Tarnowski duchowny ks. prof. Stanisław Sojka został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. To wyróżnienie wręczył kapłanowi prezydent Andrzej Duda.
Odznaczenie zostało przyznane za całokształt pracy i społecznego zaangażowania, w tym za działalność na rzecz duszpasterstwa rolników w Polsce.
Ks. prof. Stanisław Sojka urodził się 5 kwietnia 1951 roku w Dąbrowie Tarnowskiej. W 1975 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Jerzego Ablewicza.
Był m.im. dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, członkiem Rady Naczelnej do Spraw KUL, delegatem Biskupa Tarnowskiego do Spraw KUL, diecezjalnym Koordynatorem Akcji Katolickiej, dyrektorem Diecezjalnego Dzieła Powołań, Diecezjalnym Korespondentem Polskiego Radia i Biura Prasowego Episkopatu Polski, współorganizatorem spotkań z Ojcem Świętym w Polsce, a szczególnie w diecezji tarnowskiej, postulatorem w sprawie beatyfikacji księdza rektora Romana Sitki i kanonizacji 108 Polskich Męczenników. Za swoją prace i zaangażowanie społeczne otrzymał wiele wyróżnień m.in. za szerzenie kultury węgierskiej w Polsce, za odwagę i trud ratowania ludzkiego życia i niesienia pomocy podczas powodzi, za organizację sympozjów na temat dziedzictwa duchowego i kulturowego polskiej wsi czy za działalność duszpasterską i naukową wśród służb mundurowych.
Rekolekcje dla kandydatów do sakramentu bierzmowania
Człowiek młody potrzebuje przewodnika, który wskaże mu pewną ręką drogę do źródła. Rekolekcje, które proponujemy są wskazaniem źródła wiary, jakim jest Słowo Boże i Eucharystia. To nie jest zbyt trudne, bo siła nie leży w rozumieniu, ale w samym Słowie Boga. Pragniemy w taki sposób poprowadzić młodego człowieka, żeby zobaczył, iż sakrament bierzmowania jest darem, na który on osobiście odpowiada, w wolności.
Jeśli rekolekcje odbywają się w czasie wiosennym, letnim bądź jesiennym, proponujemy także rejs statkiem po jeziorze rożnowskim, w czasie którego prowadzący głosi Słowo Boże.
Zapraszamy serdecznie! Uzgodnienie terminów - najlepiej telefonicznie.
tel.: (004818) 440 13 00
tel.: +48 605 088 112
tel.: +48 606 807 407
Prowadzi: Ks. Tomasz Rąpała - rekolekcjonista Arki
Zmarł śp. Ks. Augustyn Gurgul – były misjonarz w Republice Konga i duszpasterz Polskiej Misji Katolickiej we Francji
W dniu 11 września 2024 roku zmarł śp. Ks. Augustyn Gurgul, były misjonarz w Republice Konga i duszpasterz Polskiej Misji Katolickiej we Francji. Msza święta pogrzebowa będzie celebrowana w kościele Saint Germain w Chevilly (diecezja Orlean), we Francji, w poniedziałek 16 września, o godz. 15.00, a następnie Zmarły spocznie na miejscowym cmentarzu.
Ks. Augustyn Gurgul urodził się 19 marca 1948 roku w Rzepienniku Marciszewskim, jako syn Edwarda i Józefy z domu Wincenciak. Pochodził z parafii św. Jakuba St. Ap. w Tuchowie. Egzamin dojrzałości złożył dnia 4 czerwca 1966 roku w Tuchowie. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno–teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza w dniu 27 maja 1973 roku w Tarnowie.
Jako wikariusz pracował w parafii Mielec-Rzochów (od 22 czerwca 1973 roku) oraz w parafii katedralnej w Tarnowie (od 23 czerwca 1975 roku). W sierpniu 1978 roku rozpoczął przygotowanie do pracy misyjnej, którą podjął w październiku 1979 roku w Republice Konga. Pracował w misji w Mindouli (w latach 1979–1984) oraz w Loulombo (w latach 1984–1989). Od listopada 1989 roku pełnił posługę duszpasterską w Polskiej Misji Katolickiej we Francji.
W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w dniu 12 maja 1993 roku diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale.
Ks. Piotr Madej – notariusz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie
Zapraszamy!
Spotkanie Grup Parafialnych Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym Lipnica Murowana 28 września 2024 r. rozpoczęcie godz. 9.00.
