poniedziałek, 03 czerwiec 2024 17:16

Zmarł śp. o. Mieczysław Witalis CSsR

W niedzielny poranek 2 czerwca 2024 r. w szpitalu w Tarnowie zmarł o. Mieczysław Witalis, redemptorysta ze wspólnoty w Tuchowie. Odszedł do Pana w wieku 93 lat, w 69. roku kapłaństwa i 76. roku życia zakonnego.
Pogrzeb o. Mieczysława Witalisa odbędzie się w środę, 5 czerwca o godzinie 12 w sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej w Tuchowie.

O. Mieczysław Witalis urodził się 12 maja 1931 r. w Rzuchowej w diecezji tarnowskiej jako najmłodszy syn z dziewięciorga dzieci Władysława i Bronisławy z d. Michałowskiej. Po ukończeniu szkoły powszechnej w Rzuchowej i Pleśnej został przyjęty do prywatnego gimnazjum redemptorystów w Krakowie. Zdawszy tzw. „małą maturę” wstąpił do Zgromadzenia Redemptorystów w 1947 r. i odbywał nowicjat w Łomnicy-Zdroju. Tam też wraz z kilkoma kolegami 2 sierpnia 1948 r. złożył pierwsze śluby zakonne.
Następnie kontynuował naukę w juwenacie redemptorystów w Toruniu, zaś po zdaniu egzaminu maturalnego podjął studia w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów w Tuchowie. Święcenia kapłańskie przyjął 19 czerwca 1955 r. w Tuchowie z rąk ks. abpa Włodzimierza Jasińskiego.
W latach 1956-1957 studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od 1957 r. kontynuował te studia w Krakowie, pomagając jednocześnie w duszpasterstwie. W 1961 r. uzyskał tytuł magistra sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, po czym przez siedem lat sprawował obowiązki dyrektora Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie oraz przewodniczącego Diecezjalnej Komisji Artystyczno-Konserwatorskiej.
W swoim Zgromadzeniu pełnił urząd wikariusza przełożonego Prowincji Warszawskiej Redemptorystów (1972-1975), przełożonego domu w Krakowie (1967-1969), w Warszawie przy ul. Pieszej (1969-1972), w Warszawie przy ul. Karolkowej (1972, 1987-1990), w Tuchowie (1973-1978), we Wrocławiu (1984). Był także magistrem nowicjatu w Toruniu (1985-1986) i w Lubaszowej (1990-1991). Przez wiele lat był wykładowcą historii sztuki w WSD Redemptorystów w Tuchowie.
W latach 1991-2000 – za zgodą przełożonych – zamieszkał w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie, gdzie zlecono mu funkcję ojca duchownego kapłanów archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej oraz spowiednika alumnów i wykładowcy historii sztuki. Następnie przez dwa lata pomagał w duszpasterstwie w Tuchowie i prowadził rekolekcje dla kapłanów.
Od 2002 do 2023 r. mieszkał we wspólnocie redemptorystów w Szczecinie przy parafii Najświętszego Odkupiciela. W tym czasie był dekanalnym ojcem duchownym, asystentem Stowarzyszenia Lekarzy Katolickich oraz wykładowcą historii sztuki w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
Od października 2023 r. należał do wspólnoty redemptorystów w Tuchowie. Zmarł w wieku 93 lat w niedzielę 2 czerwca 2024 w szpitalu w Tarnowie.
O. Mieczysław Witalis był autorem książek: Byłem obok – towarzyszenie osobom powołanym do służby Bożej w kapłaństwie i życiu zakonnym (WAM 1998), Eucharystia. Zobaczyć więcej (Homo Dei 2015), Na nasze podobieństwo. Droga krzyżowa medytowana w kontekście naszych ludzkich doświadczeń (Homo Dei 2017), a także wielu rozważań i artykułów publikowanych m.in. w czasopismach Homo DeiDobry Pasterz czy w tarnowskiej Currendzie.