czwartek, 24 czerwiec 2021 19:05

Studium Parafialnej Aktywności (SPA) - wszystkie informacje

Napisane przez Wydział ds. Nowej Ewangelizacji

Nasze parafie potrzebują odnowy, która będzie polegała nie tyle na zwiększeniu wysiłku duszpasterskiego, co na zmianie mentalności, a co za tym idzie – strategii działania. Stąd zrodził się pomysł powołania w naszej diecezji Studium Parafialnej Aktywności (SPA).

Jego misją będzie formowanie świeckich współpracowników duszpasterzy, którzy pomogą przekształcić parafię we wspólnotę nieustannie ewangelizowaną i ewangelizującą, czyli wspólnotę uczniów – misjonarzy Chrystusa. Pragniemy, aby SPA było przestrzenią tworzenia żywych relacji z Bogiem i drugim człowiekiem, pogłębionej formacji oraz przekazywania zapału i narzędzi do ewangelizacyjnej posługi w parafii.

Nie bez znaczenia jest tu również łaciński zwrot Salus Per Aquam (zbawienie/ratunek przez wodę), który można skrócić właśnie do SPA. W Studium Parafialnej Aktywności chodzi bowiem o zanurzenie się na nowo w wodach naszego chrztu i odkrycie, że każdy ochrzczony, dzięki darowi Ducha Świętego i otrzymanym charyzmatom może i powinien być aktywnym członkiem swojej parafii.

Nasze inspiracje:

• Formacja i posługa doradców życia rodzinnego w diecezji tarnowskiej (Diecezjalne Studium Rodziny)
  • Formacja i posługa nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w diecezji tarnowskiej
  • Młodzieżowa Szkoła Animatora KSM DT
  • Szkoły katechistów w innych diecezjach
  • Ogólnopolska Szkoła Ewangelizatorów
  • Szkoły Nowej Ewangelizacji
  • Program pracy z młodzieżą - „Młodzi na Progu”

Profil kandydata:

Kandydaci do SPA muszą mieć ukończone 18 lat i wyrażać chęć zaangażowania się w duszpasterską działalność parafii. Ich zgłoszenia dokonuje ksiądz proboszcz, który tym samym decyduje się na zaangażowanie  tej osoby w duszpasterstwo parafialne.

Organizatorzy:

Wydział Duszpasterstwa Ogólnego KURII Diecezjalnej w Tarnowie

Wydział ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej w Tarnowie

Partnerzy:

Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie

Szkoła Nowej Ewangelizacji im. Św. Józefa w Tarnowie

Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie UPJPII w Krakowie

Informacje i zapisy:

www.kwestionariusz.diecezja.tarnow.pl

tel.: 146317380 lub 146317381

TERMINY I TEMATYKA:

SEMESTR I

WSPÓLNOTA - czyli jak budować relację z Jezusem i Kościołem

W pierwszym semestrze chcemy uświadomić uczestnikom SPA ich szczególną rolę we wspólnocie parafialnej. Chcemy, by poczuli się za nią odpowiedzialni i podjęli konkretne działania wspierające duszpasterzy. Dlatego przedstawimy im ogólną wizję duszpasterstwa, pokażemy przestrzenie współpracy, wytłumaczymy czym jest kerygmat, a przede wszystkim wprowadzimy w zasady funkcjonowania małych grup parafialnych, aby sami mogli prowadzić takie spotkania w oparciu o przygotowane konspekty. Swoją indywidualną formację duchową uczestnicy będą podejmowali w oparciu o zeszyty duchowe pogłębiające treść kerygmatu oraz ukazujące ich miejsce we wspólnocie Kościoła.

24-26.09.2021 – Kurs (rekolekcje) Ewangelizacyjny

9.10.2021- Kerygmat w Kościele

13.11.2021 – Rozwijanie Strategii (z duszpasterzami)

11.12.2021 – Parafia Wspólnotą Wspólnot

8.01.2022 – Modlitwa w Duchu Świętym

SEMESTR II

FORMACJA - czyli jak pogłębiać relację z Jezusem i Kościołem oraz przygotowywać się do ewangelizacji

W drugim semestrze chcemy, aby uczestnicy SPA zdobyli podstawową wiedzę z zakresu apologii wiary, Pisma Świętego i sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Nie chcemy jednak przeładować uczestników wiedzą, aby ich nie zniechęcać. Będzie to jedynie punkt wyjścia do dalszego studium teologii w ramach formacji stałej. W tym semestrze planujemy także raz w miesiącu dodatkowe wykłady w formie online (w tygodniu po sobocie, w którą odbył się zjazd).

11-13.02.2022 – Kurs (rekolekcje) rozpalający miłość do Słowa Bożego

12.03.2022 - Apologia wiary

09.04.2022 - Pismo Święte - zagadnienia ogólne

14.05.2022 - Pismo Święte - zagadnienia szczegółowe

11.06.2022 - Sakramenty Kościoła

SEMESTR III

EWANGELIZACJA, czyli jak wprowadzać w relację z Jezusem i Kościołem

Chcemy, aby w trzecim semestrze uczestnicy SPA stali się ewangelizatorami, którzy będą w stanie poprowadzić indywidualną rozmowę na temat wiary, czyli tzw. ewangelizację od osoby do osoby. W tym celu chcemy także nauczyć ich jak głosić osobiste świadectwo oraz głosić konferencję religijną. Dlatego zajęcia będą miały charakter bardziej warsztatowy.

10.09.2022 – Ewangelizacja od osoby do osoby (z duszpasterzami)

8.10.2022 – Głoszenie świadectwa (warsztaty)

10-13.11.2022 – Kurs (rekolekcje) o uczniostwie

10.12.2022 – Jak mówić swobodnie? (warsztaty)