środa, 17 kwiecień 2024 17:15

Polsko-Włoskie muzyczne spotkanie. Puellae Orantes zapraszają na wyjątkowy koncert

 

Na przełomie kwietnia i maja 2024 r. Dziewczęcy Chór Katedralny. „Puellae Orantes” będzie gościł w Tarnowie włoski chór „Note in Crescendo” z Riccione. Tarnowski chór wielokrotnie zaangażowany był we współpracę polsko-włoską. Zespół koncertował w wielu miastach Włoch, a uczestnictwo w różnorodnych przedsięwzięciach artystycznych zaowocowało nawiązaniem współpracy i przyjaźni z włoskimi chórami, dyrygentami, śpiewakami i instrumentalistami. Chór „Puellae Orantes” jest laureatem Grand Prix Międzynarodowego Konkursu w Rimini oraz Medalu Prezydenta Włoch, ponadto zdobył pierwsze nagrody w Międzynarodowym Konkursie Polifonicznym Guido d’Arezzo i Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Leonardo da Vinci we Florencji. Współpraca z chórem „Note in Crescendo” rozpoczęła się od koncertu podczas Międzynarodowego Konkursu w Rimini, którego jurorem był prof. Fabio Pecci, dyrygent wspomnianego włoskiego chóru. Fabio Pecci to uznany specjalista chóralistyki, dyrygent, wiolonczelista, gitarzysta i muzykoterapeuta, który jest regularnie zapraszany do jury konkursów chóralnych we Włoszech, Francji, Belgii, Chorwacji, Litwie, Słowacji. Jest dyrektorem artystycznym Konkursu Chóralnego "CITTA 'DI RICCIONE" dla chórów
dziecięcych. Regularnie prowadzi warsztaty dla chórów dziecięcych i młodzieżowych. Zespół „Note in Crescendo” po raz pierwszy wystąpił w Polsce w 2014 roku na zaproszenie „Puellae Orantes”.

Kontynuując rozpoczętą współpracę, chór "Puellae Orantes" zaprosił włoski zespół do Tarnowa z okazji 20-tej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, aby promować ideę twórczej współpracy i pokoju. Oba chóry są zespołami młodzieżowymi, których członkowie podzielą się doświadczeniami, umiejętnościami, a koncerty będą służyły edukacji i przybliżeniu polskim odbiorcom włoskiej kultury. "Note in Crescendo" będzie przebywał w Polsce od 28 kwietnia do 3 maja. W tym czasie zostaną przeprowadzone warsztaty obu zespołów oraz zaprezentowane dwa wspólne koncerty. 30 kwietnia, w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się koncert dla młodzieży tarnowskich szkół średnich, zaś 1 maja, o godz.18.30 w Bazylice Katedralnej w Tarnowie chóry wykonają otwarty koncert dla wszystkich melomanów. Serdecznie zapraszamy.

 

środa, 17 kwiecień 2024 10:22

Relikwie błogosławionej Rodziny Ulmów zostały wprowadzone do bazyliki w Nowym Sączu

Relikwie rodziny Ulmów peregrynują po diecezji tarnowskiej. Kolejną parafią, do której trafiły jest parafia św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Uroczystościom wprowadzenia i Mszy św. wieczornej przewodniczył biskup Artur Ważny. Na sądecką górę Tabor przyjechali wierni z całej Sądecczyzny.

