środa, 15 styczeń 2014 18:49

Wystawa poświęcona bł. ks. Frelichowskiemu VIDEO

Napisane przez

wystawa seminarium15 stycznia, biskup tarnowski Andrzej Jeż otworzył w WSD wystawę poświęconą setnej rocznicy urodzin bł. ks. Stefana Frelichowskiego. Błogosławiony kapłan jest męczennikiem II wojny światowej, ale także patronuje harcerzom. W 1945 roku oddał życie w niemieckim obozie koncentracyjnym pomagając chorym na tyfus.

- Widzimy w postaci błogosławionego, że On zwłaszcza w tych warunkach obozowych jest z ludźmi i jest dla ludzi. Towarzyszy im w tym bardzo trudnym okresie przeżywania obozu, przechodzenia czasami przez granicę śmierci. W tych nieludzkich warunkach ukazuje piękno i bogactwo człowieczeństwa - mówi bp Andrzej Jeż.

- Jednym z bogactw naszego narodu jest to, że mamy nowoczesnych świętych - powiedział RDN Małopolska pomysłodawca wystawy, senator RP Kazimierz Wiatr.

- W tym gronie na pewno jest bł. Karolina, patronka wolontariatu i też młodzieży oraz bł. Frelichowski. Człowiek niezwykle młody, który wybrał kapłaństwo, chociaż były też inne możliwości. Przed rozpoczęciem seminarium się zakochał, ale podjął decyzję, że wybiera kapłaństwo. To była taka jego ofiara. Ofiara, która musiała zaowocować świętością. Niezwykle radosny człowiek i męczennik - dodaje Kazimierz Wiatr.

Jan Paweł II beatyfikował ks. Stefana W. Frelichowskiego 7 czerwca 1999 r. w Toruniu w obecności licznej rzeszy harcerek i harcerzy, do których powiedział 'Niech będzie Wam Patronem".

Wystawę będzie można oglądać w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie przez dwa tygodnie.

Jsm/RDN Małopolska

Foto Hubert Motyka

Zobacz film  http://www.timeto.pl/telewizja/video/wystawa-poswiecona-bl-ks-frelichowskiemu

Ostatnio zmieniany sobota, 18 styczeń 2014 16:55