piątek, 26 lipiec 2024 10:32

Diecezja Tarnowska Kościoła Rzymskokatolickiego realizuje projekt pod nazwą „Termomodernizacja 4 obiektów Diecezji Tarnowskiej”. Całkowita wartość przedsięwzięcia wynosi 3 248 504,00 zł. Przedsięwzięcie dofinansowane jest ze środków NFOŚiGW w kwocie 2 923 650,00 zł.  

W ramach projektu „Termomodernizacja 4 obiektów Diecezji Tarnowskiej” prowadzone są prace termomodernizacyjne czterech obiektów:

  • Muzeum Diecezjalne – Plac Katedralny 5, 33-100 Tarnów
  • Dwór Sióstr Ledóchowskich – Lipnica Dolna 229, 32-724 Lipnica Dolna
  • Dom Rekolekcyjny im. Biskupa Leona Wałęgi – Łękawica 53, 33-156 Skrzyszów
  • Siedziba Biskupa Pomocniczego – ul. Kapitulna 6, 33-100 Tarnów.

Realizacja projektu ma na celu znaczące poprawienie efektywności energetycznej ww. budynków. 

 

czwartek, 25 lipiec 2024 14:14

Msza święta pogrzebowa śp. Ks. Prałata Wojciecha Macha – duszpasterza we Francji, wieloletniego misjonarza w Republice Konga,będzie celebrowana w kościele parafialnym w Zabrniu w sobotę (27 lipca) o godz. 10.00, a następnie ciało śp. Zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

wtorek, 23 lipiec 2024 20:42

O tym, że podróżne kształcą od lat wiedzą młodzi i już trochę starsi parafianie Lubzińskiej parafii pw. św. Mikołaja Biskupa. Niemalże nieprzerwanie od 18 lat, odkąd proboszczem został ks. Ryszard Pietrasik, z jego inicjatywy, w czasie wakacji dzieci i młodzież bierze udział w letnim wypoczynku, nazywanym „wakacje z Bogiem”. Ta forma spędzania wolnego czasu, z roku na rok, nabierała i nabiera tępa. Początkowo w parafii organizowano jedną „wakacyjną oazę” dla 50 uczestników, a dziś dwa wyjazdy to za mało. Pierwsi oazowicze przeżywali swoje wakacje m.in. w Ustce, Szczawnicy, Ochotnicy Dolnej, czy w Iwoniczu Zdroju.

Na przestrzeni ostatniego roku ministranci, lektorzy, dziewczyny należące do DSM, młodzież zrzeszona w Apostolskiej Grupie Młodzieżowej bardzo aktywnie spędzała swój wolny czas, w rożnych zakątkach Polski. Począwszy od Dolnego Śląska – rejon Wałbrzycha, jeszcze wcześniej Giżycko, przez kilkudniowy pobyt w Warszawie, aż do Zakopanego.  Podejmowane przez parafię inicjatywy to nie tylko turystyka i krajoznawstwo, ale przede wszystkim kontynuacja całorocznej formacji i efektywny sposób na jeszcze lepsze poznanie Pana Boga, gdyż „w dziele stworzenia widoczna jest chwała Trójcy Świętej.(…) Cała przyroda jest ewangelią mówiącą nam o Bogu: „Bo z wielkości i piękna stworzeń poznaje się przez podobieństwo ich Stwórcę” (Mdr 13,5) tak mówił św. Jan Paweł II podczas audiencji generalnej 26.01.2000 r.