W ten weekend relikwie dziewięciorga błogosławionych dotarły z archidiecezji krakowskiej do tarnowskiej katedry. To tu rozpoczęły się ich peregrynacja. Do bazyliki św. Małgorzaty we wtorek (16.04) relikwie wprowadzała jedna z sądeckich rodzin, a uroczystości przewodniczył biskup Artur Ważny. – Święci są znakami, które Pan Bóg nam daje, żebyśmy uwierzyli. Są znakiem wdzięczności Bogu, nadziei, znakiem do naśladowania i do wstawiennictwa. Więc takie cztery przesłania, które niosą ze sobą święci męczennicy, a tym bardziej Rodzina Ulmów. Myślę, że każda rodzina musi szukać sobie własnego profilu, pewno ten jest dosyć radykalny i bohaterski, może niektórych nawet dystansować do świętości, ale myślę, że to są wyjątkowe historie, które niech nas pobudzają i inspirują. Poszczególne aspekty życia Józefa, Wiktorii czy dzieciaków mogą każdą rodzinę motywować do stawania się świętymi, bo o to chodzi.
Męczennicy z Markowej w województwie podkarpacki patronują m.in. rodzinom, małżeństwom czy osobom starającym się o potomstwo. Takich osób nie zabrakło także na sądeckiej Górze Tabor. Za ich pośrednictwem prosili o łaski dla siebie. – Ja myślę, że to jest szczególny czas dla diecezji tarnowskiej i Nowego Sącza. Szczególnie dla rodzin, żeby prosić o pokój w rodzinach. Można też brać od nich przykład tego jak pomagać innym. Jest to wielka okazja, trzeba uczcić kogoś, kto się okazał bohaterem nam współczesnych czasów – mówią wierni, którzy uczestniczyli w przywitaniu relikwii. Byli to nie tylko parafianie czy mieszkańcy Nowego Sącza. Część z nich przyjechała tu specjalnie z okolicznych miejscowości.
Warto dodać, że Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z siedmiorgiem dzieci zostali zamordowania przez Niemców podczas II wojny światowej. Powodem egzekucji było to, że ukrywali Żydów. W ubiegłym roku zostali wyniesieni na ołtarze, a ich wspomnienie liturgiczne przypada 7 lipca, w dniu zawarcia sakramentalnego małżeństwa przez Józefa i Wiktorię.
Jak mówi proboszcz parafii św. Małgorzaty, ks. Jerzy Jurkiewicz, peregrynacje są ważnym wydarzeniem nie tylko dla Nowego Sącza, ale też dla całego regionu. – My jesteśmy takim miejscem na mapie peregrynacji. W okolicy była też Limanowa, a także będzie Grybów, ale dla Sądecczyzny najbliżej jest do bazyliki. Ciesze się, że błogosławiona Rodzina Ulmów zawitała do naszego miasta i na Sądecczyznę byśmy przez jej wstawiennictwo wypraszali sobie potrzebne łaski. Myślę, że jest to dobry czas kiedy walczymy o rodzinę i warto jest, żebyśmy w przykład błogosławionej Rodziny Ulmów się wpatrywali i ich naśladowali.
Relikwie Miłosiernych Samarytan z Markowej, bo tak nazywana jest błogosławiona Rodzina Ulmów, były już w Tarnowie, Bochni i Limanowej. W najbliższych dniach dotrą też do Grybowa, Pilzna i Mielca. Peregrynacje w diecezji tarnowskiej potrwają do soboty – 20 kwietnia.

 

Więcej:

https://rdn.pl/247935/relikwie-blogoslawionej-rodziny-ulmow-zostaly-wprowadzone-do-bazyliki-w-nowym-saczu-zdjecia/

 

wtorek, 16 kwiecień 2024 22:01

5th International Conference of Media for Man

Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie zapraszają na 5. Międzynarodową Konferencję Media for Man, która odbędzie się w dniach 23-24 kwietnia 2024 roku w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przy ul. Bobrzyńskiego 10.  

Tematem tegorocznej konferencji jest “Etyka mediów jako gwarancja bezpieczeństwa człowieka. Zagrożenia i wyzwania w Krajach Trójmorza” ("Media Ethics as a Guarantee of Human Security. Threats and Challenges in the Three Seas Countries"). Konferencja odbędzie się w języku angielskim.  

Instytut jest ośrodkiem specjalizującym się w tematyce etyki mediów, nazywanym już w środowisku medioznawczym krakowską Szkołą Etyki Mediów i rozpoznawanym jako ośrodek medioznawstwa personalistycznego. Ośrodek ten jako lider gromadzi badaczy z kilkunastu krajów, by nie tylko promować zagadnienia etyczne międzynarodowo, ale też stworzyć przestrzeń do współpracy i utrwalić kontakty z wieloletnimi partnerami w ośrodkach zagranicznych w zakresie badań etyki komunikacji. W konferencji wezmą udział przedstawiciele kilkunastu krajów. 

W dobie dynamicznego rozwoju nowoczesnych mediów zapewnienie bezpieczeństwa ludzkiego stało się sprawą priorytetową, a działania etyczne, chroniące godność osobistą i mienie są szczególnie istotne i bardziej aktualne niż kiedykolwiek wcześniej. Celem konferencji jest zgromadzenie ekspertów, naukowców, dziennikarzy, profesjonalistów mediów oraz interesariuszy – przedstawicieli krajów Trójmorza – aby zgłębić różne aspekty etyki mediów i bezpieczeństwa ludzkiego. Konferencja oferuje platformę do pogłębionych dyskusji i wymiany wiedzy na temat palących problemów na styku mediów, etyki i bezpieczeństwa. Uczestników zachęca się do aktywnego uczestnictwa i wkładu w kształtowanie standardów etycznych w dzisiejszych mediach w krajach Trójmorza. 