Szczegóły na plakacie
Bogu na chwałę, ludziom na pożytek! W tarnowskiej katedrze odbyły się ogólnopolskie rekolekcje dla kapelanów straży pożarnej.
W tym roku księża kapelani w swoich rekolekcjach podążali szlakiem świętych i błogosławionych diecezji tarnowskiej. Tradycja tych rekolekcji sięga wielu lat i jest wyrazem potrzeby wzmacniania kapelanów w ich służbie. Tegorocznym rekolekcjonistą był ks. prof. Marian Zając. Czas rekolekcji to nie tylko okazja do wspólnej modlitwy, ale także do wymiany doświadczeń i wzajemnego wsparcia. Jak podkreśla ks. Stanisław Kaczka, kapelan powiatu mieleckiego: „Rekolekcje w jakiś sposób umacniają nas w tej posłudze jako kapelanów. A ta posługa jest szczególnie ważna […] dla braci strażaków, ponieważ kapłan jest potrzebny wszędzie tam, gdzie mamy służbę dla drugiego człowieka”.
Posługa kapelana nie ogranicza się tylko do obecności czy też do wsparcia duchowego i sakramentalnego. Rekolekcje przypominają kapelanom o szczególnej roli, jaką pełnią w straży pożarnej. „Strażacy wiedzą, że na nas zawsze mogą liczyć, bo nasza rola to nie tylko duchowe wsparcie, ale także pomoc w radzeniu sobie z emocjami, które towarzyszą im na co dzień. W wielu sytuacjach strażacy nie otworzą się przed psychologami, ale przed kapłanem, bo wiedzą, że można mu zaufać” – dodaje ks. Stanisław.
W homilii rekolekcjonista podkreślił znaczenie braterstwa i wspólnoty w służbie strażaków. Przypomniał postać św. Floriana, patrona strażaków, który jako rzymski legionista odważnie wyznał wiarę i oddał życie za Chrystusa. „Gdyby dziś stanął wśród strażaków, powiedziałby im tak: weź udział w trudach i przeciwnościach swojej służby jako dobry żołnierz Jezusa Chrystusa, zarówno ty druhno, druhu jak i ty kapelanie” – powiedział rekolekcjonista. Kapelani jako ci, którzy pełnią kluczową rolę duchowych przewodników, zostali wezwani do podtrzymywania ducha braterstwa wśród strażaków. Współczesny świat, zdominowany przez konsumpcjonizm i egoizm, pragnie tej jedności, która jest tak widoczna w strażackiej wspólnocie. To właśnie ta solidarność i odpowiedzialność za życie innych sprawiają, że strażacy od lat zajmują pierwsze miejsca w rankingach najbardziej szanowanych zawodów.
Eucharystia zakończyła się błogosławieństwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.
Zmarł śp. Ks. Stanisław Mikołajczyk – były proboszcz parafii Górki, rezydent w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie
W dniu 09 września 2024 roku zmarł śp. Ks. Stanisław Mikołajczyk, były proboszcz parafii Górki, rezydent w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie. Msza święta w kaplicy Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie w czwartek, 12 września, o godz. 9.00. Msza święta pogrzebowa w kościele parafialnym parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gródku k. Grybowa w czwartek, 12 września, o godz. 14.00, po której ciało śp. Zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.
Ks. Stanisław Mikołajczyk urodził się 2 sierpnia 1932 roku w Gródku, jako syn Bartłomieja i Wiktorii z domu Lichoń. Pochodził z parafii Gródek k. Grybowa. Wstąpił doWyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno -
teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Pękali w dniu 24 czerwca 1956 roku w Tarnowie. Jako wikariusz pracował w parafiach: Dobrków (od 8 września 1956 roku), Uszew (od 20 lipca 1960 roku), Wielopole Skrzyńskie (od 1 sierpnia 1963 roku), Książnice (od 11 sierpnia 1970 roku). Od 24 września 1971 roku pełnił urząd proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Górkach.
Po rezygnacji z urzędu proboszcza, 7 listopada 1990 roku, zamieszkał w parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Muszynie. Od 1 września 1991 roku był rezydentem w parafii pw. św. Jadwigi w Dębicy. W 2024 roku zamieszkał w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie. W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w dniu 15 grudnia 1980 roku diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale.
Ks. Piotr Madej – notariusz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie
Jak przekazywać wiarę w dzisiejszym świecie? W Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie rozpoczęła się konferencja naukowa teologów dogmatyków.
