poniedziałek, 17 luty 2014 13:40

Bp Jeż rozpoczął wizytę w Republice Konga

Napisane przez

kongobp14 lutego rozpoczęła się wizyta biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża w Republice Konga, gdzie od ponad 40 lat obecni są tarnowscy misjonarze. 15 lutego bp Jeż złożył wizytę nuncjuszowi apostolskiemu abp. Janowi Pawłowskiemu. W niedzielę, 16 lutego odbyła się duża uroczystość w parafii pw. Jezusa Zmartwychwstałego i Bożego Miłosierdzia, gdzie proboszczem jest ks. Bogdan Piotrowski.

Podczas Eucharystii, która trwała 2 godziny i 45 minut, ksiądz biskup udzielił sakramentu chrztu św. 43 dzieciom szkolnym w wieku od 10 do 16 lat (w tym kilkunastu dzieciom ze szkoły wybudowanej w miejscowej parafii przez kolędników misyjnych). Jednocześnie była to uroczystość I Komunii świętej dla 67 dzieci.

W kazaniu wygłoszonym w języku francuskim kaznodzieja z Polski zwrócił uwagę na rodzinę jako bogactwo Afrykańczyków. Zachęcał do pielęgnowania tego bogactwa, a gdy trzeba, walki o nie. Pod koniec Eucharystii biskup tarnowski Andrzej Jeż odznaczył ks. Bogdana Piotrowskiego godnością kanonika gremialnego kapituły bocheńskiej. Nominacja, w obecności Nuncjusza apostolskiego, została przyjęta wielkim aplauzem ze strony wiernych, którzy zgromadzili się w kościele w liczbie ponad 1000 osób.

Ksiądz Bogdan Piotrowski głosi Ewangelię w Republice Konga 24 rok. Pracę misyjną zaczynał na południu Konga w diecezji Kinkala. Ewangelizował w Mindouli, Loulombo i Missafou. Od 16 lat jest proboszczem w Brazzaville. Ochrzcił tam około 3 tys. dzieci i dorosłych, pobłogosławił wiele małżeństw oraz zrealizował kilkanaście projektów kolędniczych, w tym budowę wspomnianej szkoły.

Kolejnym etapem podróży biskupa tarnowskiego jest północ republiki, gdzie w dwóch misjach będzie mógł dostrzec owoce pracy tarnowskich misjonarzy. Bp Andrzej Jeż będzie się modlił w Gamboma, w której tarnowscy księża pracowali przez 38 lat, oraz w Oyo nad grobem ks. Józefa Piszczka zmarłego tragicznie w kwietniu ubiegłego roku, w misji, gdzie rozpoczęła się posługa tarnowskiego Kościoła w 1973 roku.

Foto ks. Krzysztof Czermak

Afryka1afryka2