Przewodniczącymi komitetu organizacyjnego są dr hab. Katarzyna Drąg oraz dr Piotr Drąg. Kontakt e-mailowy:

Szczegółowy program wydarzenia oraz więcej informacji organizacyjnych znajdą Państwo:

 

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą Doskonała Nauka - wsparcie konferencji naukowych, tytuł projektu „Etyka mediów jako gwarancja bezpieczeństwa człowieka. Zagrożenia i wyzwania w krajach Trójmorza”, nr projektu DNK/SP/550849/2022, kwota dofinansowania 143 600 zł, całkowita wartość projektu 165 100 zł. 

 

sobota, 13 kwiecień 2024 16:07

Nagroda Feniks 2024 dla Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej Biblos

Dzisiaj podczas ogłoszenia nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2024 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie Nagrodę Feniks w kategorii „seria wydawnicza” otrzymał ks. prof. Piotr Łabuda redaktor serii Krąg Biblijny, a wydawcą Wydawnictwo Biblos. Gala wręczenia statuetek odbędzie się w sobotę 13 kwietnia o godz. 19.30 w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

 

Gratulujemy!!!

czwartek, 11 kwiecień 2024 13:27

Nagroda Feniks 2024 dla Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej Biblos

Dzisiaj podczas ogłoszenia nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2024 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie Nagrodę Feniks w kategorii „seria wydawnicza” otrzymał ks. prof. Piotr Łabuda redaktor serii Krąg Biblijny, a wydawcą Wydawnictwo Biblos. Gala wręczenia statuetek odbędzie się w sobotę 13 kwietnia o godz. 19.30 w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

 

Gratulujemy!!!

czwartek, 11 kwiecień 2024 12:14
Katedralny TEATR IKS ponownie wystawi spektakl "KŁAMSTWO".
 
Nasz katedralny TEATR IKS jeszcze raz zaprasza na spektakl "KŁAMSTWO", który zostanie zagrany po raz kolejny w niedzielę 21 kwietnia 2024 o godzinie 18.00 w Auli Jana Pawła II przy katedrze....
 
Serdecznie zapraszamy w imieniu naszych młodych aktorów!
 
wtorek, 09 kwiecień 2024 09:48

Zmarł śp. Ks. prałat dr Józef Ziobroń – długoletni misjonarz w Afryce oraz duszpasterz we Francji 

8 kwietnia 2024 roku, w wieku 79 lat życia, w 55 roku kapłaństwa, zmarł śp. Ks. prałat dr Józef Ziobroń – długoletni misjonarz w Afryce oraz duszpasterz we Francji. Msza święta pogrzebowa w kościele parafialnym parafii pw. św. Józefa i Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie w piątek
(12 kwietnia) o godz. 14.00, po której ciało Zmarłego zostanie złożone na cmentarzu komunalnym w Tarnowie - Krzyżu.

Ks. prałat dr Józef Ziobroń urodził się 22 grudnia 1944 roku w Rydzowie (par. Radomyśl Wielki), jako syn Zygmunta i Anny z domu Warias. Jego rodzimą parafią była parafia pw. św. Józefa i Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie. Egzamin dojrzałości złożył w 1962 roku w Tarnowie, po czym wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. W czasie formacji seminaryjnej odbył dwuletnią zasadniczą służbę wojskową (1963 - 1965) w trzech jednostkach: we Włodawie, w Chełmie Lubelskim i w Lublinie. Po ukończeniu studiów filozoficzno - teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza w dniu 25 maja 1969 roku w Tarnowie.

Jako wikariusz pracował w parafiach: Porąbka Uszewska (od 23 czerwca 1969 roku) oraz Mielec – św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty (od 11 września 1971 roku). W 1975 roku uzyskał tytuł doktora teologii na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. Ponadto w 1976 roku rozpoczął pracę misyjną w Afryce, którą prowadził w Republice Konga (1976 - 1986 i 1991 - 1996) oraz w Republice Środkowoafrykańskiej (1987 - 1991). Od roku 1996  pracował duszpastersko we Francji.

W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w roku 1994 diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto oraz został obdarzony godnością Kapelana Jego Świątobliwości. W 2021 roku został obdarzony godnością Kanonika Honorowego Kapituły pw. św. Wawrzyńca Męczennika w Wojniczu.