Wybór miejsc wypoczynku też nie jest przypadkowy, przejeżdżając Polskę wzdłuż i wrzesz odwiedzamy miejsca związane z naszym Ojcem Świętym. W tym roku idąc śladami Wielkiego Polaka, dwukrotnie udaliśmy się na sześciodniową „oazę” do Zakapanego,  niespełna setka dzieci i młodzieży aktywnie odpoczywała, ładując swoje duchowe akumulatory i regenerując siły. Codzienna Eucharystia – centrum dnia, górskie wędrówki, baseny termalne, pobyt w parku linowym, kino, zjeżdżalnia grawitacyjna, zajęcia sportowe, basen, grill pozwoliły odetchnąć od codziennych zmagać, lepiej zintegrować się i zwiększyć poczucie przynależności do danej grupy. Wszystko kosztuje, takie wyjazdy też. W tym roku koszt oaz wyniósł 120 tysięcy złotych. Oazowicze płacili tylko ok. 60% kwoty resztę około 40% udało się im i nam pozyskać z rożnych źródeł. To wszystko dzięki licznym darczyńcom indywidualnym i prywatnym, firmom, instytucjom takim jak: Caritas Diecezji Tarnowskiej, czy Urząd Gminy Ropczyce, a przede wszystkim corocznemu Rodzinnemu Festynowi Parafialnemu, który przygotowują dzieci i młodzież wraz z rodzicami. Dziś coraz trudniej o dobrego, bezinteresownego wychowawcę, możemy się pochwalić takimi ludźmi, którzy pomimo swojego wolnego czasu podejmują się zadania opieki całodobowej nad niepełnoletnimi uczestnikami wypoczynku, całkowicie za darmo, pozostawiając swój dom, swoje rodziny, przez tydzień stając się „mamą i tatą” dla innych dzieci.  Podejmowane przez parafię inicjatywy opiekuńczo-wychowawcze wspierają zarówno dzieci jak i ich rodziców w procesie wszechstronnego rozwoju, a przede wszystkim w dążeniu do zbawienia.    

piątek, 19 lipiec 2024 09:13
Zmarł śp. Józef Kantor - tata Ks. dr. hab. Roberta Kantora, kanclerza Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.
 
Msza święta pogrzebowa będzie celebrowana w kościele parafialnym w Ryglicach w dniu 23 lipca (wtorek) o godz. 10.00.
Niech odpoczywa w pokoju wiecznym!
Ks. Marek Podgórski - notariusz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie
 
 
 
 
czwartek, 18 lipiec 2024 16:08

Msza święta pogrzebowa śp. Ks. Prałata Wojciecha Macha – duszpasterza we Francji, wieloletniego misjonarza w Republice Konga,będzie celebrowana w kościele parafialnym w Zabrniu w sobotę (27 lipca) o godz. 10.00, a następnie ciało śp. Zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

 

Zmarł śp. Ks. Prałat Wojciech Mach – duszpasterz we Francji, wieloletni misjonarz w Republice Konga

W dniu 16 lipca 2024 roku zmarł śp. Ks. Prałat Wojciech Mach – duszpasterz we Francji, wieloletni misjonarz w Republice Konga. 

Ks. Wojciech Mach urodził się 25 lutego 1940 roku w Zabrniu, jako syn Antoniego i Magdaleny z domu Bochenek. Egzamin dojrzałości złożył w 1958 roku. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno - teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza, w dniu 27 czerwca 1965 roku w Tarnowie. Jako wikariusz pracował w parafiach: Zawada – Narodzenia NMP (od 1 sierpnia 1965 roku), Bochnia – św. Mikołaja Biskupa (od 31 lipca 1968 roku) i Jodłowa – św. Stanisława Biskupa i Męczennika (od 6 października 1972 roku do 30 czerwca 1973 roku). W latach 1973 - 1998 pełnił posługę misyjną w Republice Konga. Od 1998 roku był duszpasterzem we Francji. W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską, został w dniu 25 czerwca 1986 roku obdarzony godnością Kanonika Honorowego Kapituły Katedralnej w Tarnowie, natomiast w dniu 16 maja 1994 roku został obdarzony godnością Kapelana Jego Świątobliwości.

Ks. Marek Podgórski – notariusz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie

poniedziałek, 15 lipiec 2024 10:22

Zmarł śp. Ks. Kazimierz Dudek – były proboszcz parafii Poręba Radlna, rezydent w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie

W dniu 14 lipca 2024 roku, w wieku 76 lat życia, w 52 roku kapłaństwa, zmarł śp. Ks. Kazimierz Dudek – były proboszcz parafii Poręba Radlna, rezydent w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie. Msza święta w kaplicy Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie we wtorek (16 lipca) o godz. 17.00. Msza święta pogrzebowa w kościele parafialnym w Porębie Radlnej w środę (17 lipca) o godz. 10.00, po której ciało śp. Zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

Urodził się 24 lutego 1948 roku w Zawadce, jako syn Jana i Anieli z domu Krężel. Pochodził z parafii Tęgoborze. Egzamin dojrzałości złożył w 1966 roku w Nowym Sączu, po czym wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Po ukończeniu studiów filozoficzno - teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza w dniu 28 maja 1972 roku w Tarnowie.