Od 9 do 11września w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie trwać będzie doroczna konferencja naukowa Towarzystwa Teologów Dogmatyków, gromadząca uczonych z całej Polski i zagranicy. Z blisko 200 członków Towarzystwa w tarnowskiej konferencji bierze udział ponad 60 naukowców. Głównym tematem tegorocznych obrad jest wiara. Jak mówi ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski „temat wiary, jest nigdy nie wyczerpany, zawsze podstawowy, więc do niego trzeba powrócić, zwłaszcza w kontekście tych rozmaitych zawirowań wiary bardziej widzianej w perspektywie zarówno Kościoła, jak i w kontekście społecznym”.
Tegoroczni prelegenci podejmują wiele istotnych zagadnień m.in. w jaki sposób przekazywać dzisiaj wiarę, jak do niej zachęcać, ale również jakie kryją się niebezpieczeństwa, które mogą nią zachwiać. Podejmowana refleksja historyczna oraz systematyczna ma być przede wszystkim pomocą praktyczną dla współczesnego świata i człowieka w nim żyjącego. „Możemy powiedzieć, że nic nie jest tak praktyczne jak dobra teoria. Więc każda refleksja systematyczna, teoretyczna zmierza do tego, żeby jednak mieć odniesienie do rzeczywistości” – dodaje ks. Królikowski
Dostrzegana dzisiaj wielość różnego rodzaju ruchów religijnych wymaga nieustannie systematycznego namysłu i dostrzegania potencjalnych zagrożeń lub nieścisłości. Sami dogmatycy podkreślają, że nie wszystko, co brzmi religijnie lub jest związane z jakimś kontekstem religijnym, od razu spełnia kryteria wiary katolickiej.
W codziennym życiu nie każdy potrafi dostrzec i oddzielić prawdę od kłamstwa. Tym bardziej, że błędne nauczanie niejednokrotnie przyjmuje pozornie formę prawdziwego i wiernego przekazu wiary. Dlatego też, niezbędne są konferencje takie jak ta w Tarnowie, które systematycznie podejmują refleksję nad ortodoksją nauczania oraz wszelkimi zagrożeniami, jakie na nią czyhają na wiarę.
Jednym z prelegentów będzie prof. Hanna-Barbara Gerl-Falkovitz, która poruszy temat wiary w kontekście niemieckim. Jak mówi ks. Królikowski „Warto poznać stanowisko Pani Profesor tym bardziej, że wycofała się ona z niemieckiej drogi synodalnej jako wyraz buntu przeciwko sposobowi podejmowania zagadnień dotyczących Kościoła.”
Sympozjum zakończy się w środę 11 września.
Zmarł śp. Zbigniew Dzień - tata ks. Marka, duszpasterza w USA.
Pogrzeb śp. Zbigniewa odbędzie się w poniedziałek 9 września br. o godz. 14.00 w kościele parafialnym pw. Ducha Świętego w Dębicy.
Niech odpoczywa w pokoju wiecznym!
Zmarła śp Cecylia Bazuła - mama ks. Tomasz, pracującego w duszpasterstwie w Norwegii.
Pogrzeb śp. Cecylii odbędzie się w poniedziałek 2 września br. o godz. 14.00 w kościele parafialnym w Żyrakowie.
Niech odpoczywa w pokoju wiecznym!
W dniach od 23 – 25 sierpnia 2024 roku odbył się w Brukseli VII Światowy Kongres Rodzin Polonijnych zatytułowany: „Rodzina polonijna – miejscem spotkania i rozwoju”. Podczas Kongresu zostały wręczone Medale Pro Polonia et Ecclesia za szczególne zasługi i zaangażowanie w duszpasterstwo polonijne. Wśród Laureatów jest, ks. prof. dr hab. Józef Młyński. Wyróżnienia zostały wręczone na zakończenie Światowego Kongresu Rodzin Polonijnych. Serdecznie gratulujemy .
S. Edyta Rychel MCHRv- Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej
ADRES: KURIA DIECEZJALNA
33-100 Tarnów, ul. Piłsudskiego 6
tel. centrala 14-63-17-300, fax 14-63-17-309
e-mail:kuria(at)diecezja.tarnow.pl
Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe na stronie internetowej diecezji tarnowskiej umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa.
Polityka prywatności serwisu Diecezji Tarnowskiej