Zmarł 8 kwietnia 2024 roku.

 

Ks. Łukasz Niepsuj – notariusz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie

 

poniedziałek, 08 kwiecień 2024 10:59
W CFR ARKA w Gródku odbyły się rekolekcje biblijne lectio divina MIŁOSIERDZIE BOŻE W MODLITWIE OJCZE NASZ.
 
Piękny czas wypełniony lekturą, medytacją, modlitwą i kontemplacją SŁOWA BOŻEGO w modlitwie "Ojcze nasz", w której Pan Jezus uczy nas zawierzenia Ojcu całego swojego życia. Ojcowie starożytni mówili, że w tej modlitwie jest cała Biblia... Im bardziej wnikamy sercem w jej bogactwo, tym bardziej odkrywamy, że gdy ją odmawiamy - Jezus modli się w nas.
 
Dziękuję serdecznie uczestnikom za piękne świadectwo trwania przy Panu,zasłuchanie i wspólną modlitwe. Niech Maryja stzreże owoców tych dni!
ks. Tomasz Rąpała
sobota, 06 kwiecień 2024 19:06

Komunikat Kurii Diecezjalnej w Tarnowie 6 kwietnia 2024 r.

 

Poniżej pełny tekst komunikatu:

 

Komunikat Kurii Diecezjalnej w Tarnowie

Prokuratura Rejonowa w Tarnowie postawiła w ostatnim czasie zarzuty biskupowi tarnowskiemu Andrzejowi Jeżowi o to, że jako zwierzchnik diecezji, pomimo posiadania wiarygodnej wiadomości o dokonaniu przez podległych mu dwóch księży czynów zabronionych z osobami poniżej 15. roku życia, nie zawiadomił o tym niezwłocznie organu powołanego do ścigania tych przestępstw. W związku z tymi zarzutami chcemy przedstawić chronologię działań podjętych przez Księdza Biskupa i jego Delegata ds. Wykorzystywania Seksualnego Osób Małoletnich, a także wyjaśnić, dlaczego zgłoszenia tych przypadków zostały dokonane w określonym trybie czasowym.

Należy zaznaczyć, że obowiązek denuncjacji zaistniał wraz z ustawą z dnia 23 marca 2017 roku, która weszła w życie w dniu 13 lipca 2017 roku. Zarzuty prokuratorskie pod adresem biskupa Andrzeja Jeża dotyczą dwóch spraw, które po wejściu w życie wspomnianej ustawy zostały zgłoszone przez Delegata Biskupa odpowiednim organom państwowym.

Pierwsza sprawa dotyczy byłego już księdza Stanisława P. (który został ukarany najwyższą karą kościelną, jaką jest wydalenie ze stanu duchownego). Skonkretyzowaną wiedzę o przypadkach molestowania małoletnich przez ks. Stanisława P., biskup Jeż powziął dopiero w roku 2019, kiedy dotarła do kurii tarnowskiej dokumentacja sprawy związanej z pobytem ks. Stanisława P. na Ukrainie i podejrzeniem, że dokonał tam przestępstw dotyczących molestowania małoletnich. Otrzymana dokumentacja rodziła wiele pytań i wątpliwości w zakresie m.in. jurysdykcji (z protokołów zeznań oraz dalszych informacji przekazanych stronie polskiej wynikało, że sprawa została zgłoszona odpowiednim organom ukraińskim) oraz wiarygodności informacji.

Pomimo tego w ramach diecezji tarnowskiej bezzwłocznie zostały uruchomione odpowiednie procedury: została powiadomiona watykańska Dykasteria Nauki Wiary, która zleciła przeprowadzenie procesu karno-administracyjnego w tej sprawie, co też zostało uczynione. Po przeprowadzeniu odpowiedniej weryfikacji w ramach procedur kościelnych, w więc w chwili, gdy w sposób zarówno obiektywny jak i subiektywny można było uznać, że powzięta wiadomość spełnia znamiona wiarygodności, nastąpiło w sierpniu 2020 roku zgłoszenie sprawy przez Delegata do państwowych organów ścigania. Dodatkowo – z informacji posiadanych przez Biskupa Andrzeja Jeża, wynikało, że jeden z pokrzywdzonych przez Stanisława P., już w 2010 r. poinformował Prokuraturę Okręgową w Opolu o molestowaniu przez księdza Stanisława P., a zatem organy ścigania już w 2010 r. posiadały informację w tej kwestii.