Jako wikariusz pracował w parafiach: Zagórzany (od 9 sierpnia 1972 roku), Podole (od 24 czerwca 1974 roku), Barcice (od 28 czerwca 1979 roku). W dniu 10 lipca 1982 roku został mianowany administratorem parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Kowalowej, zaś 25 sierpnia 1982 roku proboszczem tejże parafii. Z dniem 16 sierpnia 1994 roku objął urząd proboszcza parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Porębie Radlnej, który pełnił aż do 17 sierpnia 2013 roku, a następnie pozostał w tejże parafii w charakterze rezydenta. Od 2023 roku mieszkał w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie. Ponadto od 2004 roku pełnił funkcję kapelana Domu Pomocy Społecznej w Nowodworzu.

W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w roku 1986 diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, a w roku 1993 diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto.

Ks. Łukasz Niepsuj – notariusz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie

 

poniedziałek, 08 lipiec 2024 12:40

Zmarł śp. Ks. mgr lic. Mariusz Kmak – notariusz i kierownik kancelarii Sądu Diecezjalnego w Tarnowie

7 lipca 2024 roku, w wieku 37 lat życia, w 11 roku kapłaństwa, zmarł śp. Ks. mgr lic. Mariusz Kmak – notariusz i kierownik kancelarii Sądu Diecezjalnego w Tarnowie. Msza święta pogrzebowa w kościele parafialnym parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa we Florynce w środę (10 lipca) o godz. 11.00, po której ciało Zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

Urodził się 21 maja 1987 roku w Krynicy-Zdroju, jako syn Mariana i Marii zd. Motyka. Pochodził z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa we Florynce. Egzamin dojrzałości złożył w 2007 roku w Technikum Ekonomicznym w Zespole Szkół Zawodowych im. St. Staszica w Grybowie, po czym wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Po ukończeniu studiów filozoficzno - teologicznych, otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża w dniu 25 maja 2013 roku w Tarnowie.

Jako wikariusz pracował w parafii pw. Ducha Świętego w Żabnie (od 1 września 2013 roku). Ponadto sprawował funkcję wicenotariusza ds. łączności internetowej oraz dekanalnego duszpasterza liturgicznej służby ołtarza w dekanacie Żabno.

W 2016 roku został skierowany na studia specjalistyczne na Wydziale Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie w Hiszpanii, które ukończył w 2021 roku, uzyskując tytuł licencjata prawa kanonicznego.

Od 2021 roku pracował jako notariusz w Sądzie Diecezjalnym w Tarnowie, a od 2023 roku także jako kierownik kancelarii tegoż Sądu.

czwartek, 04 lipiec 2024 12:22

W środę (3.07) podczas Wielkiego Odpustu Tuchowskiego na placu przy sanktuarium zgromadziło się wielu pielgrzymów, wśród nich m.in. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, ks. inf. Władysław Kostrzewa oraz o. Krzysztof Bobak OFM, Minister Prowincjalny Prowincji Matki Bożej Anielskiej.

Na Mszę Świętą o godz. 9:00 przybyła bardzo liczna pielgrzymka seniorów, emerytów i rencistów. Celebracji przewodniczył ks. infułat Władysław Kostrzewa, natomiast kazanie wygłosił ks. Maciej Knapik, kapłan diecezji tarnowskiej pochodzący z Tuchowa. 'Tutaj naprawdę doświadczamy, że jesteśmy w domu naszej ukochanej niebieskiej Matki” – mówił.

O godz. 11:00 przestrzeń wokół ołtarza polowego wypełniła się nauczycielami i pracownikami oświaty. Sprawowanej wówczas Najświętszej Ofierze przewodniczył abp Wacław Depo, który wygłosił także homilię. Metropolita, idąc za słowami za św. Jana Pawła II, pytał zgromadzonych: 'Czy Pan Bóg mógł iść dalej w zbliżeniu się do człowieka? Poszedł zdecydowanie za daleko. Przekroczył granice rozumu i serca, dając zabić swojego Syna. Ta tajemnica dzieje się na ołtarzach świata i będzie tak do końca (…).Jesteście tu, by dać świadectwo, że Jezus żyje! To nie relikt przeszłości, a ktoś żywy!”. Częstochowski metropolita wspomniał również o roli Kościoła we współczesnym świecie: 'Kościół ma głosić prawdę, a nie służyć systemom”. Kazanie zakończył krótką modlitwą: 'Maryjo, wstawiaj się za nami! Uczyń Polskę ludem Bożym”. Po sumie tradycyjnie odbyła się procesja eucharystyczna.

