sobota, 21 maj 2016 00:00

Samorządowcy u św. Kingi

Napisane przez Ewa Biedroń

Do troski o młodych i pomocy im w angażowaniu się w służbę dla wspólnego dobra zachęcał małopolskich samorządowców bp Andrzej Jeż. W piątek, 20 maja na Mszy św. w klasztorze sióstr klarysek w Starym Sączu zgromadzili się samorządowcy, którzy przybyli na swoje doroczne spotkanie.

„Każda działalność polityczna nakierunkowana jest na przyszłość. Jest więc w jakimś sensie działalnością służącą przyszłym pokoleniom. Ale ludzie młodzi nie mogą być jedynie widzami oczekującymi na przyjście ich czasu. Już dzisiaj powinni się zaangażować w służbę dobru wspólnemu, poprzez rozwój wszystkich talentów, poprzez nieustanne doskonalenie samych siebie” - podkreślił bp Jeż.

Ordynariusz diecezji tarnowskiej apelował, by uczynić wszystko, aby ludzkie błędy i wypaczenia nie zniechęcały młodych do angażowania się w budowanie lepszego i bardziej sprawiedliwego świata, aby ich nie pozbawiały nadziei i entuzjazmu do podejmowania służby społecznej. „Dlatego też, jeżeli młodzi chcą żyć w lepszej Polsce, w bardziej sprawiedliwym kraju, to już dzisiaj muszą się czuć za niego odpowiedzialni. Nie można biernie oczekiwać przyszłości, lecz twórczo włączać się w jej formowanie i kształtowanie” - dodał.

Bp Jeż podkreślił, że ludzie młodzi – wbrew pozorom – chcą, aby im stawiać wymagania i pomagać w wytyczaniu określonych celów. Zdaniem biskupa problem jest m.in. w tym, że w obecnie coraz mniej jest tych, którzy mają odwagę i chcą stawiać młodym konkretne wymagania. Dodał, że w kontekście przygotowań do Światowych Dni Młodzieży ujawnia się twórcza aktywność ludzi młodych. Biskup wskazywał, że to bardzo pozytywny znak, zwłaszcza że wiele jest czynników, które usiłują zgasić ten entuzjazm w młodych.

W diecezji tarnowskiej od dwóch lat trwają przygotowania do tego wydarzenia. Został powołany Diecezjalny Zespół do spraw ŚDM, w ramach którego młodzież aktywnie włącza się w różne sekcje: duszpasterską, w wolontariat, logistykę, media. Ponad tysiąc animatorów odbyło szkolenia, które obejmowały zajęcia z autoprezentacji, umiejętności interpersonalnych, pisania projektów, obsługi medialnej, warsztaty biblijne oraz rekolekcje Nowej Ewangelizacji.

Biskup Jeż podziękował władzom różnych szczebli za zaangażowanie w przygotowanie ŚDM. „To także jest ważny wkład w budowanie wspólnego dobra, które w tym przypadku obejmie młodzież z całego świata. ŚDM to również potężne narzędzie budowania solidarności międzyludzkiej i utrwalania pokoju” - dodał.

Msza św. została odprawiona w klasztorze sióstr klarysek. Drugą częścią uroczystości był panel dyskusyjny w kinie Sokół pt. „Małopolskie samorządy w Europie – od sąsiedztwa do partnerstwa. 25-lecie utworzenia Grupy Wyszehradzkiej”.

Tegoroczne obchody Małopolskiego Dnia Samorządowca połączone były z jubileuszem 25-lecia utworzenia Grupy Wyszehradzkiej, skupiającej państwa Europy Środkowej: Polskę, Czechy, Słowację i Węgry.

Ostatnio zmieniany sobota, 21 maj 2016 21:40