czwartek, 28 maj 2020 22:46

Napisane przez Beata Malec - Suwara / Gość Tarnowski
Ks. Grzegorz Kozioł z Tarnowa otrzymał krzyż misyjny od nuncjusza apostolskiego w Polsce arch. ks. Grzegorza Kozioła

Uroczystość odbyła się dzisiaj w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.

Właściwie po raz pierwszy w historii z powodu zagrożenia pandemią koronawirusa wręczenie krzyży misyjnych odbyło się w Centrum Formacji Misyjnej. Zwykle odbywało się ono w czasie uroczystości ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie.

Mszę św., której przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, koncelebrował m.in. także przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur. W homilii abp Pennacchio przywołał słowa papieża Pawła VI z adhortacji apostolskiej Evangelii Nuntiandi, mówiąc, że "człowiek naszych czasów chętniej słucha świadków, aniżeli nauczycieli, a jeśli nauczycieli, to, dlatego, że są świadkami". Wskazywał, że posługa misyjna nie jest łatwą drogą. Oprócz misyjnego entuzjazmu potrzebna też gotowości na wszelkiego rodzaju próby i trudy.

Życzył, aby wraz ze Słowem Bożym, krzyż, który przyjęli nowi misjonarze, był dla nich lampą, która oświeca ich stopy, a Duch Święty umacniał swoimi darami. Życzył także wstawiennictwa polskich świętych, zwłaszcza św. Wojciecha i św. Jana Pawła II.

W tym roku do wyjazdu na misje w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie przez dziewięć miesięcy przygotowywało się 11 osób z całej Polski, w tym 8 kapłanów, 2 siostry zakonne i jedna osoba świecka. To im dzisiaj nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio nałożył krzyże misyjne. Wśród nich jest tarnowski kapłan ks. Grzegorz Kozioł, pochodzący z parafii w Tarnowie-Mościcach. Z diecezji tarnowskiej jest także s. Lucyna Rąpała ze Zgromadzenia Franciszkanek Rodziny Maryi.

Aby przeczytać cały artykuł, kliknij TUTAJ.

Ostatnio zmieniany sobota, 30 maj 2020 18:47