celu.

Ostatnio zmieniany czwartek, 28 styczeń 2016 08:23