Druga sprawa dotyczy ks. Tomasza K., gdzie wiedzę o możliwości popełnienia przestępstwa przez niego na szkodę osoby poniżej 15. roku życia biskup Jeż powziął dopiero pod koniec 2021 roku. Niezwłocznie po odkryciu tej informacji biskup Jeż polecił dokonać zgłoszenia organom ścigania, co też Delegat Biskupa uczynił w dniu 16 grudnia 2021 roku. W toku wcześniejszego kościelnego procesu karno- administracyjnego, zeznania świadków przeczyły temu, by pokrzywdzeni w chwili czynów byli w wieku poniżej 15 lat. Pomimo tego ks. Tomasz K. poniósł karę kościelną w związku z czynami na szkodę osób małoletnich poniżej 18 lat.

Należy w tym miejscu podkreślić, że władze diecezji tarnowskiej dokonały w ciągu minionych lat kilkunastu niezwłocznych zgłoszeń do organów ścigania, wprowadzając zasadę „zero tolerancji”.

W ocenie powyższych kwestii trzeba też pamiętać, że każdy biskup podlega również regulacjom wynikającym z prawa kościelnego, dlatego podejmowane przez biskupa Jeża działania odbywały się w ramach obowiązujących regulacji kościelnych. We współpracy z władzami kościelnymi na wyższych szczeblach, jak watykańska Dykasteria Nauki Wiary, wykonywał on sumiennie obowiązki i podejmował wszelkie niezbędne kroki w sytuacji otrzymania informacji o przestępstwach przeciwko osobom małoletnim.

Ufamy, że powyższe wyjaśnienia dają miarodajny obraz podjętych działań ze strony Biskupa Tarnowskiego, a także pomogą tym wszystkim, którzy mogą czuć się mocno zakłopotani ostatnimi doniesieniami w tej sprawie.

Kierujemy ponownie słowa przeproszenia do wszystkich Osób Pokrzywdzonych i ich rodzin, a także wyrażamy żal z powodu krzywdy, jaka została im wyrządzona. Jednocześnie zapewniamy, że wszystkie zgłaszane do nas sprawy są podejmowane oraz prowadzone z wielką dbałością i należytym wyczuleniem na dobro Pokrzywdzonych.

Ks. Ryszard St. Nowak
Rzecznik Prasowy Diecezji Tarnowskiej

sobota, 06 kwiecień 2024 13:45

Czcigodni Duszpasterze Służby Liturgicznej, Rodzice, Ceremoniarze, Lektorzy i Ministranci!

Z wielką radością zapraszamy na Diecezjalne spotkanie Liturgicznej Służby Ołtarza, które odbędzie się 11 maja 2024 r. w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 10.00 a zakończy około godziny 14.30.

Program spotkania:

10.00 – zawiązanie wspólnoty na placu obok Sanktuarium;
10.30 – Msza święta pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa
Leszka Leszkiewicza (przy ołtarzu polowym);
Po Eucharystii koncert zespołu seminaryjnego „Bethesda”, następnie posiłek oraz przygotowane atrakcje i spotkania w plenerze.
Ministranci i lektorzy zabierają swoje stroje (komże i alby) na Mszę świętą.

Zapisy proszę dokonywać przez Internetowy Kwestionariusz Diecezji Tarnowskiej podając liczbę uczestników z danej parafii:
https://kwestionariusz.diecezja.tarnow.pl/Page/EventPage/2131

Z modlitwą:
Duszpasterstwo LSO diecezji Tarnowskiej
Duszpasterze parafii Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu

 

Szukaj w serwisie

Search - K2 Improved Search Plugin by Offlajn
Przeszukuj - Kategorie
Przeszukuj - Kontakty
Przeszukuj - Artykuły
Przeszukuj - Doniesienia
Przeszukuj - Tagi

Nowości w serwisie

logo DT 300

ADRES: KURIA DIECEZJALNA

33-100 Tarnów, ul. Piłsudskiego 6
tel. centrala 14-63-17-300, fax 14-63-17-309
e-mail:kuria(at)diecezja.tarnow.pl

Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe na stronie internetowej diecezji tarnowskiej umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa.

Polityka prywatności serwisu Diecezji Tarnowskiej

 

Please publish modules in offcanvas position.

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Czytaj więcej Polityka prywatności Informację cookies strony internetowej zapewnia diecezja.tarnow.pl