Następnym punktem dnia była Msza Święta o godz. 15:00, na którą przybyła pielgrzymka Rycerstwa Niepokalanej i III Zakonu Franciszkańskiego. Mszy św. przewodniczył o. Krzysztof Bobak OFM, Minister Prowincjalny Prowincji Matki Bożej Anielskiej Braci Mniejszych. W swoim kazaniu podkreślił jeden z wymiarów, w których Matka Najświętsza jest obecna w Kościele: 'Maryja jest obecna w Kościele poprzez swoją pomoc dla niego, bo to my jesteśmy Kościołem”. Mówił również, że Niepokalana zawsze dostrzega problemy i potrzeby wierzących oraz że niosła, niesie i zawsze będzie nieść pomoc każdemu z nas.

Plac zapewnił się znowu wieczorem, gdy po Nieustannej Nowennie została odprawiona Msza Święta z udziałem pielgrzymki przyjaciół Radia Maryja i TV Trwam, czcicieli Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Niepokalanego Serca NMP oraz Róż Różańcowych. Eucharystii przewodniczył abp Wacław Depo. Podczas swojego kazania opowiadał o różańcu i potrzebie kontemplacji jego tajemnic: 'To nie dodatek, ale musimy tam [w tajemnicach światła – przyp. red.] siebie odnaleźć”. Hierarcha zauważył także, że w miejsce Boga bardzo często świat stawia ekologię, popełniając przy tym wielki błąd. Zachęcał do odważnego działania, mówiąc: 'Bierność i letniość zawsze były postawami nie do przyjęcia w Ewangelii! Bierność staje się winą – mówił Jan Paweł II – jakże ważne i aktualne są te słowa! (…) Dlatego przychodzimy również na modlitwę o jedność między nami, abyśmy nie przyzwyczajali się do stwierdzenia że jest wojna polsko-polska. (…) My przychodzimy do Boga, a nie do bożków tego świata, które straszą nas atomówkami i apokalipsą. (…) Dlatego przychodzimy tutaj, żeby nie dać zaprowadzić się w ślepą uliczkę. Maryja jako znak sprzeciwu również dziś jest ośmieszana! Dlatego mamy prawo stanąć w Jej obronie”.

Po apelu odbył się koncert Sanktuaryjnej Scholi Liturgicznej, redemptorystów oraz Sunday Quarter i Chóru Oratoryjnego 'Paradiso” podczas wieczorku maryjnego.

 

Źródło: br. Kacper Grabowski CSsR

środa, 03 lipiec 2024 08:44

Podczas głównej uroczystości ku czci Matki Bożej Tuchowskiej w ramach Wielkiego Odpustu modlił się abp András Veres, ordynariusz diecezji Győr oraz przewodniczącego Konferencji Episkopatu Węgier.

Poranną Mszę Świętą w Tuchowie, na którą przybyli narzeczeni oraz rozeznający swoje powołanie, sprawował abp András Veres. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Węgier często pielgrzymuje do Tuchowa, prosząc o łaskę nowych i świętych powołań kapłańskich w swojej diecezji. W homilii zwrócił uwagę na dar spotkania z Bogiem, które przemienia nasze życia, ale ukazał również misyjność życia Maryi, gdy ta poszła z pośpiechem do Elżbiety. 'Kto spotyka Boga, chce pomagać innym ludziom, służyć Bogu i ludziom” – mówił hierarcha. Zauważył, że Maryję i Elżbietę łączyły nie tylko więzy krwi, ale przede wszystkim więzy duchowe, które są jeszcze mocniejsze od tych pierwszych. 'Przybywamy kolejny raz do Matki Bożej Tuchowskiej. Ja sam przybywałem tu bardzo często – jestem i tym razem, by po raz kolejny prosić o łaskę nowych powołań kapłańskich. Potrzeba nam tych, którzy będą prowadzili nas do Boga” – zakończył.

