środa, 26 marzec 2014 13:08

Klerycy na papieskim szlaku FOTO

Napisane przez

wsdpielgdPrawie 200 kleryków i diakonów, razem z księżmi przełożonymi, odwiedziło miejsca związane z bł. Janem Pawłem II. 27 marca odbyła się pielgrzymka Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie do Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej i Łagiewnik. Przewodniczył jej biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Pielgrzymka rozpoczęła się w Wadowicach.  - Na miesiąc przed kanonizacją bł. Jana Pawła II, chcieliśmy być tam, gdzie dla naszego Papieża „wszystko się zaczęło” - mówi ks. dr Jacek Nowak, rektor WSD w Tarnowie.

Rano w bazylice Ofiarowania NMP była celebrowana Eucharystia pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.

W homilii biskup mówił o papieżu modlitwy. Jak wskazywał, Jan Paweł II był przekonany, że modlitwa jest najpotężniejszą bronią ludzi wierzących. „Zdarzało się, że na klęczniku spędzał całe noce. W pamięci wielu ludzi pozostał obraz Jana Pawła II odmawiającego Brewiarz w bazylice Narodzenia Pańskiego. Relacje telewizyjne jak gdyby się zatrzymały, nikt nie komentował tego, wszyscy w ciszy patrzyli przez pół godziny na modlącego się Papieża” - przypomniał bp Jeż.

Ordynariusz diecezji tarnowskiej dodał w homilii, że modlitwa była źródłem siły bł. Jana Pawła II, jego tajną bronią. „W niej tkwi także tajemnica świętości papieża Polaka. Wierzymy, że modlitwa przerzuca niewidzialny most między śmiercią i życiem i że bł. Jan Paweł teraz wstawia się za nami oglądając Boga twarzą w twarz” - dodał.

Biskup tarnowski zachęcał alumnów, by byli ludźmi modlitwy. „Duchowny, który przestaje się modlić, który przestaje medytować i regularnie czerpać z Bożej mądrości traci niejako prawo do nazywania się osobą duchowną! Nie wolno nam zapominać, iż bez Chrystusa „nic nie możemy uczynić”; nic, co rzeczywiście służy budowaniu Jego Królestwa na ziemi” - powiedział kaznodzieja.

plytazgrobuJPIIZ Wadowic, klerycy pojechali do Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie w Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej - przez wstawiennictwo bł. Jana Pawła II - biskup i księża zawierzyli wspólnotę seminaryjną Pani Kalwaryjskiej.

„Przed cudownym Obrazem Maryi polecaliśmy też biskupów, kapłanów, osoby konsekrowane oraz wiernych świeckich naszej diecezji, szczególnie przyjaciół Seminarium” - dodaje rektor WSD.

Po modlitwie w Kalwarii pielgrzymi z Tarnowa pojechali do Łagiewnik. W Bazylice Bożego Miłosierdzia, o godz. 15.00, alumni odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Odwiedzili też Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”, gdzie podziękowali Bogu za dar życia i świętości Jana Pawła II.

- W 2000 roku na Placu św. Piotra w Rzymie, papież Jan Paweł II  skierował do wspólnoty tarnowskiego WSD słowa, które od tej pory są  dla alumnów i wychowawców swoistym testamentem: „Drodzy alumni, budujcie seminaryjną wspólnotę na fundamencie braterstwa, modlitwy, rozważania słowa Bożego i Eucharystii. Świat was potrzebuje! Nieście Ewangelię do ludzi naszych czasów” - przypomina ks. Jacek Nowak.

eb

Foto archiwum WSD w Tarnowie