niedziela, 08 marzec 2020 16:24

Społeczność WSD w Tarnowie uczciła św. Tomasza z Akwinu [FILMY, ZDJĘCIA]
Galeria zdjęć  Galeria video

Napisane przez
Społeczność WSD w Tarnowie uczciła św. Tomasza z Akwinu [FILMY, ZDJĘCIA] fot. ks.Marian Kostrzewa

7 marca w sobotę społeczność Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie uczciła św. Tomasza z Akwinu.

Święto patronalne rozpoczęto w seminaryjnej kaplicy. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr hab. Michał Drożdż, prof. UPJPII w Krakowie, delegat Biskupa Tarnowskiego do spraw mediów.

- W czasie tej porannej mszy św. staraliśmy się odczytać nowe znaki prawdziwej mądrości człowieka, która prowadzi do dobra, myśleniu o dobru, mądrości, która oparta jest na pokorze, na życiu w prawdzie i na czynieniu miłości w prawdzie. To jest dziedzictwo, któe jest wciąż aktualne i do którego powinniśmy wciąż powracać - przypomniał kaznodzieja.

Następnie okolicznościowy wykład pt. „Media w duszpasterstwie” wygłosił ks. dr hab. Józef Kloch, prof. UKSW w Warszawie. Były rzecznik Episkopatu Polski zaznaczył, że wkrótce wejdzie w życie nowe ratio studiorum, w którym większy akcent położono na formację medialną przyszłych kapłanów. Uczulił także, aby śmielej niż dotychczas współpracować w tej materii ze świeckimi.

Na zakończenie Akademii alumni roku II wystawili sztukę o św. Tomaszu pt. „Jego umiłowanie prawdy przeważyło jego pokorę”.

Biskup Tarnowski w słowie podsumowania przypomniał, jak bardzo tematyka mediów zmieniła się od czasów ostatniego synodu, zwłaszcza w kontekście rozwoju Internetu.

- Kiedy czytamy przepisy IV synodu z połowy lat 80-tych, to widzimy, że były bardzo postępowe. Między innymi znajdujemy tam takie zalecenia: by w parafiach był sprzęt audiowizualny, urządzenia nagłaśniające, ekran, rzutnik, magnetofon, a w miarę możliwości adapter, epidiaskop, projektor filmowy, oraz takie pomoce audiowizualne jak obrazy, przeźrocza, nagrania dźwiękowe, filmy. Przy parafiach zalecano tworzenie bibliotek i czytelni prasy katolickiej… Od tamtego czasu nastąpił jednak olbrzymi postęp technologiczny, pojawiły się nowe komunikatory – mówił hierarcha uczulając na to, że w przepowiadaniu, nowe środki komunikacji nie mogą stać się same w sobie celem. – Są tylko środkiem do przekazania orędzia zbawczego - przypomniał.

Zapraszamy do oglądnięcia filmów z tego wydarzenia oraz zdjęć w naszej fotogalerii – KLIKNIJ TUTAJ.

Ostatnio zmieniany wtorek, 10 marzec 2020 19:58