środa, 14 maj 2014 13:47

Konferencja poświęcona rodzinie

Napisane przez

konfnaukowaUbóstwo polskich rodzin, zarządzanie finansami gospodarstw domowych, prawo do sprawiedliwej płacy oraz korupcja, która jest grzechem społecznym przeciwko pracy – m.in. o tym mówiono podczas Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej w Tarnowie. Ks. dr Józef Młyński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w rozmowie z RDN Małopolska podkreśla, że do tej pory za granicę w poszukiwaniu pracy wyjechało 2 miliony 130 tysięcy Polaków. Niejednokrotnie wiąże się to z dramatem rozbicia rodzin, ale nie ma recepty, by emigracja zarobkowa przynosiła tylko zyski.

Jest coraz większe bezrobocie. Są to zjawiska bardzo ważne dla współczesnego świata i dla współczesnej rodziny. Niektórzy wprost mówią, że w wyniku tej migracji zarobkowej rodzina po prostu upadnie. To jest zjawisko bardzo niepokojące. Jeżeli już podejmujemy decyzję dla dobra rodziny, może trzeba wyjechać razem. Myślę że tych cierpień byłoby o wiele mniej dla całej rodziny. Jestem za tym, żeby w Polsce były jednak miejsca pracy, wiemy że realia współczesne są troszeczkę inne - dodaje.

Musimy dążyć do sprawiedliwej płacy, która nie pozwala na ekonomiczne wykluczenie, mówi ks. dr hab. Robert Kantor, kierownik Katedry Prawa Kanonicznego, Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Oczywiście tutaj możemy odwoływać się tylko do ducha chrześcijańskiego tych osób. Jeżeli jest chrześcijaninem, powinien respektować te zasady, zasady katolickiej nauki społecznej i przede wszystkim respektować nauczanie Kościoła w tym względzie. Kwestia wykluczenia istotnie dzisiaj jest tematem wszechobecnym w mediach. Natomiast tutaj w tym przypadku mówimy o wykluczeniu przez właśnie niegodziwe, niegodne życie, czyli za pracę, która nie pozwala na pewne standardy - mówi.

Ważne jest rozsądne lokowanie oszczędności, mówi prof. dr hab. Leszek Rudnicki z MWSE w Tarnowie.

Jest angielskie takie przysłowie, nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka. W związku z tym jeśli ktoś ma walory finansowe to należy je tak rozłożyć, żeby nie włożyć tylko w jeden instrument. W akcje na przykład, albo w fundusze inwestycyjne, bo wtedy można stracić. Należałoby to rozłożyć na kilka instrumentów i wtedy jeśli na jednym tracę, to na drugim nieco zyskuję, albo mniej tracę, w każdym razie nie tracę wszystkiego- dodaje.

Problem ubóstwa polskich rodzin jest złożony, podkreśla ks. prof. dr hab. Władysław Majkowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Te powody tej biedy są różne, okoliczności są różne, możliwości wyjścia są różne. W związku z czym jestem osobiście przekonany, że nie ma takiej jednej jedynej recepty. Najważniejsze jest to żeby nade wszystko się nie załamywać, żeby nie powiedzieć jestem przegrany - dodaje.

Konferencja była refleksją nad społeczną myślą encykliki 'Laborem exercens" Jana Pawła II i została zorganizowana przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie oraz Uniwersytet Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

jsm/RDN Małopolska

Foto Grzegorz Brożek/TGN