Sumie odpustowej o godz. 11:00 również przewodniczył abp András Veres. Przybyły na nią wspólnoty Liturgicznej Służby Ołtarza, harcerzy, grup skautingowych oraz świeccy szafarze Eucharystii. W kazaniu głównego celebransa, tłumaczonym na język polski, które odczytał o. Sylwester Pactwa CSsR, przełożony tuchowskiej wspólnoty redemptorystów, Maryja została ukazana jako niewiasta Eucharystii. To Ona uczy nas głębszego zrozumienia i przeżywania tajemnicy Sakramentu Ołtarza. Podkreślono również, że Matka Boża jest pocieszycielką słabych, a w dzisiejszych czasach dostrzegamy, jak wiele jest obaw i lęków – znane są przecież przypadki osób, które przez to bardzo poważnie chorują. Jednakże my, chrześcijanie, nie możemy tracić tej pewności – musimy z jeszcze większą ufnością wołać do Boga przez Matkę Bożą. 'Doświadczamy nie tylko zmian klimatycznych w środowisku, ale przede zmian klimatycznych w życiu duchowym. Młodym ciężko jest wstąpić na drogę powołania w takim środowisku, dlatego tym bardziej potrzebna jest modlitwa całego Kościoła za powołanych i o powołania” – zakończył swoje kazanie Przewodniczący Konferencji Episkopatu Węgier.

Plac sanktuaryjny w godzinie Miłosierdzia zapełnił się pielgrzymką Ruchu Światło-Życie oraz Katolickich Stowarzyszeń Młodzieży. Mszy Świętej przewodniczył o. Aleksander Ćwik CSsR, duszpasterz młodzieży oraz moderator Ruchu Światło-Życie Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. W swoim kazaniu ukazał wartości, których możemy nauczyć się od Maryi. 'Formacja w Oazie i KSM nie jest sama dla siebie. Formacja jest po to, aby uformowanym iść i nieść Ewangelię innym, by rozwijać swoje talenty i potem całym sobą przyprowadzać drugiego do Boga” – mówił. Jako dobry przykład zapatrzenia się i poświęcenia swojego życia Maryi kaznodzieja podał bł. Piera Giorgia Frassatiego.

Ostatnia pielgrzymka dnia zgromadziła wiele osób: przybyły kobiety i dziewczęta, matki w stanie błogosławionym i małżeństwa pragnące potomstwa oraz małżeństwa po utracie dziecka, a także ludzie zaangażowani w dzieło ochrony życia poczętego. Mszy Świętej o godz. 18:30 przewodniczył o. Ryszard Bożek CSsR, misjonarz redemptorysta z pobliskiej Lubaszowej. Swoje kazanie poświęcił Maryi jako naszej Matce. Zauważył, że chętnie pielgrzymujemy do sanktuariów maryjnych, bo Niepokalana to nasza Matka, a przy mamie zawsze czujemy się dobrze, bezpiecznie. 'Tam, gdzie mama, tam też dom. Maryja nigdy nie trzyma zegarka w ręce, ona zawsze nas oczekuje, zawsze przyjmuje nas z otwartymi rękami” – mówił o. Ryszard. 'W chwilach ciężkich, gdy czujemy lęk, zawsze uciekamy się do mamy. Szukamy pomocy, tak jak w modlitwie 'Pod Twoją Obronę”, bo Ona, Maryja, ma ten niezwykły płaszcz, pod który każdy się schowa, uchroni się od złego (…). Testamentem Jezusa z Krzyża były słowa: «Weź Maryję do domu». Wielkim zagrożeniem dla wiary jest życie bez Maryi, bo wtedy jesteśmy popychani jak liście na wietrze. (…) Idźmy z Nią a na pewno wygramy!” – zakończył swoje kazanie.

 

Źródło: Br. Kacper Grabowski CssR

wtorek, 02 lipiec 2024 23:23

Zmarła śp. Genowefa Frączek - mama ks. Wiesława Frączka COr.

Pogrzeb śp. Genowefy odbędzie się w kaplicy cmentarnej w Nawojowej 4 lipca (czwartek) o godz. 14.00.

Niech odpoczywa w pokoju wiecznym!

Szukaj w serwisie

Search - K2 Improved Search Plugin by Offlajn
Przeszukuj - Kategorie
Przeszukuj - Kontakty
Przeszukuj - Artykuły
Przeszukuj - Doniesienia
Przeszukuj - Tagi

Nowości w serwisie

logo DT 300

ADRES: KURIA DIECEZJALNA

33-100 Tarnów, ul. Piłsudskiego 6
tel. centrala 14-63-17-300, fax 14-63-17-309
e-mail:kuria(at)diecezja.tarnow.pl

Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe na stronie internetowej diecezji tarnowskiej umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa.

Polityka prywatności serwisu Diecezji Tarnowskiej

 

Please publish modules in offcanvas position.

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Czytaj więcej Polityka prywatności Informację cookies strony internetowej zapewnia diecezja.tarnow.pl