piątek, 19 luty 2016 00:00

Uroczystości Roku Miłosierdzia pracowników Kurii Diecezjalnej

Napisane przez Ewa Biedroń
Uroczystości Roku Miłosierdzia pracowników Kurii Diecezjalnej Foto Beata Malec - Suwara/ Foto Gość

Pracownicy Kurii Diecezjalnej w Tarnowie i instytucji diecezjalnych będą we wtorek pielgrzymować do Ciężkowic, by przeżywać Jubileusz Miłosierdzia.

Do Ciężkowic pojadą biskupi, kapłani, siostry zakonne i świeccy pracownicy. Będą się wspólnie modlić i słuchać konferencji. Przejdą też przez „Bramę Miłosierdzia”.

Będzie to nawiązanie to tego, co wydarzy się w Rzymie. 22 lutego czyli w święto Katedry Świętego Piotra w Roku Miłosierdzia, Kuria Rzymska pod przewodnictwem Ojca świętego Franciszka będzie przeżywać swój Jubileusz. Będzie to dzień, w którym wszyscy pracownicy Kurii Rzymskiej, a zatem biskupi, kapłani, osoby zakonne i świeckie udadzą się w jubileuszowej pielgrzymce do Drzwi Świętych Bazyliki św. Piotra w Watykanie i wezmą udział w uroczystej Eucharystii sprawowanej w tym dniu przez papieża Franciszka o godz. 10.30.

Naśladując dobry przykład, „który idzie z góry”, Kuria Diecezjalna w Tarnowie postanowiła także przeżyć w Roku Miłosierdzia swój dzień Jubileuszu.

Zaraz po święcie Katedry św. Piotra i po Jubileuszu Kurii Rzymskiej, we wtorek 23 lutego, pracownicy Kurii Diecezjalnej pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża udadzą się w pielgrzymce do Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego w Ciężkowicach.

Dzień Jubileuszu Kurii Tarnowskiej rozpocznie się wspólną modlitwą i biskupim błogosławieństwem w kaplicy Seminarium Duchownego o godz. 9.00. Następnie wszyscy pracownicy kurialni, zarówno duchowni jak i świeccy, przejadą autokarem do Ciężkowic.

Z płyty ciężkowickiego Rynku przejdą w krótkiej pielgrzymce do Bramy Miłosierdzia sanktuaryjnego kościoła. Po powitaniu przez kustosza sanktuarium ks. prałata Jana Zająca, będą mogli wysłuchać najpierw relacji jednego z dwóch diecezjalnych Misjonarzy Miłosierdzia ks. dra Jana Bartoszka, a następnie konferencji ascetycznej diecezjalnego ojca duchownego kapłanów tarnowskich - ks. dra Grzegorza Lechowicza.

Ważnym momentem Jubileuszowego spotkania będzie adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z możliwością przystąpienia do sakramentu pokuty.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy jubileuszowej pielgrzymki wraz z przedstawicielami miejscowej parafii wezmą udział w Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem Biskupa Tarnowskiego, w czasie której homilię wygłosi biskup pomocniczy Leszek Leszkiewicz.

„Kuria diecezjalna, a raczej ci wszyscy, którzy ją tworzą, są obecni poprzez swoją służbę w całym Kościele partykularnym czyli w diecezji. Nie jest to obecność zbyt spektakularna, ponieważ struktury tarnowskiej kurii tworzy nieco ponad 50 osób duchownych i świeckich, co w porównaniu do ponad milionowej liczby diecezjan i ponad półtora tysięcznej rzeszy kapłanów nie jest czymś imponującym. A jednak jest to instytucja, która w sposób szczególny powinna pomagać wszystkim duszpasterzom, a także wiernym świeckim w odkrywaniu „pierwszej prawdy Kościoła”, którą – jak uczy papież Franciszek – „jest miłość Chrystusa” . To zadanie, które stawia przed nami Bóg pełen miłosierdzia chcemy na nowo podjąć w tym Roku Jubileuszowym. Chcemy dołożyć starań, aby nie tylko każda parafia, każda wspólnota działająca w Kościele, każdy ruch i każde stowarzyszenie, ale również i Kuria Diecezjalna mogła być nazwana prawdziwą oazą miłosierdzia” - uważa ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego w tarnowskiej kurii.

We wtorek, 23 lutego Kuria Diecezjalna w Tarnowie będzie zamknięta.

Ostatnio zmieniany piątek, 19 luty 2016 13:59